Seriály a filmy

8. dubna 2016 00:55

Iva Kropáčková

Desítky tisíc seniorů v exekuci. Mají letité dluhy, podléhají i šmejdům

A co víc: Prudce roste i množství exekučních a insolvenčních srážek z nemocenské a mateřské...

Téměř tři miliony lidí žije z důchodu - tedy odměny státu důchodcům za to, že mnohdy celý život pracovali a platili daně. Mnoho z nich ale žije na pokraji chudoby. Průměrný důchod jedenáct tisíc korun měsíčně opravdu nemají zdaleka všichni. Třeba důchodkyně z Prahy, se kterou mluvil reportér Zpráv FTV Prima Daniel Janoch, má měsíční důchod sedm tisíc. "Zaplatím nájem a poplatky a zbydou mi dva tisíce, a někdy ani to ne. A kdyby mi syn nedal jídlo, tak bych umřela hlady," řekla. Minimální zvyšování důchodů nepomáhá, jako kapka v moři je i jednorázový příspěvek. Řada seniorů se tak také uchyluje k půjčkám, které nakonec nezvládají ani splácet a 80 tisíc z nich je dokonce v exekuci. Je jich o 4 700 víc než na konci roku 2014. Za posledních deset let se jejich počet zvýšil takřka třikrát. Prudce roste i množství exekučních a insolvenčních srážek z nemocenské a mateřské. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení, která loni dlužníkům strhla přes dvě miliardy korun.

>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření. >>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější produkt.

Někdy nelze peníze ani zabavit. Kvůli nízkému důchodu

Počet důchodů s exekuční srážkou se loni proti předloňsku zvedl o 6 procent. Česká správa sociálního zabezpečení strhávala peníze ze 79 991 penzí. Přibylo i případů, kdy peníze nebylo možné kvůli nízkému důchodu zabavit. Bylo jich zhruba o dva tisíce víc než v roce 2014, tedy kolem 44 tisíc. „To však neznamená, že dluh zanikl. Pokud ho dlužník penzista neuhradí jiným způsobem, ČSSZ výkon rozhodnutí stále eviduje. V okamžiku, kdy se dlužníkovi důchod zvýší, nebo se u něj změní například počet vyživovaných osob, ČSSZ je povinna srážku zařídit,“ uvedla Renata Provazníková z oddělení komunikace České správy sociálního zabezpečení.

1,84 miliardy korun

Z důchodů se podle ní loni strhlo 1,84 miliardy korun. Celkem i se srážkami z nemocenské se částka dostala na více než dvě miliardy. Provazníková připomněla, že od ledna se parametry pro stanovení srážek z důchodů změnily, ČSSZ je proto od únorové splátky přepočítá a výsledek klientům oznámí. Vzhledem ke zvýšení nezabavitelné částky a nízké lednové valorizaci důchodů se u většiny případů exekuční srážka mírně sníží. Únorový mimořádný příspěvek k důchodu ve výši 1200 korun nicméně exekuci nepodléhá.

130 tisíc srážek z nemocenské a mateřské

Srážky se týkají i nemocenské a mateřské. Česká správa sociálního zabezpečení jich loni vykonala přes 130 tisíc. To dvojnásobný počet exekucí u nemocenské a mateřské než v roce 2013. Přibývá lidí, kteří do penze jdou dokonce s několika exekucemi. Mezi exekuční rekordmany patří penzisté v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, kde podle statistik žije vůbec nejvíce zadlužených lidí z celé České republiky. Může za to hlavně vysoká nezaměstnanost. "Často to bývají lidé z nízkopříjmových skupin, půjčí si peníze a pak nejsou schopni splácet. Jedná se o obrovské sumy," uvedla ředitelka Okresní správy sociálního zabezpečení v Ústí nad Labem Dana Hladěnová.

Více dluhů, které jsou i dlouhodobé

Alarmující ovšem je, že důchodci v Ústeckém a Libereckém kraji nemají jen jeden dluh. Většina jich splácí hned několik. V průměru se jedná o deset exekučních příkazů. Není výjimkou, že důchodce má i víc než dvacet exekucí. Vyskytují se ale i důchody s více než padesáti pohledávkami. A tamější rekord čítá 70 exekucí na jednu penzi. Lidé se zadlužují už v produktivním věku. Nestíhají splácet a dluhy je pronásledují i do důchodu. Někteří si dokonce požádají o důchod a už ho mají obstavený srážkami.

Neplatí se ani účty za domácnost

Kromě nesplácení půjček se lidé nejčastěji dostávají do dluhů, když neplatí účty za telefon či energie, poplatky za komunální odpad, pokuty dopravnímu podniku a nájemné. Za dluhy seniorů často stojí i takzvaní šmejdi, v řadě případů ale také jako rodiče či prarodiče chtějí důchodci pomoci svým potomkům a ručí jim za půjčku. Ti ji ale pak nesplácejí. Proto je mimo jiné lepší hledat nejlevnější ceny elektřiny a dalších produktů a nenechat se zlákat podvodnými a zbytečně drahými nabídkami služeb či produktů, které jsou často navázány na podezřelou úvěrovou smlouvu. I to může pomoci předejít některým finančním problémům.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 10. 2024

Možná právě procházíte obrovským růstem. Zaměřte se na to a zjistěte, kde je třeba udělat nějaké změny. To může být přerušeno silnou energií od jiných lidí nebo situací. Tyto záležitosti jsou důležité. Upozorňují vás na určité změny, které mohou být opožděné. Podívejte se, jak toto otřesení může přinést růst a úspěch. Čekají vás příležitosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.