Móda a krása

20. července 2018 10:00

Martina Čerňanská

Letní nezbytnost jménem BIKINY: Znáte jejich příběh?

Umíte si léto představit bez bikin v kufru? Absolutně ne! Tyto dva titěrné kousky plážového oblečení prostě dobyly svět. Víte, kde se vlastně vzaly?

Háčkované, s vysokým pasem, pruhované, trojúhelníčkové nebo bytelné, s vycpávkami nebo bez…Každá z nás si ty svoje najde! Bez bikin by to v létě nešlo. I když se občas vrátí do módy plavky v celku, bikiny stejně hrají prim. Za prvé jsou sexy a za druhé dávají ženám svobodu, na jakou jednodílné plavky prostě nedosáhnou.

Bikiny ovšem zdaleka nejsou vynálezem moderní doby, nenechte se mýlit!

Jaká je jejich historie a kdo je proslavil po celém světě?

Prabikiny z Řecka

Věřte, nevěřte, jakési “prabikiny” nebo dvojdílné oblečení halící ňadra a klín se používalo už v dobách antického Řecka! Ovšem ne k povalování na řeckých plážích jako dnes, ale jako oblečení k atletickým výkonům. První zmínky o tomto druhu oděvu pochází někdy z doby okolo roku 1400 př. n. l.

Existenci dvojdílných “plavek” potvrzují i římské mozaiky, které pochází ze 3. století př. n. l. a představují římské dámy ve dvojdílném oblečení podobném dnešním bikinám.

Za vším hledej Francouze

Všichni Češi ví, že dvojdílné plavky ve skutečnosti vynalezl Jára Cimrman, ale vezměme na milost fakt, že je oficiálně světu představili Francouzi - muži.

Těžko říci, na co francouzský inženýr Louis Réard a návrhář Jacques Heim mysleli, když se rozhodli “vynalézt” dvojdílné plavky. Možná je trápilo, že na francouzských plážích je moc látky, možná chtěli šokovat svět. V každém případě se s bikinami vytasili roku 1946 a to rovnou v mondénním Cannes, kde hlásali do světa, že vynalezli „nejmenší plavky na světě“!

Tehdy šlo o podprsenku v trojúhelníkovém tvaru, která byla nevyztužená a string kalhotky. A vstoupili do dějin, protože jejich vynález nebyl jen výstřelkem, ale stal se nesmrtelným hitem!

Název “bikiny”, který dnes zná celý svět má trochu drsné historické kulisy. 1. června 1946 spadl na atol Bikiny v Pacifiku americký bombardér B-29 v rámci testování atomových bomb. Právě touto událostí se nechali inspirovat již zmínění tvůrci malých plaveček a vytvořili jméno pro nový plavkový fenomén. Prostě “bomba”, že?

PŘEČTĚTE SI: JAKÉ PLAVKY SE NOSILY V ROCE, KDY JSTE SE NARODILA?

A bůh stvořil bikiny

A kdo je dostal na výsluní? Opět Francouzka a ne ledajaká! V roce 1957 se totiž v bikinách objevila Brigitte Bardotová ve filmu „A bůh stvořil ženu“. A bylo vymalováno!

Od té doby se ženy bikin nevzdaly a jaro co jaro hubnou “do plavek”. Móda je vachrlatá a každý rok přináší novou verzi dokonalosti v této oblasti, ale myšlenka malých sexy plavek zakrývajících jen to nejdůležitější, zůstává.

Přečtěte si také:

autor: KU

Sdílejte článek
Štítky léto plavky bikiny dovolená móda Řecko plážová móda

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.