20. června 2016 01:05
Iva KropáčkováRizikové léto: 15 rad, jak zabránit úrazům dětí. Důležitá je i pojistka
Denně se podle statistik zraní přes tisíc dětí. Velmi často je příčinou pád a následný úraz hlavy...
Úrazy a poranění k dětství patří, jsou běžné a často nevyhnutelné. Odřeniny, boule, ale třeba i naražené prsty nebo vyvrtnutý kotník... To všechno se stává a stávat bude, zejména teď v létě. Je to daň za poznávání světa. Tomu asi jen těžko zabráníme. Nicméně bychom se měli všichni snažit zabránit těm úrazům, které děti ohrožují na životě nebo mohou mít trvalé následky. Nejčastější příčinou smrti u dětí jsou totiž právě úrazy. Jen třeba za rok 2014 jich u nás na následky úrazu zemřelo 110. Černá čísla ve statistikách se naštěstí každým rokem snižují, v roce 2003 totiž zemřelo více než 300 dětí. Přesto jsou čísla stále alarmující. Ročně bývá ošetřeno v ambulancích kolem půl milionu dětí a mladistvých do 19 let věku, s těžšími úrazy je hospitalizováno 35 tisíc dětí. Nejvíc dětských úrazů vzniká při sportování a dopravních nehodách. V nejvyšší míře dochází k pádům, často se děti opaří, spálí nebo otráví.
Cestovní pojištění na dovolenou do zahraničí – Uhrazená pomoc při úrazech, onemocnění, ztrátě zavazadel apod. Sjednejte online, během několika minut
Prevence funguje
Za pozitivní trend v jinak smutných statistikách prý můžeme děkovat prevenci. Největší roli stále hrají rodiče a jejich umění udělat bezpečný domov a také děti hlídat a naučit je chovat se zodpovědně. "Někdy může být složité vymezit hranici mezi ochranou dítěte a přílišným omezováním. Děti mají právo na objevování a zkoumání svého okolí, na volný pohyb a sportování bez neustálého omezování dospělými. Proto je tak důležité vytvořit pro ně bezpečné prostředí, kde si mohou ověřit své možnosti i omezení bez rizika vážného úrazu," říká doktorka Veronika Benešová, zakladatelka Centra úrazové prevence. Základní manuál pro rodiče o prevenci u dětí nejen v létě uvádíme na konci článku.
Prevence na dětském táboře
Úrazy se přes všechnu opatrnost stávají i na letních dětských táborech, hlavně těch sportovních. Proto je důležité nejen poučit děti o pravidlech bezpečnosti, ale také je dodržovat.
Prevence úrazů na kole
Riziko pádu hrozí o prázdninách zejména při jízdě na kole, která je u dětí velmi oblíbenou sportovní činností. A to už u těch nejmenších. Rozhodně byste neměli zapomínat na cyklistickou helmu, cyklistické přilby zabrání 85 procentům úrazů hlavy a až 88 procentům případů poranění mozku. U dětí do 18 let jsou navíc povinné. Vhodné jsou i chrániče. U dětí, které se na kole teprve učí a rostou, je důležitý i správný výběr kola a jeho velikost. Příliš velké nebo těžké kolo zvyšuje riziko pádu. Pokud jde o úrazy na kole, pojišťovny navíc zaznamenaly jejich nárůst, a to zhruba o deset procent.
Neměli byste také zapomínat na pravidelnou údržbu kola a zejména také na to, aby malí cyklisté znali dobře dopravní předpisy. A co je důležité: Dítě-cyklista se do deseti let věku může na silnici či místní komunikaci pohybovat jen v doprovodu staršího 15 let. To neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně.
Finanční náplast na úraz
Ačkoliv je ze všeho nejdůležitější prevence, nezapomínejte ani na úrazové pojištění, které případný úraz pokryje finančně. Úrazové pojištění dětí bývá často součástí životní pojistky rodičů, uzavřít ho ale můžete i samostatně. Nechcete-li dětem uzavírat dlouhodobou pojistku, máte možnost ji zařídit jednorázově, například jen na prázdniny. V případě zájmu kontaktuje finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám pomohou pojistku nastavit přesně podle vašich potřeb.
Manuál pro rodiče: Prevence úrazů v bodech
- Dítě by nikdy nemělo dosáhnout na horké tekutiny, varnou konvici, rukojeti nádob na sporáku a kuchyňské lince.
- Nemělo by mít možnost strhnout na sebe domácí přístroje taháním za kabely, mít přístup k nechráněné elektrické zásuvce nebo k produktům domácí chemie. Důsledně tak ukládejte jedovaté látky mimo dosah dětí a používejte bezpečnostní uzávěry. Typicky nevhodně je to pod dřezem nebo umyvadlem v koupelně.
- Dbejte na správnou velikost autosedačky – zabrání nejtěžším úrazům dětí-spolujezdců. Dítě má být správně připoutáno i při těch nejkratších cestách.
- Batole nesmí dosáhnout v žádném případě na parapet, okna nenechávejte otevřená na více než deset centimetrů.
- Máte-li schody a malé děti, umístěte zábrany nahoře i dole. I doma byste měli mít u schodů zábradlí. Dítě se může přidržovat, stejně tak se můžete jistit, pokud vy nesete dítě v náručí.
- Dokud je dítě malé, nepoužívejte ubrusy a nenechávejte hrnce s horkými tekutinami vychladnout na zemi.
- Teplou vodu v bojleru není nutné ohřívat až na teplotu 80 °C, stačí maximálně 60 °C. To je teplota, která zaručeně zničí případné škodlivé bakterie v potrubí a zároveň není tak horká, aby se dítě hodně opařilo. Navíc je to i energeticky úspornější. Doktroka Benešová kvůli bezpečí dětí dokonce doporučuje vodu ohřívat jen na 53 stupňů. I to by měla být ( s ohledem na zničení bakterií) také vyhovující teplota, pokud ovšem máte novější zařízení a často vodu vyměňujete.
- Dítě do tří let věku by nemělo být samo bez dozoru v blízkosti vody venku nebo v koupelně, a to ani pod dohledem staršího sourozence. I pouhých deset centimetrů vody může znamenat nebezpečí utonutí. Starší děti se mají co nejdříve naučit plavat, ale zároveň vědět o nebezpečí, která jsou s vodou spojena.
- Zahradní bazény by měly být oploceny uzavíratelnými dvířky a nádrže na vodu bezpečně zakryty.
- Náhlé vběhnutí do vozovky na nepřehledných místech, hra na silnici a pohyb na různých odrážedlech jsou časté příčiny těžkých úrazů, proto je tak důležitá důsledná výchova bezpečného pohybu dítěte-chodce v dopravním provozu. Naučte ho značky, kde přecházet, pravidla rozhlížení na silnici a odhadu vzdálenosti jedoucích aut.
- Není-li si dítě ještě jisté na bruslích, skateboardu, je dobré ho vybavit ochrannými pomůckami: přilbou, ochranou zápěstí, kolen a loktů.
- Některá hřiště, byť dětská, mohou být nebezpečná. Dříve, než na něj dítě pustíte, zkontrolujte bezpečnost prvků, jestli nejsou někde poničené apod. Nejčastější úraz způsobený na hřišti je pád z nevhodného nebo poškozeného vybavení. A mějte na paměti, že ani hřiště odpovídající normám nemusí být úplně bezpečné. Stále platí, že děti si můžou hrát jen na herních prvcích, které odpovídají jejich věku a za dohledu dospělých.
- Měli byste vědět, kam se obrátit o pomoc. V případě podezření na otravu či otravy volejte vždy Toxikologické informační středisko (TIS) na telefonním čísle 224 91 92 93 a 229 91 54 02.
- Přiměřeně věku dítěte ho naučte, co má udělat v případě nějaké nehody. Hlavně jak zavolat pomoc, jak zatelefonovat na tísňová čísla a co říci.
- Sami se také naučte alespoň základní první pomoc, například jak vypadá stabilizovaná poloha, do které dítě uložíte, když je v bezvědomí a hrozí mu udušení. Popáleninu je nutné například co nejrychleji zchladit. Užitečnou pomůckou pro tyto případy může být i mobilní aplikace s instrukcemi, jak první pomoc v inkriminovanou chvíli poskytnout. Více o ní se dozvíte v následujícím článku:
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...
V článku využity informace z: http://www.sancedetem.cz/cs/hledam-pomoc/rodina-v-problemove-situaci/zdravotni-problemy-ditete/urazy-u-deti-a-jejich-prevence.shtml