Odborníci varují před trendem na TikToku. Sdílení fotek v legínách může vést k anorexii

Sociální síť TikTok musela zakázat nebezpečný trend. Konkrétně jde o fotky a videa v legínách s hashtagem #leggingslegs. Podstatou je, že tento typ obepnutého oděvu mohou nosit pouze štíhlí lidé. Podle odborníků tak jeho propagace mohla vést k poruchám příjmu potravy.

Tento alarmující trend na sociální sítí TikTok však naštěstí společnost zastavila relativně rychle. Jakmile totiž uživatel zadá zmíněný hashtag do vyhledání, aplikace ho ihned přesměruje na stránku zaměřenou na pomoc lidem, kteří mají jakékoliv pochybnosti či problémy týkající se jejich vzhledu, jak uvádí web web New York Times.

Sociální sítě jako TikTok, Meta nebo Pinterest spolupracují s americkou Národní aliancí pro poruchy příjmu potravy (National Alliance for Eating Disorders) a právě ta na problém upozornila. Společnost má za úkol hlídat jakékoliv nebezpečné výzvy a trendy spojené s touto duševní poruchou. Podobné věci se vyskytovaly už od počátku internetu, s nástupem sociálních sítí se však jejich šíření urychlilo. „Minutu potom, co zakážeme tenhle hashtag, vyskočí další,“ řekla Amanda Raffoul, instruktorka lékařské fakulty na Harvardu, která se zaměřuje právě na poruchy příjmu potravy.

Mohlo by vás zajímat: Snažím se nemít hlavu v míse. Tereza Mašková přiznala boj s poruchou příjmu potravy

Odborníci vidí další neduh také v algoritmech na sociálních sítích. Jakmile totiž uživatel jednou projeví zájem o hubnutí, mohou další podobný obsah může dostat naservírovaný doslova pod nos. Právě to je nebezpečné pro mladé lidi, kteří jsou obzvláště zranitelní a nedokážou sami rozlišit případné nebezpečí. „Faktem je, že člověk může hledat tipy na zdravý životní styl a wellness a během pár minut mu vyskočí obsah, který pro něj může být potenciálně nebezpečný,“ vysvětluje expertka Johanna Kandel.

Poruchy příjmu potravy se týkají i chlapců

Porucha příjmu potravy se přitom netýká pouze dívek. Stále častěji se s ní potýkají také chlapci. Například v USA tvoří až třetinu případů. A co více, většinou se u nich projevují horší následky než u děvčat. „Zjistili jsme, že v porovnaní s děvčaty, která jsou hospitalizovaná, mají chlapci více závažných zdravotních komplikací. Chlapci mají delší hospitalizaci, závažnější poruchy srdeční frekvence a vyšší míru anémie než děvčata. To také může odrážet skutečnost, že chlapci jsou často diagnostikovaní pozdě,“ sdělil pediatr Jason Nagata.

Mohlo by vás zajímat: Modelka Isabelle Caro varovala svět před anorexií, sama na ni ve 28 letech zemřela

Lékař rodičům radí, aby sledovali své děti. Jakmile u potomka zpozorují enormní zájem o cvičení, který se postupně odráží na jeho prospěchu ve škole či sociálním životě, měli by zbystřit. „To jsou případy, kdy se nadměrné cvičení může překlopit do poruchy příjmu potravy,“ uvedl pediatr, který za nárůstem těchto duševních problémů vidí také vliv sociálních sítí. Mladí lidé se tam podle něj porovnávají s nereálnými ideály krásy a jsou vystaveni tlaku, že tak musí vypadat také a ještě to prezentovat.

S poruchou příjmu potravy bojovala také Gabriela Soukalová:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.