Parné léto v kanceláři: Jak se obléct a dodržet dress code?

Kraťasy, krátké šaty na ramínka nebo tílko a sukně. To je ideální oblečení do vedra. Jenže ne každý může takto oblečený chodit i do práce. Ve spoustě firem se vyžaduje takzvaný dress code, který je nutné dodržovat. Jak přežít tropy v kanceláři a dodržet pravidla firemního oblékání?

Firemní dress code neboli stanovená pravidla firemního oblékání je pro některé profese striktní. Zejména tam, kde zaměstnanec přichází do styku s klienty. Za každé okolnosti musí působit profesionálně a reprezentovat firmu. Ženy mají možnost většího výběru, mohou volit dámské kostýmky, sukně s délkou ke kolenům či elegantní šaty. Muži to mají oproti ženám daleko složitější, protože u nich se v zásadě připouští jen oblek.

Vsaďte na přírodní materiály

U dámského kostýmku i pánského obleku je nejdůležitější materiál. Možná vás to překvapí, ale nejvyšší komfort i v parném létě zajistí oděv z vlny, který navíc unosíte celoročně. Během letních měsíců oceníte zejména jeho prodyšnost a absorpci vlhkosti. „Vždy je lepší vybírat materiál s velkým podílem přírodních materiálů. Kromě vlny to může být bavlna nebo len, který je na léto ideální. U lnu je nevýhodou mačkavost, na kterou jsou citliví čeští muži. Dá se však nosit s nenuceností a vypadá stylově,“ upozorňuje Petra Koutná z prostějovské oděvní firmy Koutný. Kvalitní bavlna je ostatně i nutností pro košile a vyplatí se do ní investovat, protože její životnost je vyšší. Košili pro letní období vybírejte s měkkými a ne příliš vysokými límečky. Nezapomeňte ji každodenně měnit, v extrémních teplech mějte po ruce i náhradní. Pokud se i po vyprání v oblastí podpaží vyskytují žluté skvrny od potu, je na čase ji vyhodit.

Obuv volte koženou

K vhodnému oblečení musíte mít samozřejmě i odpovídající obuv. U pánů to jsou kožené uzavřené boty, u dam lodičky. Vyhněte se poměrně rozšířenému českému nešvaru přezouvat se v práci z lodiček do pantoflí. Pokud v lodičkách nevydržíte, volte na přezutí alespoň baleríny, ale na jednání či schůzku vždy opět nazujte lodičky. Nebojte se do kvalitních, ideálně kožených bot investovat víc peněz. Vydrží vám déle a vyhnete se i nepříjemným otlakům a puchýřům. Na chodidlech se také nachází velké množství potních žláz a kožená bota s vhodnými punčochovými kalhotami a pravidelnou péčí o chodidla minimalizuje nežádoucí zápach. Můžete vyzkoušet i punčocháče se speciální antibakteriální úpravou, jako jsou ionty stříbra. Rozhodně se vyplatí mít více párů bot, které střídejte. Pro méně formální příležitost mohou ženy zvolit obuv s odhalenou špičkou, avšak nikoli otevřené sandály či žabky.

Pozor na Casual Friday

V některých firmách, ve kterých striktně dbají na stanovená pravidla oblékání, se drží tzv. Casual Friday neboli neformální pátky. I přesto by měly být některé typy oblečení pro zaměstnance stále tabu. „Absolutně nepřípustné je přijít do práce v kraťasech a žabkách, byť by rtuť teploměru byla vysoko nad 30 °C. Pokud firmy drží neformální pátky, neznamená to, že byste měli dorazit v džínách nebo v outdoorovém oblečení, které se těší mezi Čechy až neuvěřitelné oblibě," vysvětluje Koutná. Velice příjemná a ideální jsou podle ní lehká a nepodšitá sáčka a bavlněné kalhoty typu chinos doplněné košilí. Nevhodné jsou také výrazné vzory a příliš krátké sukně. I při neformálním pátku totiž platí, že zaměstnanec musí být připraven pro nečekané jednání. Doporučuje se proto mít na pracovišti náhradní formální oděv pro každé případy.

-jk-

Sdílejte článek
Štítky léto Česko obuv dress code oděv oblečení do vedra VÝSTROJNÍ SKLADY a.s.

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.