zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Parné léto v kanceláři: Jak se obléct a dodržet dress code?

Parné léto v kanceláři: Jak se obléct a dodržet dress code?
Autor: iStock Parné léto v kanceláři: Jak se obléct a dodržet dress code?
Kraťasy, krátké šaty na ramínka nebo tílko a sukně. To je ideální oblečení do vedra. Jenže ne každý může takto oblečený chodit i do práce. Ve spoustě firem se vyžaduje takzvaný dress code, který je nutné dodržovat. Jak přežít tropy v kanceláři a dodržet pravidla firemního oblékání?

reklama

Firemní dress code neboli stanovená pravidla firemního oblékání je pro některé profese striktní. Zejména tam, kde zaměstnanec přichází do styku s klienty. Za každé okolnosti musí působit profesionálně a reprezentovat firmu. Ženy mají možnost většího výběru, mohou volit dámské kostýmky, sukně s délkou ke kolenům či elegantní šaty. Muži to mají oproti ženám daleko složitější, protože u nich se v zásadě připouští jen oblek.

Vsaďte na přírodní materiály

U dámského kostýmku i pánského obleku je nejdůležitější materiál. Možná vás to překvapí, ale nejvyšší komfort i v parném létě zajistí oděv z vlny, který navíc unosíte celoročně. Během letních měsíců oceníte zejména jeho prodyšnost a absorpci vlhkosti. „Vždy je lepší vybírat materiál s velkým podílem přírodních materiálů. Kromě vlny to může být bavlna nebo len, který je na léto ideální. U lnu je nevýhodou mačkavost, na kterou jsou citliví čeští muži. Dá se však nosit s nenuceností a vypadá stylově,“ upozorňuje Petra Koutná z prostějovské oděvní firmy Koutný. Kvalitní bavlna je ostatně i nutností pro košile a vyplatí se do ní investovat, protože její životnost je vyšší. Košili pro letní období vybírejte s měkkými a ne příliš vysokými límečky. Nezapomeňte ji každodenně měnit, v extrémních teplech mějte po ruce i náhradní. Pokud se i po vyprání v oblastí podpaží vyskytují žluté skvrny od potu, je na čase ji vyhodit.

Obuv volte koženou

K vhodnému oblečení musíte mít samozřejmě i odpovídající obuv. U pánů to jsou kožené uzavřené boty, u dam lodičky. Vyhněte se poměrně rozšířenému českému nešvaru přezouvat se v práci z lodiček do pantoflí. Pokud v lodičkách nevydržíte, volte na přezutí alespoň baleríny, ale na jednání či schůzku vždy opět nazujte lodičky. Nebojte se do kvalitních, ideálně kožených bot investovat víc peněz. Vydrží vám déle a vyhnete se i nepříjemným otlakům a puchýřům. Na chodidlech se také nachází velké množství potních žláz a kožená bota s vhodnými punčochovými kalhotami a pravidelnou péčí o chodidla minimalizuje nežádoucí zápach. Můžete vyzkoušet i punčocháče se speciální antibakteriální úpravou, jako jsou ionty stříbra. Rozhodně se vyplatí mít více párů bot, které střídejte. Pro méně formální příležitost mohou ženy zvolit obuv s odhalenou špičkou, avšak nikoli otevřené sandály či žabky.

Pozor na Casual Friday

V některých firmách, ve kterých striktně dbají na stanovená pravidla oblékání, se drží tzv. Casual Friday neboli neformální pátky. I přesto by měly být některé typy oblečení pro zaměstnance stále tabu. „Absolutně nepřípustné je přijít do práce v kraťasech a žabkách, byť by rtuť teploměru byla vysoko nad 30 °C. Pokud firmy drží neformální pátky, neznamená to, že byste měli dorazit v džínách nebo v outdoorovém oblečení, které se těší mezi Čechy až neuvěřitelné oblibě," vysvětluje Koutná. Velice příjemná a ideální jsou podle ní lehká a nepodšitá sáčka a bavlněné kalhoty typu chinos doplněné košilí. Nevhodné jsou také výrazné vzory a příliš krátké sukně. I při neformálním pátku totiž platí, že zaměstnanec musí být připraven pro nečekané jednání. Doporučuje se proto mít na pracovišti náhradní formální oděv pro každé případy.

-jk-

reklama

Související témata: dress code , oblečení do vedra

reklama

Přečtěte si také

reklama