Seriály a filmy

15. srpna 2016 01:00

Iva Kropáčková

Metody, které fungují. Víme, jak mít o tisíce korun víc než teď

Existuje spousta věcí, na kterých lze šetřit, a přitom velmi snadno. Jednoduchý a zásadní tip vám na účtu "zachrání" i tisíce korun ročně.

Mít k dispozici víc peněz během roku, abyste si mohli dopřát i o trochu víc luxusu, není zas až tak těžké. A nemusíte kvůli tomu začít dělat přesčasy nebo hledat druhou práci, nemusíte oželet dovolenou. Pokud máte standardní příjem a platíte pravidelně za domácnost či pojištění, vždy máte určitý prostor pro úspory. Dost peněz navíc vám přinesou více či méně známé taktiky, hledat úspory můžete i díky moderním a stále oblíbenějším online srovnávačům finančních produktů, které se například v Anglii nebo Americe staly už běžnou součástí při plánování rodinných financí. Tyto porovnávače berou data o smlouvách, z pohodlí vašeho domova je srovnají s dalšími produkty na trhu, a vyberou ty nejvýhodnější. A to během několika málo minut.

Ročně 8 tisíc korun a víc k dobru...

Velkou část rodinného rozpočtu "ukrojí" většinou pravidelné platby a ty právě nabízejí možnosti zajímavých úspor. Srovnání se vyplatí hlavně u výdajů za energie, pojištění, případně u splátek úvěru na bydlení. „Mohu potvrdit, že denně evidujeme nárůst zákazníků, kteří si na našem portálu porovnají a také sjednají nějaký finanční produkt. Jejich roční úspora se pohybuje okolo 8 tisíc korun,“ říká Zbyněk Laisek, majitel společnosti, která provozuje porovnávače na Prima Rádci. A 8 tisíc korun? To je částka, která například o několik stovek převyšuje průměrné vánoční útraty Čechů za dárky. Dále pak také mohou pomoci ušetřit pár stovek až tisícovek měsíčně šikovné finanční nástroje či výhodné akční nabídky při běžném nakupování. A v neposlední řadě také to, jak moc chcete utrácet. V řadě případů totiž lidé nakupují věci pro to, aby jim pak ležely nevyužité ve sklepě. Lepší je si "nestandardní" nákup třeba i třikrát rozmyslet...

Zjistěte, o kolik víc peněz můžete mít

Tady vám přinášíme přehled možností úspor, které můžete snadno vyzkoušet hned teď. Pomocí našich online srovnávačů zásadních finančních produktů můžete během jedné až dvou minut zjistit, kolik lze ušetřit. A případně začít hned s úspornými opatřeními. Se sjednáním nové smlouvy vám pomůžeme i po telefonu nebo e-mailu.

1. PLATBY ZA ENERGIE

Platby za energie má šanci snížit velké procento lidí, kteří zkusí porovnat nabídky na českém trhu. Tuto otázku byste měli řešit zejména tehdy, pokud elektřinou nebo plynem topíte. Konkurence na trhu energií je obrovská a vy máte možnost porovnat nabídku všech dodavatelů a případně vybrat takového, u kterého budete platit méně, aniž byste museli změnit spotřebu. V případě elektřiny lze přechodem k jinému dodavateli ušetřit průměrně až 1760 korun ročně, u plynu až 7 tisíc korun. V případě rodinného domu, který je vytápěn plynem, lze porovnáním nabídek ušetřit až 12 tisíc korun. Je lepší aktivně porovnat trh, než okamžitě kývnout na nabídku například od podomního prodejce, který zastupuje pouze jednu firmu. Taková smlouva často bývá naopak drahá.

ONLINE SROVNÁVAČE (s možností sjednání):>>> Porovnejte platby za elektřinu.>>> Porovnejte platby za plyn.Výsledky se zobrazí podle vámi zadaných údajů o spotřebě, místě bydliště, velikosti bytu či domu, způsobu vytápění a současném dodavateli.

SPECIÁL: Úsporná domácnost snadno a rychle

V případě energií jsme teď pominuli návyky při využívání elekrických spotřebičů a například zateplení či výměnu oken, ačkoliv to jsou také kroky, které pomáhají každé rodině uspořit velké množství energie a tím vysoké částky z rozpočtu. To vše ale můžete zjistit například v následujícím článku, kde najdete spoustu tipů na šetrné a ekologické chování...

+ Zkontrolujte DISTRIBUČNÍ SAZBU ELEKTŘINY

Jednou z možností, jak efektivně a úsporně využívat elektřinu, je mít správně nastavenou distribuční sazbu. Podle odhadů ji má špatně nastavenou 20 procent domácností. Například běžná rodina (2 dospělí + 2 děti), která bydlí v bytě, využívá bojler k ohřevu teplé vody a má nastavenou nejčastější sazbu D02d, může ušetřit průměrně 5 tisíc korun za rok, pokud sazbu změní. D02d není v tomto případě vhodná, lepší je sazba D25d. V článku Levnější proud hravě zajistí správně nastavená distribuční sazba. Máte ji? najdete podrobné informace o distribučních sazbách včetně přehledu všech sazeb vhodných pro každý typ domácnosti a jejich efektivním využití.

Podívejte se na rozhovor se Zbyňkem Laiskem o správném nastavení distribučních sazeb.

Pokud si stále nejste jisti, jaká distribuční sazba je pro vás vhodná nebo jak a jestli můžete ušetřit změnou dodavatele, případně co všechno byste měli udělat pro to, abyste ho změnit mohli, obraťte se na naše odborníky prostřednictvím kontaktního formuláře. Zdarma vám poradí a případně pomohou celý proces zrealizovat.

2. PLATBY ZA POJIŠTĚNÍ

Například máte-li sjednané povinné ručení už několik let a zatím jste jeho cenu neměnili, ale pouze vždy zaplatili částku uvedenou na zaslané složence se zelenou kartou, ověřte si aktuální nabídky. Pohybují se v částkách řádově o více než tisícovku méně, někdy se můžete dostat až na polovinu ceny uvedené na složence. Ve chvíli, kdy vám pojišťovna pošle novou zelenou kartu, je ideální doba na porovnání povinného ručení u své, případně i jiných pojišťoven. Máte pak čas na zrušení stávající smlouvy bez sankcí a sjednání nové. Na povinném ručení nedávno ušetřil i třicetiletý Pavel, který při blížícím se výročí pojistné smlouvy využil služeb právě internetového porovnávače. "Moje stávající pojišťovna chtěla asi o 1 600 korun více, než co jsem si našel na Prima Rádci," napsal nám do redakce.

>>> ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Platby za povinné ručení

Pokud chcete mít či máte sjednané i havarijní pojištění, ušetřit můžete tak, že pojistku uzavřete u stejné pojišťovny spolu s povinným ručením. Ale v každém případě (ať už platíte samostatně nebo s povinným ručením) je dobré havarijní pojistku pravidelně, v době výročí smlouvy, aktualizovat. Už kvůli tomu, že s každým přibývajícím rokem ztrácí vaše auto svoji hodnotu. S tím neuděláte nic. Můžete, respektive měli byste to ale využít ve svůj prospěch. S nižší cenou vozu snížíte i výši havarijního pojištění. Za pět let ušetříte asi 10 700 korun. Pokud byste svou smlouvu nechali být, zaplatíte za pět let 38 000 korun. Budete-li aktivní a každoročně pojišťovnu kontaktujete a vyřídíte nový výpočet pojistného, zaplatíte za stejnou dobu zhruba 27 300 korun. Rozhodně se také vyplatí v době výročí smlouvy porovnat stávající nabídky na trhu. To může také znamenat úsporu až několik tisíc korun.

>>> ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Havarijní pojištění

SPECIÁL – Povinné ručení a havarijní pojištění

- hraný on-line seriál

- návody, tipy, informace

- rady na cestu

Také další pojišťění, která si sjednáváte, můžete nastavit co nevíc výhodně a ušetřit přitom desítky až stovky korun. I u své "mateřeské pojišťovny". Ať už se jedná o pojištění bytu, vašeho zdraví a pracovní neschopnosti či cesty do zahraničí. Pomocí internetového porovnávače zjistíte, jaké jsou nabídky na trhu v případě, že uvažujete o změně. Dlouhodobé pojistky se každopádně vyplatí pravidelně projít a vyhodnotit, zda odpovídají stále životní situaci a pružně na ně reagovat. Pak stačí (ideálně při výročí sjednání smlouvy) oslovit svou pojišťovnu s požadavkem na změnu, pro vytipování výhodného životního pojištění můžete opět využít i bezplatné poradenství s našimi odborníky.

>>> ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Cestovní pojištění

3. PLATBA ZA BYDLENÍ (HYPOTÉKA)

Máte hypotéku a končí vám za několik měsíců fixace, případně máte plovoucí sazbu? Je pravý čas prozkoumat nabídky bank a zkusit ušetřit na pravidelných splátkách. V tomto případě můžete ušetřit několik tisíc korun každý měsíc. Úroky se stále pohybují na historickém minimu. Stojí za to oslovit svoji i jiné banky a zjistit, co vám nabídnou. Aktuální nabídky napříč českým hypotečním trhem můžete prozkoumat jednoduše i v internetovém porovnávači. Pokud si nejste jisti, že byste uměli „vyhádat“ tu nejvýhodnější sazbu nebo potřebujete s čímkoliv poradit, máte opět možnost obrátit se přímo na odborníky Prima Rádce, kteří vám se vším kolem refinancování hypotéky pomohou. Využijte kontaktní formulář.

SPECIÁL – Vše o hypotékách

- hraný on-line seriál

- tipy, jak vybrat nejvýhodnější hypotéku

- aktuální i praktické informace o úrokových sazbách

ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání) >>> Porovnání hypoték

4. PLATBY ZA TELEFON

I za telefon můžete ušetřit. Ten nejlevnější mobilní paušál na trhu vhodný právě pro vás můžete opět najít během několika málo minut v internetovém porovnávači. Výhodou srovnání například na našem webu jsou nejnižší ceny, slevy a bonusy, které dostanete pouze u nás. Srovnáním můžete ušetřit až polovinu měsíční útraty za mobil.

>>> ONLINE POROVNÁVAČ (s možností sjednání): Mobilní tarify

5. PENÍZE (aspoň trochu) ZHODNOCUJTE

Ušetřené peníze a ty, které vám případně zbývají každý měsíc nad rámec pravidelných a nutných výdajů, ukládejte stranou – například na spořicí účet, který bývá zdarma. Zhodnotíte je o trochu víc, než na běžném účtu (i když aktuálně úroky nejsou v ideální výši) a hlavně je schováte sami před sebou – nebudete je mít na očích a je pravděpodobné, že je neutratíte za zbytečnosti. Naopak například bezpečně ušetříte na dovolenou. Ale na druhou stranu máte peníze kdykoliv k dispozici, pokud se vám například rozbije pračka a vy dáte nakonec přednost novému spotřebiči. Hodláte-li šetřit, resp. spořit více let, můžete peníze uložit například na termínované vklady, stavební spoření či investovat prostřednictvím podílových fondů (v tomto případě peníze sice můžete také kdykoliv vybrat, nicméně výhodnější je investovat v dlouhodobějším horizontu).

6. TIPY NA ÚSPORNÉ CHOVÁNÍ

Našli jsme i další triky a tipy, které vám můžou pomoci zlepšit finanční rozpočet a mít ve výsledku víc peněz než dosud. Některé vám zaberou jen několik minut, jiné hodiny, další vyžadují trochu pravidelného úsilí. Všechny jsou ale neuvěřitelně jednoduché, zvládne je každý. Nejrůznější tipy najdete v následujících článcích:

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.