Proč mají muži bradavky, když je vlastně nepotřebují?
Proč mají muži bradavky, když je vlastně nepotřebují?
K čemu mužům bradavky vůbec slouží? Proč jim už dávno nezakrněly, když vlastně nejsou nijak funkční? Možná se budete divit, ale věda má pro nás na tohle téma překvapivé argumenty.
Muži následují „plán žen“
Během prvních čtyř týdnů v děloze sleduje zárodek určitý genetický a vývojový model, který obecně patří ženě, budoucí mamince. Během tohoto prvního měsíce plod roste jako žena bez ohledu na to, jaké se u něj rozvine pohlaví. Až po čtvrtém týdnu mohou začít působit chromozomy Y a plod se stane mužským.
Mléčné žlázy máme všichni
Jednou z prvních věcí, které se u plodu vyvíjejí, jsou mléčné žlázy, které se nacházejí zhruba od horní části trupu k dolní části břicha. Studie ukazují, že se obecně vytvářejí ještě předtím, než se zahájí proces rozlišení pohlavního vývoje – sekundárních pohlavních znaků. Pokud je tedy v buňce zárodku přítomný chromozom Y, narodí se chlapec. Další vývoj bradavek a velikosti prsou je limitován hormonem testosteronem, který také určuje jejich velikost.
Někteří chlapci ihned po narození „kojí“
To je hodně překvapivá zpráva, že? Tento fenomén, kdy z bradavek novorozenců vytéká mateřské mléko, se nazývá "čarodějnické mléko". Příčinou tohoto úkazu je hormon prolaktin, který u těhotných a kojících žen napomáhá stimulovat mléčné žlázy a tvorbu mléka. Tento hormon přechází z matky do dítěte prostřednictvím placenty. A to je právě důvodem, proč někteří kojenci zdánlivě kojí.
Kojící Pygmejové
U afrického kmene Pygmejů je patrné, že jakmile tráví muž se svým dítětem hodně času, leckdy také imituje, že dítě krmí. Díky tomu má jeho organismus tendenci produkovat zvýšené množství hormonu prolaktinu, zatímco se naopak snižuje jeho hladina testosteronu. A během tohoto procesu se jeho bradavky mění ve funkční prsa.
Všichni savci nemají bradavky
Výzkumníci postupně zjišťují, že jiní savci, jako např. jsou koně, myši apod., se narodí bez bradavek. Přestože těmto živočichům začínají v děloze bradavky růst, v dalším stádiu vývoje se jim buď smršťují, nebo úplně zmizí.
Bradavky jsou dědičné
Ačkoli to zní strašně jednoduše a hloupě, faktem je, že přítomnost bradavek u dětí je způsobena dědičností. Tedy tím, že se přenášejí geny z rodičů na děti. Existují ovšem případy, kdy někteří jedinci bradavky skutečně nemají. A říká se, že i jejich potomci se narodí bez nich.
I muži mohou dostat rakovinu prsu
Přestože jsou mužské bradavky považovány za malé, mohou také představovat zdravotní riziko. Muži mají totiž dostatek prsní tkáně k získání rakoviny prsu. I když je těchto případů mnohem méně než u žen, mohou být muži ohroženi.
-šp-