23. května 2016 01:00
Iva Kropáčková13 věcí, které potřebujete vědět, abyste mohli ušetřit za energie
Zapnout televizi, rozsvítit lampičku, dobít telefon, ohřát vodu, zatopit... Bez proudu se už v dnešní době neobejde asi nikdo.
Elektřina nám pomáhá plnit základní potřeby, ale díky ní si můžete dopřát i parádní luxus. Tak jako tak, vždy musíte za odběr elektřiny více či méně zaplatit. Stejně tak, pokud využíváte plyn. Trh s energiemi je velký, máte možnost si vybrat nabídku, která vám zaručí co nejnižší platby. Hledat a srovnávat můžete i na Prima Rádci. Zajímá vás, co od změny dodavatele očekávat? Do tohoto článku jsme shrnuli dotazy ohledně úspor elektrické energie, se kterými se na naše experty lidé nejčastěji obracejí. Odpověděl na ně finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek. (Pokud jde o plyn, na otázky týkající se změny dodavatele a možnosti úspor při srovnání platí v zásadě stejné odpovědi jako u elektřiny.) A mimochodem, pokud elektřinou či plynem topíte, právě teď je ideální začít srovnávat a hledat případnou lepší cenu, abyste mohli už od příští zimy topit levněji. Proces změny dodavatele totiž může trvat až půl roku...
ONLINE KALKULAČKY:>>> Spočítejte si, kolik můžete ušetřit za ELEKTŘINU nebo PLYN.
1. Jaký je rozdíl mezi sazbou D01d a D02d?
U D01d je dražší cena za odběr elektřiny, ale nižší cena za jistič (rezervovaný příkon), u D02d je to naopak. Při menší spotřebě je tedy výhodnější D01d, ale nelze říci přesně, kde se tato hranice láme. Doporučujeme držet se stávající sazby dle smlouvy.
2. Je změna dodavatele elektřiny totéž co přepis?
Ne. O přepis se jedná pouze v případě změny majitele odběrného místa. Přepis může nastat při příležitosti prodání bytu novému majiteli, úmrtí majitele odběrného místa či libovolném přepisu z jedné osoby na osobu druhou. Doba trvání realizace přepisu majitele odběrného místa trvá maximálně 30 dní (liší se dle jednotlivých dodavatelů).
3. Co změna dodavatele elektřiny obnáší? Budu muset měnit elektroměr a platit za jeho instalaci?
Změna dodavatele elektřiny je primárně „papírovou“ záležitostí. Elektrické vedení, jističe, elektroměr a veškeré distribuční sounáležitosti zůstanou nezměněny. Majitelem sítě i příslušenství je samotný distributor. Vy měníte pouze dodavatele, distributor zůstane stejný, není tedy potřeba při tomto procesu demontovat elektroměr či platit za nějaké vedlejší úkony.
4. Může se cena elektřiny měnit? Jak často?
Cena elektrické energie se může změnit kdykoli v průběhu roku. Mění se přitom cena za dodávku koncové silové elektřiny či stálý poplatek za odběrné místo. Nikoliv cena za distribuci elektřiny, ta se mění jednou ročně s platností od 1. ledna následujícího roku. Standardně je zvykem měnit cenu k začátku roku, ale není to pravidlem ani povinností dodavatelů. Výjimkou jsou tarify s garantovanou (fixovanou) cenou, prostřednictvím nichž vám dodavatel garantuje stejnou cenu elektřiny na konkrétní, smluvně dané období. V nabídce společností najdete i tarify, jejichž cena se odvíjí od aktuálních cen elektřiny na energetické burze.
5. Co když můj dodavatel elektřiny zkrachuje?
Hned v úvodu je potřeba říct, že každá energetická společnost má složené tzv. jistiny (podle počtu evidovaných odběrných míst), které slouží pro tyto krizové případy, nicméně tu existuje i zákon myslící na podobné situace. Energetickým zákonem je ustanoveno, že pokud váš dodavatel zkrachuje, bez elektřiny nezůstanete. Jestliže jste zálohy za dodávku elektřiny platili řádně a včas, máte ze zákona právo na okamžitou dodávku od tzv. dodavatele poslední instance. Automaticky si vás přebere tradiční dodavatel ČEZ, E.ON nebo PRE, kteří mají povinnost vám v takovém případě dodávat po dobu 3 měsíců elektřinu za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem. Během této doby je potřeba vybrat si nového dodavatele a zajistit si u něj dodávky elektřiny.
6. Má cenu kvůli pár korunám měnit dodavatele elektřiny?
PhDr. Zbyněk Laisek, MBA Působil mnoho let na poradenských a řídicích funkcích v oblasti finančnictví a energetického trhu v Čechách i v zemích střední a východní Evropy. Několik let se zabývá provozováním nabídek energetických firem na trhu v ČR včetně zajištění zasmluvnění a přechodu klientů k novému dodavateli. Po odoborné stránce se podílí na provozu srovnávače Prima-radce.cz, který spolupracuje a srovnává necelou stovku subjektů na trhu v ČR. Zbyněk Laisek má magisterský titul v oboru sociologie a doktorát v oboru ekonomie z Univerzity Karlovy v Praze. Studoval Executive MBA program na Universitě v Pittsburghu a Business Administration ve škole McCombs of Business, University of Texas.
Elektrická energie nás doprovází dnes a denně. Nejedná se pouze o chvilkovou úsporu, ale o dlouhodobé snížení provozních nákladů domácnosti. Nový dodavatel nám kromě příznivé ceny za koncovou spotřebovanou silovou elektřinu může nabídnout i lepší služby. Elektronické roční vyúčtování, dostupnost poboček v místě bydliště, věrnostní bonusy navíc, vyškolené telefonní operátorky a takto bychom mohli pokračovat. Jak říkali naše babičky: "Halířky dělají talířky." Zrovna tak je tomu i u všech nákladů spojených s domácností.
7. Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elektřiny?
Distributor elektřiny je společnost, která se stala držitelem licence na distribuci elektrické energie, která provozuje distribuční soustavu a zajišťuje tak transport elektřiny do vaší domácnosti. Jde tedy o transport i údržbu tohoto spojení. Distributora nelze změnit, je dán územní rozlohou.
Dodavatel elektřiny je na rozdíl od distributora společnost, od níž kupujete samotnou koncovou silovou elektřinu, coby komoditu. Každý odběratel má právo vybrat si svého dodavatele. Smlouvu lze uzavřít s vybraným dodavatelem a distributor má povinnost elektřinu přes svou distribuční síť dopravit.
8. Z čeho se skládá cena elektřiny?
Cena elektřiny se skládá ze dvou částí, a to z regulovaných a neregulovaných plateb. Regulovaná částka zahrnuje: cenu za distribuci energie, systémové služby, popřípadě činnost operátora trhu, příspěvek na podporu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů a z daně za elektrickou energii. Regulovaná položka je všude stejná, její výši koriguje pravidelně každý rok Energetický regulační úřad.
Na druhou stranu tu jsou neregulované platby za elektrickou energii, jejichž výši můžete ovlivnit. Neregulovaná položka ceny elektřiny tvoří více než polovinu konečné ceny. Jedná se o samotnou platbu za spotřebovanou tzv. koncovou silovou elektřinu a stálý plat za odběrné místo. Její výše je ovlivněna energetickým trhem. Koncovou cenu za MWh spotřebované elektřiny si však určuje sám dodavatel.
9. Můžu zůstat bez dodávek elektřiny?
Standardně ne. V případě změny dodavatele elektrické energie dochází k plynulému přechodu od stávajícího dodavatele k dodavateli novému. Nevznikne tedy žádná prodleva, kde by odběratel neměl zajištěnou dodávku elektřiny. K odpojení elektroměru může dojít pouze tehdy, když klient nehradí řádně měsíční zálohy a vznikne tak dluh u stávajícího dodavatele, který má právo vzniklou dlužnou částku vymáhat. V případě dlouhodobého neplacení může dodavatel požádat distributora o demontáž elektroměru.
10. Jaká je délka výpovědní lhůty dodavatele elektřiny?
Změnu dodavatele elektrické energie lze provést každých 6 měsíců, ale přednost mají ustanovení vaší stávající smlouvy o sdružených službách dodávky elektrické energie. U smluv na dobu neurčitou je obvyklá výpovědní lhůta 3 měsíce. Někteří dodavatelé si ji však ve svých obchodních podmínkách stanovují individuálně, zpravidla mnohem delší. Z tohoto důvodu je dobré dohledat smlouvu a přečíst si smluvní podmínky.
Dále je potřeba být obezřetný v případě podmínek stanovených ve smlouvě na dobu určitou (většinou na 24 měsíců). V takovém případě se obvykle musí dát výpověď 3–6 měsíců před jejím vypršením (opět v závislosti na obchodních podmínkách jednotlivých firem), v opačném případě se vaše smlouva automaticky prodlouží na stejné období (u starších typů smluv se převede na smlouvu s neurčitou dobou trvání).
11. Mohu svévolně změnit dodavatele elektřiny?
Ano, pokud jste přímo majitel odběrného místa. Právo volby dodavatele mají všichni odběratelé již od 1. ledna roku 2007 díky liberalizaci trhu s energiemi. Změnou dodavatele elektrické energie máte tu moc ovlivnit své výdaje za energie.
12. Proč je výhodné vybrat si dodavatele elektřiny na Prima Rádci?
Prostřednictvím našeho kalkulátoru získáte během pár minut srovnání cen několika desítek dodavatelů elektrické energie. Je jen na vás, koho si vyberete. Nemusíte trávit drahocenný čas na pobočkách limitováni provozní dobou. Změna obchodníka s elektřinou nikdy nebyla rychlejší a jednodušší.
13. Kolik mě bude stát změna dodavatele elektřiny?
Celý proces změny pro vás realizujeme zdarma. Smlouvu pro vás připravíme a dopravíme k podpisu. Vaším úkolem je pouze smlouvu podepsat.
TOPÍTE ELEKTŘINOU ČI PLYNEM A CHCETE UŠETŘIT? Roční úspora za topení může být v případě středně velkého rodinného domu (do 200 m2) kolem 10 tisíc korun u plynu, u elektřiny cca 5 tisíc. Proces změny dodavatele energií trvá 3–5 měsíců. Pokud tedy topíte elektřinou nebo plynem a chcete vše stihnout do začátku příští topné sezony, je ideální právě teď začít řešit změnu dodavatele, případně změnu smlouvy u dodavatele stávajícího. Vše vyřídíte během několika minut z pohodlí domova díky intuitivním kalkulátorům na Prima Rádci (elektřina i plyn), a přitom můžete uspořit až několik tisíc korun ročně. Ceny si můžete jen nezávazně srovnat, abyste si udělali obrázek o trhu energií a zjistili, jestli můžete platit méně při stejné spotřebě...
Jak ušetřit za energie? Jak se bránit podomním prodejcům? To vše v on-line seriálu Prima Rádce. Najdete ho ve SPECIÁLU o ENERGIÍCH:
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...