Celebrity

15. září 2022 06:05

Tomáš Durčák

Modelka Isabelle Caro varovala svět před anorexií, sama na ni ve 28 letech zemřela

Velmi smutný, tragický ale také silný a oči otevírající je životní příběh francouzské modelky a herečky Isabelle Caro. Její kampaň proti anorexii si svého času získala pozornost celého světa. Nakonec však duševní choroba ve velmi mladém věku podlomila zdraví i jí samotné.

Nemoc odstartovalo traumatizující dětství a kanystr s benzínem

Isabelle, která se narodila 12. září roku 1982, trpěla vážnou mentální anorexií už od svých 13 let, přičemž jako příčinu posléze sama uváděla své silně traumatizující dětství. Dle její matky Marie trpěla Isabelle silnými depresemi a otec v jejím životě z velké části zcela chyběl. Dětství tak strávila prakticky zcela v izolaci, učila se doma a byla držena od všech ostatních.

„Měla jsem velmi komplikované dětství. Velmi obtížné a velmi bolestivé,“ svěřila se Isabelle v roce 2007 pro pořad CBS The Insider. „Velkou fóbií mé matky bylo, že jednoho dne vyrostu. A tak mě neustále přeměřovala. Nenechala mě například téměř vůbec vycházet ven, protože někde zaslechla, že čerstvý vzduch pomáhá dětem růst. Proto jsem byla prakticky neustále zavřená doma. Bylo to silně traumatizující období.“

Její trauma se postupně proměnilo v duševní chorobu, přičemž jako počátek všeho Isabelle uváděla vzpomínku na to, jak její matka zápasila s třicetikilovým kanystrem benzínu.

„Řekla mi: ‚Víš, jak hrozně těžký je?' Já tehdy vážila o pět kilo víc a neustále mi běhalo hlavou, že jsem těžší než ten kanystr, takže jsem přítěží pro mou matku. A právě tehdy jsem začala poprvé chtít zhubnout a zastavit svůj růst. Moje váha klesla na asi dvacet šest kilo, za celý den jsem snědla jenom dva čtverečky čokolády a pět ovesných vloček, nic víc,“ popsala úvod své nemoci pro CBS Caro.

Kóma, cesta ke zdraví a šokující kampaň

V roce 2006, osmnáct měsíců poté, co začala s drastickým hubnutím, dvacet pět kilo vážící Isabelle zkolabovala a upadla do kómatu. Její mladé tělo už hladovění dál nedokázalo zvládat. A až tehdy jí bylo řečeno, že trpí vážným duševním onemocněním zvaným mentální anorexie, které zabíjí 10 % všech, které potká.

Isabelle se rozhodla, že chce žít, a přijala nabízenou terapeutickou pomoc. V roce 2007, kdy poskytla zmíněný rozhovor, vážila necelých 32 kilogramů a měla chuť nemoc porazit. „Vím, že to bude trvat, ale radši budu přibírat pomalu a jistě, než abych přibrala moc rychle a znovu upadla do hubnutí. Zároveň se musím postupně smiřovat s tím, jak s vyšší váhou vypadám,“ popsala tehdy.

Ve stejném roce se Isabelle rovněž odhodlala k činu, pro který si ji zřejmě dodnes všichni pamatují. Rozhodla se totiž pózovat nahá pro kampaň proti mentální anorexii. Snímky fotografa Oliviera Toscaniho, na nichž je Caro kost a kůže s extrémně viditelnými obratli či lícními kostmi, oblétly svět a mnohé šokovaly. V Itálii byla dokonce celá kampaň úřady zakázána.

Pro CBS snímky okomentovala slovy: „Řekla jsem si, že pokud můžu všechny ty roky svého utrpení nějak zužitkovat, nepřijde to utrpení vniveč. Vím, že jsou to šokující fotky a já chci, aby šokovaly. Je to opravdové varování před tím, že jde o skutečně vážnou chorobu.“

Isabelle se zároveň obávala toho, aby další lidé trpící mentální anorexií kampaň nevnímali jako pozitivní reklamu. „Doufám, že to tak nebude. Jsem tam taková, jaká jsem a rozhodně nejsem krásná. Mé vlasy jsou zničené a už dnes vím, že nikdy znovu nebudu moci dlouhé vlasy mít. Ztratila jsem také několik zubů, moje kůže je suchá, moje prsa propadlá. Žádná mladá dívka přece nechce vypadat jako kostlivec… Věřím, že nikdo doopravdy nechce takto vypadat.“

Mentální anorexií trpěla například Eliška Bučková

Tragický osud dcery i matky

Jen o tři roky později, 30. prosince 2010 média náhle oblétla zprávy, že Isabelle Caro svůj boj s anorexií prohrála a ve věku 28 let zemřela. Tím ale veškeré jednoznačné informace končily. Isabelle totiž zemřela už 17. listopadu 2010, avšak na veřejnost se informace dostala až o měsíc a půl později, kdy její přátelé na jejím Facebooku zveřejnili vzpomínkové video.

Otec Isabelle si nepřál, aby na pohřbu byli přítomni novináři, a tak informaci o smrti své dcery utajil. Rodina se rovněž rozhodla neposkytnout o příčině úmrtí své dcery žádné konkrétní informace.

Až instruktor herectví Isabelle celou situaci mírně objasnil, když zpravodajské agentuře AP řekl, že modelka zemřela po návratu do Francie z pracovní cesty do Tokia a byla dlouhodobě vážně nemocná, čímž měl na mysli anorexii. Její kamarád následně švýcarským médiím prozradil, že Isabelle „byla hospitalizována 15 dní s akutním respiračním onemocněním a v poslední době byla rovněž hodně unavená, ale příčinu smrti neznám“.

A dodnes ji nezná nikdo. Ani ne dva týdny po oznámení úmrtí modelky přišla další šokující zpráva. Dva měsíce po smrti své dcery spáchala její matka Marie sebevraždu, jelikož podle všeho neunesla pocit viny za smrt své dcery.

Nevlastní otec Isabelle Christian Caro pro švýcarský list 20 Minutes následně vysvětlil, že modelka nechtěla v nemocnici zůstat, ale její matka ji nutila, aby nikam neodcházela. „Cítila pak vinu, že dala dceru do nemocnice Bichat. Dcera tam jít nechtěla,“ vysvětlil s tím, že dle jeho názoru za smrt modelky mohlo zanedbání péče ze strany lékařů.

Nevyjasněné úmrtí a smutná tečka za příběhem

„Lékaři řekli, že jí udělají testy, ale pak ji dali jen spát. Zemřela, protože ji odpojili od přístrojů. Dva lékaři nás pak vzali stranou a řekli: ‚Vaše dcera stejně nechtěla žít.' Chtěli to prostě mít rychle odbyté, protože tam ještě čekal zástup dalších pacientů,“ sdělil Christian.

Ten k soudu podal stížnost na personál nemocnice, ale neexistují žádné dostupné informace o tom, zda lékaři opravdu Isabelle svou nečinností usmrtili. A vlastně ani o tom, na co doopravdy zemřela.

Smutnou černou tečku za tímto tragickým a temným příběhem matky a dcery udělal sám italský fotograf Toscani, který Isabelle nafotil pro onu ikonickou kampaň a na dotaz, zda na ni má nějakou hezkou vzpomínku, odpověděl: „Nemám žádnou hezkou vzpomínku na Isabelle. Celou dobu až do své smrti byla vždy velmi sobecká a zahleděná jen do sebe.“ Představovala si sama sebe jako úspěšnou modelku a herečku, zatímco „jejím jediným talentem bylo být anorektičkou“.

Sdílejte článek
Štítky anorexie hubnutí psychologie duševní zdraví mentální anorexie porucha příjmu potravy duševní porucha Isabelle Caro

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.