Seriály a filmy

26. dubna 2016 00:55

Iva Kropáčková

Půjčka na splacení půjčky? 7 pravidel u dluhové pasti (která vás mohou i zachránit)

Mnoho lidí se potýká s problémem, z čeho zaplatit měsíční splátku za sjednaný úvěr. Snadno se pak mohou dostat do dluhové pasti. Jak tomu zabránit? A jaká je z ní cesta ven?

Půjčku má hodně lidí. A nemalá část z nich má problémy se splácením. Aby dlužníci uhradili jednu splátku, na kterou nemají, chtějí si často půjčit někde jinde. „Není nic výjimečného, že k nám volají lidé i několikrát za týden a snaží se naším prostřednictvím nabrat si další půjčku, u kterékoli společností, jež jsou v našem přehledu, s jejíž pomocí by uhradili ty dluhy, které už mají,“ říká pracovník Call Centra Prima Rádce Petr Böhm. Mnozí z nich však podle něj nemají šanci uspět. Takzvaná dluhová spirála či past je tedy situace, kdy se člověk nebo domácnost předluží, není schopna splácet své úvěry, a tak si na jejich úhradu sjedná úvěr nebo úvěry další. Takhle se ale potíže se splácením dluhů dají řešit pouze krátkodobě, ne donekonečna...

Když úvěr, tak bezpečně. Online aplikace PŮJČKY: Tranparentní nabídky, jasná hodnota RPSN, úroky, víte, kolik přeplatíte...

Dva typy dlužníků v nouzi

Podle Petra Böhma jsou dva typy už zadlužených lidí, kteří se prostřednictvím našeho porovnávače snaží sjednat úvěr za každou cenu. „Jedni jsou ti, které de facto již odmítly banky, nebankovní instituce a tak to zkoušejí přes nás. Víceméně hledají jakoukoli možnost půjčit si peníze. Pak je tu druhý typ, který neustále porovnává a zkoumá parametry úvěrů a hledá tu nejvýhodnější. To je samozřejmě v pořádku, ale tento typ klientů hledá nejvýhodnější půjčky prakticky nepřetržitě, což ukazuje na to, že nějakou z půjček čerpá nepřetržitě,“ vysvětluje Böhm. Podle něj oba tyto typy klientů jsou už ve špatné finanční situaci.

Pravidlo č. 1: Časová lhůta

Mnozí z nich přitom ani nevědí, že banky i nebankovní instituce obvykle uplatňují časovou lhůtu, kdy je možné znovu si zažádat o úvěr. „Obvykle to jsou tři měsíce, někdy i půl roku, to je doba, která musí uplynout, aby banka nebo nebankovní instituce byla svolná znovu poskytnout klientovi, jemuž již půjčila, další úvěr. A často to platí i pro klienty, kteří si půjčili od jedné banky nebo nebankovní instituce a myslí si, že si hned na to mohou půjčit u jiné. I tady jsou podrobeni zkoumání v registru dlužníků a musejí respektovat časový limit mezi sjednáním po sobě jdoucích úvěrů,“ tvrdí Böhm.

Pravidlo č. 2: Neustálé prověřování

Ale jsou tu i další kličky. Pokud si například klient úspěšně zažádá o půjčku u banky nebo nebankovní společnosti, nechá si zpracovat smlouvu, ale nepodepíše ji, protože si peníze půjčil někde jinde a rychleji, nemůže počítat s tím, že v momentě, kdy bude znovu potřebovat půjčit peníze, mu postačí jen obnovit jednání o již připravené smlouvě o úvěru. „Takto to nefunguje. Jednak banky nebo nebankovní instituce si znovu ověří jeho rizikový profil v registru dlužníků, takže uvidí, že si před nedávnem už další úvěr sjednal, takže znovu i v jeho případě uplatní onu lhůtu, která musí uběhnout, aby mu mohl být poskytnut další úvěr. Otázka také je, jestli se díky nové půjčce nestane klientem s rizikovým profilem, takže mu půjčku nedá banka a ani nebankovní instituce,“ varuje Böhm. A je třeba ještě dodat, že pokud už vám někdo v takové situaci půjčí, je velmi pravděpodobné, že se jedná o neseriózního poskytovatele. V takovém případě je vhodné dát od něj ruce pryč a zkusit začít situaci řešit jinak.

5 dalších pravidel a doporučení při půjčování (a následných problémech)

1. Pokud není jiná cesta, než si vzít půjčku, v první řadě si sjednejte už tu první u banky či seriózní nebankovní společnosti, která má dobré reference. Ideálně u takové, která vás bude důkladně prověřovat. V řadě případů totiž můžete narazit na lichváře či podvodníka (typické inzeráty na rychlou půjčku apod.), kteří nejen že vám půjčí zbytečně draze, ale také můžete mít problémy při řešení nepříjemných situací, které v budoucnu mohou nastat...

2. Nejrychlejší a nejefektivnější metodou, jak najít nejvýhodnější půjčku, je využití nezávislých internetových srovnávačů, kde je často zahrnuta nabídka všech či většiny seriózních poskytovatelů půjček a který během několika vteřin podle vašich požadavků vygeneruje požadovaný počet nabídek podle vámi vybraných parametrů. Ohlídejte si zejména hodnotu RPSN. Ta vám napoví, jak moc je pro vás úvěr drahý, kolik vás bude celá půjčka stát ve skutečnosti a o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Je to číslo, podle kterého vyberete pro vás nejvýhodnější půjčku. Rozumné nabídky se pohybují mezi 10–20 procenty. Měli byste si být také jisti, že měsíční splátku budete schopni splácet i půl roku po případném výpadku příjmu. Je tedy vhodné mít určitou finanční rezervu. Postup, jak si bezpečně půjčit, najdete zde:

3. Pokud nastane situace, že nejste schopni včas hradit splátky, oslovte okamžitě banku (resp. daného poskytovatele) s tím, že máte problémy a zkuste se domluvit například na snížení splátek a jejich rozložení v delším časovém horizontu.

4. Máte-li už půjček více, rozhodně si udělejte přehled toho, co dlužíte a komu. Určitě byste si měli udělat i podrobný přehled všech vašich příjmů a výdajů, zjistit, kolik financí vám zbývá či chybí a vysledovat, na čem můžete začít například šetřit. Možností je hodně. Viz například článek:

Netroufnete-li si na řešení vaší situace sami, můžete se ozvat pracovníkům některých z nezávislých poraden při finanční tísni, či našim finančním expertům, kteří vám poradí, co dělat. Kontaktovat je můžete zde, případně můžete napsat na info@prima-radce.cz či zavolat na číslo 810 811 812.

5. V případě více půjček a problémů s jejich splácením může být řešením také jejich sloučení, tedy tzv. konsolidace. Všechny úvěry a kontokorenty můžete spojit do jednoho – výhodnějšího. Získáte lepší přehled nad svými financemi. Za včasné splácení vám může být odpuštěno několik splátek. Zbavíte se i poplatků za půjčku a celkově splácíte nižší částku kratší dobu. Podrobně zde:

VŠE DŮLEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH

  • jak vybrat půjčku s nejmenším rizikem
  • můžete si půjčku vůbec dovolit?
  • rizika půjčování
  • online videoseriál (vážně i s nadsázkou)

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 1. 2025

Partner nebo kolega může právě teď procházet nějakými změnami, které vás přimějí přemýšlet o tom, zda s ním máte budoucnost. Může se zdát, že se posouváte vpřed, zatímco tato osoba zaostává. Může se jednat pouze o dočasný stav, Berani, proto si dejte pozor, abyste v tuto chvíli nedělali ukvapené závěry. Nabídněte svou pomoc a udělejte, co je ve vašich silách, a pak nechte dotyčnou osobu, ať si věci vyřeší sama. To může během několika dní pominout.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.