Móda a krása

24. listopadu 2017 06:00

Anna Kopečková

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s celulitidou?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s celulitidou?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Celulitida je estetický problém, který se projevuje hrbolatou pokožkou, především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled ji můžeme označit také jako „pomerančovou kůži". Při celulitidě dochází k zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány proti povrchu kůže, a vytvářejí tak na ní nevzhledné ďolíčky připomínající právě strukturu pomerančové kůry. V místě je značně omezen průtok krve a lymfy.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s celulitidou?

Celulitida je naše skrývaná zlost, kterou v sobě nosíme. Potřebujeme sami sebe potrestat. Máme pocit, že jsme něco udělali špatně, a tak se trestáme. U žen větší stehna a zadeček značí potřebu jistot. Hledáme jistoty a potřebujeme, abychom vše zvládly. A s dobrými podstavci vše zvládáme lépe. V případě, že v sobě ještě nosíme zlost, třeba spojenou s urážkou, přichází celulitida.

Položte si následující otázky:

Bojím se budoucnosti? Nemám rád/a sama sebe? Mám nedostatek lásky? Trestám sám/a sebe? Proč se na sebe zlobím?

Jak k nám problémy s celulitidou promlouvají?

Hrbolatou kůží.

Jak si vyléčit problémy s celulitidou?

Pokud se na vašem těle objeví celulitida, věřte, že na vaše bedra nebylo naloženo více, než unesete. Nepotřebujete žádné jistoty v podobě silných stehen a zadečku. Mějte optimismus a naději, že vše se vydaří tak, jak si plánujete. Není dobré lpět tolik na majetku, fyzických věcech, postavení, penězích a dokonalém těle. Zbavte se veškerého ponížení z minulosti. Odpusťte všem, kdo vám ublížili, a odpusťte i sami sobě. Milujte především sebe a své tělo. Přijměte ho takové, jaké opravdu je, protože je dokonalé.

Na fyzické úrovni se soustřeďte na odstranění přebytečné vrstvy podkožního tuku, posilnění vazivové tkáně a také prokrvení pokožky. Základem je vyvážená strava, správný výdej a příjem energie. V jídelníčku nesmí chybět ovoce, zelenina. Naopak alkohol, kouření, sladké, tučná jídla nám škodí. Dalším pozitivem je pitný režim, a to 2–3 litry denně. Nejvhodnější je neperlivá voda, bylinkové čaje, šťávy ze zeleniny či ovoce bez přídavku cukru. Velmi důležitý je pohyb, také saunování, střídavé sprchování teplou a studenou vodou, lymfatické masáže. Doma je možné tělo masírovat speciální žínkou nebo rukavicí, která postižené místo prokrví. Poté použijeme speciální prohřívací krémy a zabalíme postižené místo do fólie.

Afirmace pro léčbu: „Odpouštím sám/a sobě i ostatním. Cítím svobodu a lásku.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Save


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.