Seriály a filmy

4. června 2016 01:55

Iva Kropáčková

Jak bezpečně zhodnocovat peníze? Víme, na co sází čeští dolaroví milionáři

Roční výnosy z investic chtějí mít čeští milionáři alespoň ve výši 4 až 5 procent, a to i v době výrazného poklesu úrokových sazeb...

Typický český dolarový milionář má vystudovanou vysokou školu, vlastní firmu, je mu padesát a není to žádný rychlý zbohatlík. Všechen majetek si vydělal podnikáním, do kterého se pustil v devadesátých letech minulého století, bez větší finanční pomoci rodičů či dědictví. A je to muž. (Na deset dolarových milionářů u nás připadá jen jedna žena.) Dolaroví milionáři jsou ti, kteří vlastní majetek v minimální výši 1 milion amerických dolarů, tedy asi 24,1 milionu korun. I v dnešní době nízkých úroků chtějí, aby jim investice přinesly roční výnos kolem 5 procent. Termínované vklady už dlouho takový zisk negenerují (jsou podle nich jedny z nejméně zajímavých forem investic) a tak hledají jinde. Přitom, jak ukázal průzkum J&T Banky, pro své investice současnou ekonomickou situaci považují více za příležitost než hrozbu. I přesto, že podle nich v podstatě ubývá možností, kam rozumně investovat. Nejvíc peněz přitom mají, kromě vlastního podniku, v nemovitostech, dluhopisech či akcicích firem. Následující žebříček ukazuje investiční příležitosti od nejvýhodnějších po ty nejméně výhodné tak, jak je podle průzkumu aktuálně vidí právě čeští milionáři:

>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření ? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce DOPLŇKOVÉHO PENZIJNÍHO SPOŘENÍ.

1. Zemědělská půda

Češi s miliony na kontě nejvíc sází na zemědělskou půdu, která u nich získala největší důvěru - 41 procent. Prioritou je pro ně stále více bezpečnost investic, a právě zemědělská půda tento požadavek prý splňuje nejvíc. Navíc neplánují na koupené půdě hospodařit ani ji nechtějí přeměnit ve stavební parcely. Jejich cílem je propojit pozemky do velkých celků a ty pak výhodně prodat nebo pronajmout.

2. Stavební pozemky

Stálicí jsou pak i investice do stavebních pozemků. A zatímco naši milionáři věří nejvíc pozemkům, ve světě mají bohatí nejvíc peněz třeba z podílů ve firmách nebo je ve velké míře ani neinvestují a nechávají si finance na účtu či v hotovosti.

3. Nákup firem

Mezi další potenciálně výnosné investice patří podle českých milionářů i nakupování firem.

4. Start-upy

A stále více jsou zmiňovány jako vhodná možnost zhodnocování peněz investice do start-upů. Slovenští milionáři dokonce vidí v této možnosti nejzajímavější zhodnocení.

>>> Najděte si tu nejvýhodnější HYPOTÉKU na trhu. Úroky od 1,69 %

5. Rezidenční nemovitosti

Stálicí ve zhodnocování peněz jsou pro české milionáře i investice do rezidenčních nemovitostí. Luxusní byty skutečně bývají často v hledáčku lidí, kteří se rozhodli investovat prostřednictvím nemovitostí. Byty nakupují a dále pronajímají, někteří investoři vlastní až desítky bytů po celé republice. Tímto způsobem se dá docela dobře bránit proti vzrůstající inflaci. Stále častěji si lidé berou i hypotéku, které jsou teď velmi levné. Nicméně v současné době se ceny bytů začaly pomalu zvedat a lidé by tak měli být dvakrát opatrní, aby nekupovali na dluh nemovitosti, jejíž hodnota je uměle nadhodnocena velkou poptávkou způsobenou levnými a dostupnými hypotékami. Může se totiž stát, že v momentě, kdy trh dosáhne svého vrcholu, nemovitostní bublina splaskne a lidem tak zůstane na krku vysoký hypotéční dluh za nemovitost, která „ze dne na den“ ztratila desítky procent na své hodnotě. Tento scénář je podle analytiků sice ještě daleko, rozhodně by s ním však měl už teď počítat každý, kdo má zájem investovat do nemovitostí prostřednictvím hypotéky. „Uvážlivým investorům se vlastně v tuto chvíli nabízejí dvě možnosti. Tou první je jednat rychle, dokud jsou ceny hypoték ještě nízko a ceny realit ještě nejsou tak vysoko, anebo počkat, až ceny realit dosáhnou svého vrcholu, spadnou, a teprve pak do nich investovat,“ radí investiční odborník Prima Rádce Michal Koubek.

6. Akcie zahraničních firem + Alternativní investice

Akcie zahraničních firem jsou pro české milionáře výnosnější, než české, které získaly pouhá tři procenta v průzkumu důvěryhodnosti investic. Ty zahraniční mají 18 procent, spolu s alternativními investicemi, které ale nebyly podrobně popsány.

7. Zlato

Z komodit si vede nejlépe zlato, které meziročně poskočilo z 3 procent na 16 procent. Důvodem je jednak výrazný pokles ceny, která v polovině minulého roku spadla pod hranici 1 100 dolarů za trojskou unci, a také víra ve zlato jako investiční nástroj, který je fyzicky velmi dobře transportovatelný v případě naplnění černých scénářů vývoje (ruské vojenské aktivity, migrační krize apod.).

8. Ostatní...

Dolaroví milionáři vidí určitý potenciál i ve směnkách, na rozdíl od termínovaných vkladů, ke kterým můžou být směnky určitou alternativou. Další v pořadí jsou korporátní dluhopisy či opět investice do nemovitostí, tentokrát typu kanceláří. A až na spodních místech v žebříčku českých milionářů, pokud jde o zajímavé investování (1 - 3 procenta), jsou akcie tuzemských firem, podílové fondy, drahé kovy, obchodování s měnami či právě termínované vklady.

DOPORUČUJEME: >>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít pro vás nejvýhodnější spořicí produkt/y.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.