Sedíte často? Pozor, tohle všechno se může stát s vaším pozadím!

Víte, co považují někteří lidé za nejhorší vynález lidstva? Židli. Pokud pracujete v kanceláři, pravděpodobně prosedíte denně nejméně osm hodin. Možná občas cítíte, že vás z toho bolí zadek a jste unavení. A to není zdaleka všechno, co vám může nadměrné sezení způsobit.

Představte si vás běžný pracovní den. Přijdete do kanceláře, zasednete za stůl, pustíte nejspíše počítač, prstíky vám začnou kmitat po klávesnici a z mozku se začne kouřit, jak usilovně přemýšlí. A hýždě? Ty jenom tupě sedí a ani se nehnou. Necítíte, jak vám tuhne kříž?

Je to pěkně „nefér“. Vy tvrdě pracujete, ale zadku se to bohužel netýká. Ten je úplně mimo hru. Jakmile jsou nehybné hýžďové svaly, nejsou aktivní ani boky a celá oblast pánve. Jako byste od pasu dolu ustrnuli.

Myslete na to, že co je špatné pro zadek, to je špatné i pro celé tělo. Neaktivní hýždě totiž stahují ohýbače kyčlí a narušují tím zakřivení páteře, což ve finále způsobuje bolesti zad. Dochází k narušení celkového držení těla. To se týká více než 90 % lidí, kteří často sedí. V mladším věku tělo leccos vydrží, ale později si příliš časté sezení začne vybírat svou daň v podobě nesnesitelné bolesti zad, především v oblasti beder a kříže.

„Jakmile se něco nehýbe, zablokuje se to. Stejně tak i vaše ohýbače kyčlí, které způsobí zamezení aktivace hýžďových svalů. Kvůli tomu se omezí i natáčení pánve dopředu, což způsobuje stlačení v dolní části zad a nepříjemné bolesti. Pokud nedostanete tento zlozvyk pod kontrolu, může to vést k chronické bolesti,“ vysvětluje fyzioterapeut Dan Giordano.

Mohou bolet nejen záda

Jestliže nepracují dobře hýždě nebo boky, může to mít neblahý dopad i na kolena a kotníky. Příčinou bolestí kotníků nebo kolen tedy někdy může být i nesprávná aktivita, tedy spíše neaktivita hýžďového svalu a pánevního pletence. Pokud není velký sval hýžďový schopen unést to, co by měl, přenáší se tento tlak a síla do slabších míst – do kotníků či kolen, které jsou nadměrně zatěžovány.

Slabší zadek může negativně ovlivnit i vaše cvičení

Zesláblé hýžďové svaly bohužel přestanou správně pracovat. Jestliže nejsou pravidelně posilovány a aktivovány, dojde k jejich ochabnutí. Tento jev se nazývá svalová atrofie neboli nedostatečné vyživení svalů. Kvůli tomu může přijít veškerá vaše dosavadní dřina na lekcích aerobiku, tance nebo v posilovně nazmar. Nemluvě o tom, že je pak fyzicky i psychicky náročnější začít budovat svalovou hmotu v podstatě od nuly.

Může se vám změnit tvar zadku

Fyzioterapeuti se shodují, že prosezené roky v kanceláři způsobí změnu vašeho pozadí. Kvůli zkráceným ohýbačům kyčlí vypadá vaše pánev, jako by byla nakloněná mírně vpřed. V důsledku dojde i ke zploštění zadku. Nevypadá pak moc žensky, nemá téměř žádné křivky. Některé ženy to možná ocení, ale většina touží po krásně zakulaceném zadečku, což potvrzují i osobní trenéři. Čím dál častěji k nim totiž chodí ženy, které se léta tolik soustředily na svou kariéru, že se zapomínaly hýbat. V zrcadle je překvapilo, jak mají snížené svalové napětí, ochablé svaly a povislou kůži. Zhoršila se i kvalita pokožky. Vzhledem k jejímu nedostatečnému prokrvení, což způsobuje ztrátu kolagenu, se na kůži objevila celulitida.

Co dělat proti negativním důsledkům sezení

Začněte s tím, že si dobře nastavíte židli. Upravte si ji tak, aby byly vaše boky mírně nad úrovní kolen a zároveň byla obě chodidla na podlaze. Ujistěte se, že je vaše dolní část zad podepřena buď o opěradlo, polštářek nebo overball. Udržujte uvolněná ramena, ale seďte vzpřímeně. Obrazovka počítače by měla být na úrovni očí, nebo o trochu níže. Ale ne tak, aby se hlava ohýbala dopředu. Lokty mějte ve výšce stolu a ujistěte se, že jste k němu dostatečně blízko, aby zůstaly lokty pod rameny a vy jste současně pohodlně dosáhli na klávesnici.

Pomůže i pravidelné cvičení a pomůcky

Pokud děláte nějaký sport, kde zapojujete hýžďové svaly, alespoň obden, nemusíte se bát. Pro posílení vašeho středu můžete zkusit třeba pilates nebo jógu. Víceméně vám pomůže jakékoliv cvičení, které se zaměřuje na boky a hýždě. Nemusíte chodit do žádného fitka, klidně si můžete posilovat i v pohodlí domova. Hodně efektivní jsou třeba výpady. V kanceláři posílíte hýždě jenom tím, že je budete stahovat k sobě. Můžete u toho dokonce sedět.

Pokud vám nevadí zainvestovat do pomůcek, můžete si zakoupit nějakou balanční podložku, kterou si dáte na židli. Bude vás neustále nutit balancovat, krásně tím posílíte nejen hýždě, ale především střed těla. Dalším skvělým tipem je pěnový váleček, který příjemné uvolní ohýbače kyčlí, zvýší jejich pohyblivost a flexibilitu.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.