Seriály a filmy

8. prosince 2015 01:00

Iva Kropáčková

Porovnání žárovek od klasických po LEDky. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Bez umělého světla si už neumíme život ani představit. Elektrickou žárovkou lidstvo svítí už více než 130 let. Jedná se o významný vynález, nicméně přišly další alternativy, které ji postupně nahrazují a se kterými ušetříte značnou sumu peněz.

Srovnáme-li jednotlivé typy žárovek, pokud jde o spotřebu a další kritéria, vyhrávají moderní LEDky. I přesto, že oproti jiným žárovkám, ať klasickým, nebo úsporným typům, jsou řádově o několik stovek dražší, za celkovou dobu svícení s nimi utratíte mnohem méně. Spotřebovávají totiž až o 80 procent méně energie, než klasické a o 20 procent méně energie, než novější kompaktní úsporky. A jedna vám vydrží až 18 let v plném provozu (až 25 tisíc hodin). Jedinou nevýhodou, která hovoří proti LED žárovce, je to, že ve srovnání s klasickou či halogenovou má horší barvu světla. A některé zdroje také uvádějí, že získávání materiálů, ze kterých se vyrábějí, má negativní vliv na životní prostředí.

Nejefektivnější způsob úspor energií? Srovnání nejvýhodnějších nabídek na trhu. Přehled dodavatelů energií online a jejich nabídek najdete i na Prima Rádci

Klasické žárovky

S klasickými žárovkami stále svítí asi 60 procent populace. I přesto, že je Evropská unie zakázala vyrábět, v obchodech ještě některé typy seženete. Jsou to nejlevnější žárovky, ekologicky nezávadné, ale spotřebovávají obrovské množství energie. Také vám mohou snadno prasknout, nemusí vydržet dlouho. Ze všech popisovaných žárovek je to nejmenší počet hodin – jen jeden tisíc. Výhodnou je, že se okamžitě rozvítí na plný výkon, nicméně za provozu je velmi horká, takže se o ni můžete spálit.

Halogenové žárovky

Alternativa ke klasické žárovce. Při stejném výkonu nabízí víc světla a jsou asi o 30 procent úspornější. Stejně jako klasická žárovka, naběhne okamžitě na plný výkon. Její výhodou je i ekologičnost, neobsahuje rtuť, jako třeba „kroucené“ úsporné žárovky. Jsou levnější, než LEDky, ale nevydrží tak dlouho svítit.

Úsporné kompaktní žárovky/zářivky

Jsou oproti klasickým žárovkám opravdu mnohem úspornější, spotřebují asi o 60 procent energie méně. Svítí s nimi asi 35 procent populace. Jsou výrazně dražší, než klasické či halogenové žárovky, ale vydrží svítit až 10 tisíc hodin. Můžete vybírat z různých světelných variací i typů provedení. Kompaktní zářivky ale mají jednu velkou nevýhodu – obsahují rtuť, takže se musí likvidovat jako nebezpečný odpad. A také se nerozsvítí okamžitě na plný výkon. Nedoporučuje se je často rozvicet a zhasínat, mezi jednotlivým sepnutím by měla uběhnout doba alespoň 30 minut. Používat byste je měli tam, kde opravdu svítíte třeba celý večer, ne třeba na toaletě či ve sklípku.

LED žárovky

Moderní LED žárovky zatím vyzkoušelo pouze 5 procent Čechů, mají ale oproti ostatním uvedeným spoustu výhod. I přesto, že jsou mnohem dražší. To kompenzuje počet hodin, které vydrží svítit za jakéhokoliv provozu (časté rozvicení, zhasínání) a také to, že jsou až o 80 procent úspornější, než klasické žárovky, o 60 procent než halogenové a o 20 procent, než kompatkní úsporné žárovky. Svítí hned na plný výkon, nepálí a nepřitahují hmyz. Nevýhodné může být ale to, že jsou označovány jinak, než žárovky, na které jsme byli dosud zvyklí. Sílu osvětlení vybíráte podle počtu lumenů, barvu světla podle kelvinů, řešíte úhel světelného svazku a další věci.

A tady ještě spousta tipů včetně online seriálu o úsporách energií:

SPECIÁL o energiích u vás doma

- praktické rady a tipy na úspory

- vše o změně dodavatele

- hraný on-line seriál

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Fotografie: Thinkstock.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.