1. prosince 2015 01:00
Iva KropáčkováKALENDÁŘ spotřebitele: Co je vhodné (ne)dělat v PROSINCI
Připravili jsme pro vás praktický PŘEHLED toho, co je vhodné udělat nebo zkontrolovat v prosinci...
1. Topná sezona je v plném proudu. Zjistěte, jak můžete šetřit za energie
Před topnou sezonou by bylo vhodné (vždy jednou za rok) nechat zkontrolovat komín kominíkem. Stejně tak je vhodné zkontrolovat i funkčnost kotle a provést kontrolu radiátorů, což vám může pomoci ušetřit až 50 procent výdajů za energie. Během topné sezony pak máte také šanci ušetřit značnou část peněz. A to jak snížením spotřeby díky úsporným návykům, tak správným nastavením distribuční sazby elektřiny nebo snížením plateb díky přechodu k levnějšímu dodavateli.Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu, se kterou vám zdarma pomůžeme.
>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<
Spoustu úsporných tipů na topnou sezonu najdete v tomto článku:
Pokud potřebujete poradit, jak například nastavit smlouvu s dodavatelem energií, jaký je pro vás nejvýhodnější nebo jaká je pro vaši domácnost vhodná distribuční sazba, zeptejte se přímo našich odborníků v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.
2. Kotlíková dotace – během prosince první žádosti
Na spadnutí je další kolo série takzvaných kotlíkových dotací. Ovzduší je znečištěné, v řadě případů za to můžou i staré nevyhovující kotle na uhlí či dřevo, které do roku 2022 musí z domácností zmizet úplně (resp. týká se to kotlů 1. a 2. emisní třídy). Podle odhadů jich je po republice ještě více než 350 tisíc. Pokud i vy ještě máte doma starý kotel a čeká vás jeho výměna, máte šanci získat příspěvek na jeho pořízení. Právě v prosinci by měli mít první zájemci možnost zažádat o dotaci na výměnu starého kotle za nový. Deset ze čtrnácti krajů by podle ministra životního prostředí Richarda Brabce mohlo vypsat výzvu na podávání žádostí ještě do konce letošního roku. Sledujte proto informace z vašeho kraje, kdy budete moci právě vy zažádat. Podrobné informace o podávání žádostí najdete v tomto článku:
3. Nakupování na Vánoce
Už začal adventní čas, nákupy na Vánoce jsou v plném proudu. Za dárky letos podle průzkumů průměrně utratíme přes 7 tisíc korun. Možná uvažujete o půjčce. To ale podle odborníků není úplně nejlepší řešení. Může vás dostat i do dluhové pasti. Řada společností nabízí nebo začne nabízet rychlé půjčky na dárky, mohou být i pochybné a zbytečně drahé. Pokud se pro půjčku přesto rozhodnete, připravili jsme pro vás postup, jak vybrat bezpečnou... Více v článku:
Při nakupování můžete i vydělávat, resp. šetřit. S kreditní kartou, ke které se vážou určité výhody. Můžete získat slevy, bonusy, vrácení až 2 procent z každého nákupu zpět. Mějte ale na paměti, že kreditní karta je také půjčka, a peníze byste měli vrátit do určitého termínu. Pokud to ale stihnete, neplatíte žádné úroky. Nestihnete-li částku vrátit, úroky jsou naopak velmi vysoké!
>>> Online srovnání kreditních karet <<<
A jestli nakupujete (nejen dárky) přes internet nebo to chcete vyzkoušet, určitě je vhodné dodržovat zásady nakupování online. E-shopy teď mají ty nejpernější týdny v roce. V této době totiž každoročně roste počet prodaného zboží v desítkách procent. Ne každý obchodník je ale spolehlivý. Nakupujte proto jen u ověřených firem, na které najdete pozitivní recence, případně, pokud firmu neznáte, je lepší neplatit za zboží předem na účet, ale vybírejte způsob platby na dobírku. V případě, že zboží nepřijde, vy nepřijdete o peníze. Varováním můžou být i zkušenosti zákazníků, kteří nakupovali ve firmě přeprodávající příslušenství k mobilním telefonům...
Pokud nakupujete v zahraničních e-shopech, podstatné informace najdete v následujícím článku:
Po celé republice už začaly i adventní trhy, kde možná budete chtít něco nakoupit také. Pokud budete kupovat hračky, oblečení, boty a další zboží, kterému hrozí, že bude mít nějakou vadu, nechte si určitě vystavit doklad o zakoupení zboží. Prodejce vám ho musí poskytnout, na stánkový prodej se vztahují stejná pravidla, jako při nakupování v kamenném obchodě. V případě reklamace totiž jen takto budete mít jistotu, kde hledat prodejce, a dokážete, kde a kdy jste zboží koupili. Bez dokladu by to bylo obtížné.
4. "Období zimních pneumatik" – Kdy hrozí sankce?
Platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Od začátku listopadu do konce dubna příštího roku musí mít auto zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo se dají vzhledem ke klimatickým podmínkám čekat. Nutné zimní pneumatiky tedy nejsou vždy a všude, nicméně pokud nejste skutečně příležitostný řidič, který může své cesty během zimy plánovat podle příznivého počasí, je vhodné zimní gumy na autě mít. Pokuty i problémy s vyplacením pojistky pak řidičům hrozí jen v případě, pokud bourali při jízdě na letních gumách v době, kdy byl na silnici sníh či náledí.
5. Aktualizace autopojištění
A autopojištění ještě jednou. Změna podmínek smlouvy povinného ručení nebo přechod k jiné pojišťovně se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou... Stejně tak se vyplatí jednou za rok až dva aktualizovat svoji havarijní pojistku – auto stárne a snižuje se jeho hodnota, tím pádem budete platit i nižší pojistku, ale jen tehdy, pokud si o aktualizaci smlouvy sami zažádáte. Více v článku: Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je návod
>>> Srovnání havarijního pojištění <<< >>> Srovnání povinného ručení <<<
6. Sjednat cestovní pojištění lze během pár minut i na poslední chvíli
Začíná období, kdy možná budete plánovat cesty za zimní lyžovačkou. Pokud pojedete do zahraničí, ať už do Alp, nebo kamkoliv jinam, sjednejte si cestovní pojištění. Můžete ho objednat dny až týdny dopředu nebo i v den odjezdu (respektive i z místa pobytu, máte-li možnost platit kartou přes internet), zapomenete-li na pojištění nebo jedete na poslední chvíli. Nabídky pojišťoven si můžete porovnat na Prima Rádci během několik minut a samozřejmě i sjednat.
>>> Srovnání a možnost následného sjednání cestovního pojištění <<<
SPECIÁL: VŠE O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ
- online sjednání cestovního pojištění
- na co si dát pozor
- rady na cesty
7. Praktické informace do mobilu
Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme několik mobilních aplikací, které vám pomůžou při plánování cest nebo ušetří nějakou tu korunu při tankování pohonných hmot. Jako vynikající pomůcku ve svém smartphonu oceníte i aplikaci, která vám poradí, jak poskytnout první pomoc nebo jak najít cvik, který vám pomůže zhubnout nebo skoncovat s bolestí zad...
Aplikace na plánování trasy + navigace
Aplikace s recepty a tipy, kde nakoupit čerstvé potraviny
Aplikace, kde najdete cviky (nejen) na posílení svalů
Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste
Aplikace: Přehled cen pohonných hmot
Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in
Aplikace na hledání levných letenek
Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě
NOVĚ NA PRIMA RÁDCI: Online poradny pro vás. Ptejte se na vše, s čím si nevíte rady v oblasti financí, přímo našich odborníků zde.
8. Zkontrolujte telefonní tarif
Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je asi 88 (3 klíčoví a spousta virtuálních), a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty.
>>> Srovnání mobilních tarifů <<<
9. Uvažujete o hypotéce? Úroky jsou stále nízké...
Sazby sice začaly v posledních měsících mírně stoupat, nicméně v současné době čísla stagnovala a stále se drží u minima. Banky teď stále přicházejí s akčními nabídkami. Z nich pak může vzejít zajímavá hypotéka. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správný úvěr na bydlení? Nejjednodušší řešení je online srovnání nabídek na trhu. Například na Prima Rádci nabízíme hypotéku od 1,69 procent.
>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<
Podobné články
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.