11. prosince 2016 00:55
Iva KropáčkováHledáte úspory? Není těžké je najít, jsou na každém kroku...
Šetřit můžete snadno doma při běžných činnostech, svéráznou taktikou v komunikaci s bankami i pravidelnou kontrolou odchozích plateb...
Potřebujete něco ušetřit a vadí vám, jak se peníze vždy každý měsíc rozutečou, a vy máte pocit, že ani nevíte, jak a kam? Není těžké nějakou tu korunu ušetřit, resp. utrácet míň, než dosud. Kde všude můžeme hledat úspory a co pro to udělat?
Správná hospodyňka pro pírko i přes plot skočí?
Hledáme-li úspory, měli bychom pro to něco aktivně udělat. Není potřeba nikam běhat, tím méně někam skákat nebo něco přeskakovat, stačí se podívat na pravidelné opakující se platby a inkaso. Touto cestou odcházejí peníze z našich účtů automaticky bez jakékoliv naší aktivity. Nemusíme se sice ničím zabývat, nemáme žádné starosti, ale zároveň díky tomu ani nesledujeme, jestli náhodou neplatíme zbytečně moc. Právě v těchto rodinných výdajích najdeme největší úspory.
TIP: Vezměte si do ruky výpisy z účtu a zkontrolujme trvalé platby – elektřina, plyn, teplo, pevná linka, připojení k internetu, televizní kanály, mobilní tarify, pojištění všeho druhu, bankovní účty a podobně.
A pak stačí jen porovnat ceny těchto služeb a dodavatele případně vyměnit. Ke srovnání cen a kontrole našich významných pravidelných výdajů se vracejte v pravidelných intervalech. Vše se totiž neustále vyvíjí – firmy přicházejí s novými produkty, moderní technologie snižuje náklady, na trh vstupují nové společnosti. I pouhé oznámení o záměru odejít či službu ukončit má nevídaný efekt v podobě nabídky nižší ceny. Je nepochopitelné a absurdní zároveň, že nejbohatším firmám platíme více, než by ony samy akceptovaly, a úspory pak honíme na párku s 30 % obsahem masa, obarveným škrobem zvaným jogurt nebo tím, že dítě nepošleme na lyžařský výcvik či letní tábor.
Halíře dělají talíře...
Aneb úspory doma leží doslova všude kolem nás. Stačí se jen dívat a také chtít (pravda, někdy chtít nestačí, hlavně když je třeba nákladnější investice pro následnou úsporu). Tady nicméně uvádíme nejčastější situace, kdy peníze utíkají zbytečně:
- špatné těsnění u oken
- nesprávné větrání
- nezateplená nemovitost
- ošizené izolace
- výběr nevhodných, na spotřebu náročných spotřebičů
- dlouhodobé ponechávání nepoužívaných přístrojů v režimu stand-by (pohotovostní režim – televize, počítač, přehrávač, tiskárna, nabíječky, adaptéry, video, DVD, monitory apod. – úspory ve stovkách, ale i tisících korun ročně, uvádí se, že jde až o 10 % spotřeby)
- neekonomické chování například při vaření plné konvice vody kvůli jednomu šálku čaje
- vyhazování potravin
- plýtvání při mytí nádobí či čištění zubů pod tekoucí vodou
Jak tedy šetřit, jak neplýtvat a jak zajistit energeticky úspornou domácnost? Desítky tipů a triků najdete v následujících článcích:
DOPORUČUJEME ONLINE SROVNÁNÍ pro zjištění možné úspory pravidelných plateb:>>> Hypotéky>>> Energie>>> Pojištění>>> Mobilní tarify
Zdroj: Patrik Nacher, Konec finančních negramotů v Čechách
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.