Sex a vztahy

9. července 2023 06:00

Eliška Reiglová

Téměř třetina českých žen je pravidelně nevěrná. Lidem nechybí láska, ale sex

Nevěry lidé nelitují. Podle nového průzkumu amerických odborníků většina nevěrníků hodnotí své aférky jako sexuálně i emocionálně uspokojivé a výčitky svědomí je netrápí. Nevěrou přitom neřeší vážné vztahové problémy, ale především neuspokojivý milostný život. Občasnými zálety si kompenzují nevyhovující partnerský sex i téměř třetina českých mužů. U Češek pak převládá spíše pravidelná nevěra.

V západní společnosti má nevěra v partnerském vztahu poměrně pevně zakořeněný status morálně špatného činu. „Panuje obecné přesvědčení, že nevěra je velmi špatná a zanechává na obou zúčastněných trvalé emocionální jizvy, zčásti proto, že degraduje a ničí velmi důležité vztahové vazby,“ zmiňují například v nedávné studii výzkumníci z americké John Hopkins University. Realita však takto černobílá není, což dokazuje sama zmíněná studie.

Ta provedla průzkum na téma nevěry mezi zhruba 2 000 uživatelů sociální sítě Ashley Madison, oblíbené seznamky pro zadané. Výsledky průzkumu ukázaly, že mimopartnerský sex si už dopřálo 20 až 25 % ženatých či vdaných lidí a 33 až 50 % lidí nesezdaných, avšak ve vážném vztahu. Tuto zkušenost přitom většina nevěrníků dle studie označila za velmi uspokojivou, a to jak sexuálně, tak emocionálně, a rozhodně jí nelitovala.

Přečtěte si také: Pot ostatních lidí může pomoci překonat sociální úzkost, tvrdí studie

K nevěře vede nedostatek sexu

Dalším obecným přesvědčením ohledně nevěry je i fakt, že lidé, kteří se jí dopouštějí, mají ve svém partnerském vztahu vážné problémy nebo z něj vyprchala vzájemná láska. I toto však výsledky studie zpochybňují. Nevěrní respondenti totiž obecně udávali, že své partnery či partnerky hluboce milují a jejich vztah není výrazně narušený. Na druhou stranu ovšem zhruba polovina z nich přiznala, že si se svou drahou polovičkou momentálně neužívají aktivní milostný život. Nespokojenost v sexuálním životě tak byla hlavním důvodem, proč se k nevěře uchýlili.

Pro spokojený milostný život je důležitá komunikace. Sexpertka poradila, jak na to:

Neuspokojivý milostný život řeší sexem i Češi

Nevěra jakožto řešení nespokojenosti se sexem ve vztahu je častá i v české populaci, zejména u mužů. „Občasným záletem řeší neuspokojivý milostný život 31 % Čechů a 9 % Češek, k pravidelné nevěře se pak uchyluje 21 % českých mužů a 23 % českých žen,“ komentuje výsledky nedávného průzkumu Adam Durčák ze společnosti Ruzovyslon.cz který výzkum realizoval ve spolupráci s agenturou Ipsos na reprezentativním vzorku 1 026 lidí.

Průzkum také ukázal, že k nevěře se Češi staví poměrně nekompromisně. Nejčastěji se k záletům staví odmítavě lidé se základním vzděláním, z nichž by je nikdy netolerovalo 62 % dotázaných. Naopak nejshovívavější se jeví vysokoškolsky vzdělaní lidé, za žádných okolností by nevěru nedokázalo tolerovat 36 % respondentů z této kategorie.

Sdílejte článek
Štítky láska nevěra průzkum vztah sex

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.