Seriály a filmy

1. dubna 2016 01:00

Iva Kropáčková

KALENDÁŘ spotřebitele: Co udělat v DUBNU, abyste ušetřili

Připravili jsme pro vás praktický PŘEHLED toho, co je vhodné udělat nebo zkontrolovat v dubnu...

1. Zjistěte, kolik můžete ušetřit za energie

Topná sezóna sice pomalu, ale jistě končí, nicméně v tuto dobu je naopak vhodné začít uvažovat o případné změně dodavatele, pokud máte pocit, že platíte příliš vysokou částku za energie. To platí zejména pro ty domácnosti, které elektřinou či plynem vytápějí.I přesto, že podle prvních odhadů by mělo konečné vyúčtování tepla na vytápění a ohřev vody za loňský rok skončit mírnými přeplatky, je možné platit ještě méně. A pokud chcete platit méně už příští zimu, je vhodné začít měnit dodavatele ideálně alespoň půl roku před začátkem nové topné sezóny kvůli termínům výpovědi smluv. Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v České republice. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Tisíce korun ročně navíc také můžete zbytečně platit kvůli špatně nastavené distribuční sazbě. Týká se to asi pětiny domácností. V následujícím článku si můžete ověřit, zda máte sazbu elektřiny nastavenou správně.

Pokud potřebujete poradit, jak například nastavit smlouvu s dodavatelem energií, který je pro vás nejvýhodnější, nebo jaká je pro vaši domácnost vhodná distribuční sazba, zeptejte se přímo našich odborníků v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

2. Kotlíková dotace, dotace na zateplení či solární panely

Pokud chcete vyměnit starý kotel za nový způsob vytápění, můžete využít tzv. kotlíkovou dotaci. Ovzduší je znečištěné, v řadě případů za to můžou i staré nevyhovující kotle na uhlí či dřevo, které do roku 2022 musí z domácností zmizet úplně (resp. týká se to kotlů 1. a 2. emisní třídy). Podle odhadů jich je po republice ještě více než 350 tisíc. Pokud i vy ještě máte doma starý kotel a čeká vás teď po topné sezóně jeho výměna, máte šanci získat příspěvek na jeho pořízení. Přijímání žádostí se už spustilo po celé republice, ale v některých regionech jsou termíny časově omezené, například na jihu Čech či v Plzeňském kraji už podávat žádosti nelze naopak ve středních Čechách a na Liberecku jsou termíny až do příštího roku. Sledujte proto informace z vašeho kraje, do kdy budete moci právě vy zažádat, informační tabulku s přehledy podle krajů najdete i zde. Podrobné informace o podávání žádostí najdete v tomto článku:

Během celého roku lze také žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám, která poběží kontinuálně ještě několik let. Příspěvky lze získat na zateplování či výměnu oken, stavbu nového pasivního domu či instalaci fotovoltaických panelů na střechu.

3. Nestihli jste podat daňové přiznání?

Pokud podnikáte a nestihli jste podat daňové přiznání do pátku 1. dubna, máte ještě možnost odevzdat bez sankce do pátku 8. dubna. Pak už hrozí penále. Daň lze zaplatit hotově, složenkou, příkazem a nově také takzvanou daňovou složenkou. Zároveň s daňovým přiznáním se podávájí přehledy na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Případné doplatky jsou pak splatné do osmi dnů od podání přehledu.

4. Začínají se vyřizovat žádosti o podporu za dojížděním za prací

Až 3,5 tisíce korun měsíčně mohou od začátku dubna získat nezaměstnaní jako příspěvek na dojíždění za prací. Novinku zavádí zatím pět krajů: Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký. "Žádost o příspěvek si mohou podat klienti, kteří jsou v evidenci déle než 12 měsíců a nebo kratší, ale pouze v případě, že buď přijdou a nebo přišli o práci kvůli hromadnému propouštění," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Výše měsíčního příspěvku záleží na vzdálenosti práce od trvalého bydliště žadatele. Pokud tedy někdo bude dojíždět do zaměstnání 10 až 25 kilometrů, měsíčně si polepší až o 1 500 korun. Tomu, kdo si pak najde práci vzdálenou více než 50 kilometrů, úřad vyplatí 3,5 tisíce. Pokud jste bez zaměstnání, bydlíte ve výše uvedeném kraji a najdete místo mimo bydliště, obraťte se se žádostí o podporu na dojížění za prací na úřad práce. Za příspěvky je možné nakoupit pohonné hmoty, jízdné nebo je lze použít například na úhradu nákladů souvisejících s bydlením a podobně.

5. Na jaře je vhodné vyčistit autoklimatizaci

Právě teď nastala vhodná doba na kontrolu a vyčištění klimatizace v autě. Přes zimu se v ní uchytila spousta nečistot, které by vám během léta mohly způsobit nejrůznější zdravotní potíže. Autoklimatizaci byste měli dezinfikovat minimálně jednou ročně, filtr a chladicí náplň pak nechte vyměnit jednou za dva roky (nebo po ujetí cca 30 tisíc kilometrů). Zkontrolovat by se měl i výparník, který je díky vlhkosti živnou půdou pro bakterie. Je-li výparník znečištěný, nepříjemně páchne. Nejjistější a nejbezpečnější je nechat klimatizaci vyčistit v servisu. Ceny za kompletní proceduru se pohybují od 300 do 1000 korun. Lze to ale provést i svépomocí, a to formou nejrůznější sprejů, jejichž ceny se pohybují do 300 korun. Více zde:

6. Aktualizace autopojištění

A téma pro řidiče ještě jednou. I letos se pomalu ale jistě zvyšují ceny povinného ručení. Pokud chcete dohodnout nižší cenu u své pojišťovny nebo přejít k jiné, změny se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou... Stejně tak se vyplatí jednou za rok až dva aktualizovat svoji havarijní pojistku – auto stárne a snižuje se jeho hodnota, tím pádem budete platit i nižší pojistku, ale jen tehdy, pokud si o aktualizaci smlouvy sami zažádáte. Více v článku: Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je návod

>>> Srovnání havarijního pojištění <<< >>> Srovnání povinného ručení <<<

7. Začíná cyklistická sezóna, myslete na prevenci i úrazové pojištění

Pojišťovny ročně řeší desítky pojistných událostí souvisejících se zraněním cyklistů nebo bruslařů. Končetiny to odnáší nejvíc, nejvážnější jsou ale poranění hlavy. Čtyři stovky cyklistů se pak zraní vážně a desítky jich zemře. Podobný počet lidí se zraní i na kolečkových bruslích. Podle celosvětových statistik jsme tak na předních místech a sezóna právě začala. Ačkoliv je ze všeho nejdůležitější prevence, jako je nošení helmy, případně chráničů, pravidelný sevis kola a kontrola brzd či dobrá znalost dopravních předpisů, nezapomínejte ani na úrazové pojištění, které případný úraz pokryje finančně. Úrazové pojištění může být sjednáno samostatně nebo jako součást životního pojištění, lze ho sjednat i jen dočasně na určité období. U dětí bývá úrazové pojištění často automatickou součástí životní pojistky jednoho z rodičů. V případě zájmu kontaktuje finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám pomohou pojistku nastavit přesně podle vašich potřeb. Výhodou úrazového pojištění je, že se vyplacená částka přizpůsobí závažnosti zranění. Při cestách do zahraničí je vhodné nezapomenout ani na cestovní pojištění. Podrobně v následujícím článku:

8. Praktické informace do mobilu

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme několik mobilních aplikací, které vám pomůžou při plánování cest nebo ušetří nějakou tu korunu při tankování pohonných hmot. Jako vynikající pomůcku ve svém smartphonu oceníte i aplikaci, která vám poradí, jak poskytnout první pomoc, oznámit záchrance vaši přesnou polohu nebo jak najít cvik, který vám pomůže zhubnout nebo skoncovat s bolestí zad...

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace s recepty a tipy, kde nakoupit čerstvé potraviny

Aplikace, kde najdete cviky na posílení svalů i hubnutí

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

Aplikace: První pomoc

Aplikace Záchranka

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

NOVĚ NA PRIMA RÁDCI: On-line poradny pro vás. Ptejte se na vše, s čím si nevíte rady v oblasti financí, přímo našich odborníků zde.

9. Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je asi 88 (3 klíčoví a spousta virtuálních), a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<

10. Uvažujete o hypotéce? Úroky jsou opět na historickém minimu

Úroky u hypoték se stále pohybují velmi nízko, v únoru dosáhly opět historického minima. Banky navíc přicházejí s akčními nabídkami. Z nich pak může vzejít velmi zajímavá hypotéka. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správný úvěr na bydlení? Nejjednodušší řešení je on-line srovnání nabídek na trhu. Například na Prima Rádci nabízíme hypotéku od 1,69 procent.

>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<

Novinky pro spotřebitele i spoustu tipů na úspory najdete i na našem Facebooku. Přidejte si nás.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 12. 2024

Většinu svého života věnujete službě druhým. Nyní můžete přehodnotit své povinnosti vůči nim. Možná někdo nespravedlivě využívá vaší dobré povahy. Možná konečně zažíváte touhy, které máte pocit, že musíte splnit. Podívejte se na svou situaci objektivně, bez pocitu viny, smutku nebo strachu ze ztráty přítele. I na vašem štěstí záleží.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.