Seriály a filmy

1. září 2016 01:00

Iva Kropáčková

KALENDÁŘ spotřebitele: 11 tipů, co udělat v ZÁŘÍ, abyste (nejen) ušetřili

Prázdniny jsou za námi, začíná škola, práce, pravidelný režim, povinnosti... Tady najdete rady, co je vhodné udělat v září, a spoustu zajímavých tipů na konec léta a začátek podzimu...

1. Úrazové/životní pojištění

O září se dá mluvit jako o "měsíci dětské úrazové pojistky". Ratolesti jdou opět do školy, začínají zájmové kroužky a řada sportovních oddílů vyžaduje, aby dítě mělo uzavřené úrazové pojištění. Pojišťovny vždy během září evidují zvýšený zájem o tyto produkty. Pro děti se skutečně vyplatí mít uzavřenou úrazovou pojistku, a to ať už navštěvují nějaký zájmový kroužek, nebo ne. Denně se podle statistik zraní 1 300 dětí, ročně pak bývá ošetřeno v ambulancích více než půl milionu dětí a mladistvých do 19 let věku, s těžšími úrazy je hospitalizováno 35 tisíc dětí. Úrazové pojištění dětí lze sjednat samostatně nebo v rámci životní pojistky jednoho z rodičů. Pokud životní pojistku máte, vyplatí se ji také v termínu výročí vyhodnotit a případně aktualizovat podle momentální životní situace. Se sjednáním dětské úrazové pojistky nebo se smlouvou o životním pojištění vám poradí i odborníci Prima Rádce:

Podobné články

2. Vady na dovolené? Můžete je reklamovat

Většina z nás má dovolenou za sebou. Jestliže jste se vrátili před několika dny a setkali jste se s nějakou nesrovnalostí, pokud jde o slíbené ubytování, stravu, přepravu či jiné služby, máte právo zájezd reklamovat a získat případně odpovídající slevu. Ideální bylo řešit situaci hned na místě a žádat nápravu. Pokud se ale situace na místě nevyřešila, po návratu máte na reklamaci 30 dnů, kdy musíte písemně kontaktovat cestovní kancelář, resp. zprostředkovatele, který pro vás zájezd zařizoval. Nárok na odškodnění máte i v případě zrušeného či zpožděného letu. Více v následujících článcích:

3. Praktické informace do mobilu

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme několik mobilních aplikací, které vám usnadní například plánování výletů během babího léta nebo ušetří nějakou tu korunu při tankování pohonných hmot. A pokud ještě bude během září teplo na koupání, máme pro vás i tip na to, jak najít zajímavé místo, kde se vykoupat i jaká je tam kvalita vody.

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace: Kde se koupat

Aplikace pro vodáky: Sjízdnost řeky, jezy, kempy

Aplikace Hrady a zámky

Aplikace: Filmová místa

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

Aplikace: Co zabalit na cestu

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

4. Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli můžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je asi 88, a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<

5. Blíží se topná sezona. Objednejte uhlí, kominíka a zkontrolujte, jestli neplatíte zbytečně moc za energie

Nechat zkontrolovat komín je nutné minimálně jednou za rok. Většinou právě před začátkem topné sezóny. Kontrolu musí provést kominík. Stejně tak byste měli zkontrolovat i funkčnost kotle. Teď máte poslední příležitost pro jejich údržbu, výměnu či opravu. Před topnou sezonou je důležitá i pravidelná servisní prohlídka plynového kotle provedená odborníkem. Každý rok by plynové zařízení měl prohlédnout servisní technik, který mimo jiné zkontroluje stav hořáku, výměníku, čistotu a těsnost spalovací komory a odvodu spalin a provede správné seřízení kotle podle požadavků výrobce. Díky tomu budete mít jistotu, žekotel bude v zimě pracovat úsporně a bezpečně. Zároveň tím výrazně prodloužíte jeho životnost. Doporučujeme také překontrolovat radiátory. Pokud topíte uhlím či dřevem, je nejvyšší čas palivo objednat. Už teď možná budou mít prodejci plný diář. A naopak, topíte-li elektřinou či plynem, doporučujeme zkontrolovat, zda nemůžete ušetřit i za platby u dodavatele energií. V našem internetovém srovnávači můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu, se kterou vám zdarma pomůžeme.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Pokud potřebujete poradit, jak a jestli můžete právě vy smlouvu ukončit případně upravit, zeptejte se přímo našich odborníků v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

6. Nakupujete na poutích či trzích? Nechce si vystavit "paragon"

Léto je plné poutí a stánkového prodeje. Sezona ještě nekončí. Pokud budete kupovat hračky, oblečení, boty a další zboží, kterému hrozí, že bude mít nějakou vadu, nechte si určitě vystavit doklad o zakoupení zboží. Prodejce vám ho musí poskytnout, na stánkový prodej se vztahují stejná pravidla, jako při nakupování v kamenném obchodě. V případě reklamace totiž jen takto budete mít jistotu, kde hledat prodejce a dokážete, kde a kdy jste zboží koupili. Bez dokladu by to bylo obtížné.

7. Druhá šance změnit zdravotní pojišťovnu

Pokud jste letos chtěli změnit zdravotní pojišťovnu a nestihli jste to v březnu, máte druhou šanci právě do konce září. Možnost měnit zdravotní pojišťovnu máte jen jednou za rok, nicméně ve dvou možných termínech – v červnu a září. Změna pak musí proběhnout do tří měsíců. V současné době máme na výběr ze sedmi zdravotních pojišťoven a je mezi nimi velký konkurenční boj. Všechny mají vlastní klientský program, ve kterém nabízejí nejrůznější příspěvky na zdravotní péči či prevenci (od proplacení lekcí jógy, plavání či nákupu vitamínů nebo preventivních vyšetření nádorových onemocnění). Výhody mohou využívat dospělí i děti, často bývají vázány na určité období a možnost proplacení určitého zdravotního úkonu závisí na včasném odevzdání dokladu od lékaře či lektora v případě cvičení.

8. Aktualizace autopojištění

Změna podmínek smlouvy povinného ručení nebo přechod k jiné pojišťovně se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou... Stejně tak se vyplatí jednou za rok až dva aktualizovat svoji havarijní pojistku – auto stárne a snižuje se jeho hodnota, tím pádem budete platit i nižší pojistku, ale jen tehdy, pokud si o aktualizaci smlouvy sami zažádáte. Více v článku: Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je návod

>>> Srovnání havarijního pojištění <<<

>>> Srovnání povinného ručení <<<

9. Uvažujete o hypotéce? Vyplatí se srovnání

Úroky u hypoték jsou stále více než optimistické a banky i nadále přicházejí se spoustou výhodných nabídek. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správnou hypotéku? Nejjednodušší řešení je online srovnání nabídek na trhu, kde během minuty získáte přehled i zjistíte, na jak vysokou hypotéku vlastně dosáhnete.

>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<

Podobné články

10. Dovolená "last minute"

Možná vás dovolená terpve čeká. Řada lidí vyráží plánovaně až v září, možná čekáte na zajímavý last minute zájezd. Pokud jde o placení na zahraniční dovolené, do ciziny už není nutné jezdit s velkým množstvím valut. V řadě zemí lze jednoduše platit kartou. Směnný kurz při bezhotovostních platbách bývá výhodnější. Odborníci doporučují vzít s sebou minimálně dvě platební karty a schovat je na různých místech. Zkontrolujte si ale také ještě před dovolenou, jestli vám nekončí platnost, abyste nebyli při placení pak nepříjemně překvapeni. S sebou stačí vyměnit valuty na drobné platby, jako je parkování či spropitné. Výběry z bankomatu bývají zpoplatněné nemalou částkou, je lepší vybírat vyšší částky najednou než nižší částky vícekrát. Větší obezřetnost je třeba aktuálně ale v Řecku, kam si raději vezměte více hotovosti.

Šikovným řešením na dovolenou v cizině může být i kreditní karta, u níž můžete navíc získat při každém nákupu výhodné slevy u obchodníků. Pokud o ní uvažujete, podívejte se na přehled kreditních karet online a vyberte tu nejvýhodnější pro vás.

SPECIÁL: VŠE O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ

  • online sjednání cestovního pojištění
  • na co si dát pozor
  • rady na cesty

11. Sjednat cestovní pojištění lze během pár minut i na poslední chvíli

A pokud tedy teprve pojedete na zahraniční dovolenou, sjednejte si také cestovní pojištění. Můžete ho objednat dny až týdny dopředu nebo i v den odjezdu (respektive i z místa dovolené, máte-li možnost platit kartou přes internet), zapomenete-li na pojištění nebo jedete na poslední chvíli. Nabídky pojišťoven si můžete porovnat na Prima Rádci během několik minut a samozřejmě i sjednat.

>>> Srovnání a možnost následného sjednání cestovního pojištění <<<

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.