Talentovaný pan Ripley v mistrovském uměleckém díle

Strhující psychologická podívaná, ve které se plachý bezvýznamný mladíček, obdivovatel úspěšných a bohatých vrstevníků, postupně před vašima očima mění v chladnokrevného vraha. Jeden z nejlepších výkonů Matta Damona, který vám nedovolí odtrhnout se od obrazovky.

Tom Ripley je inteligentní, okouzlující, ambiciózní a bohužel pro své nepřátele také velmi nečitelný. Mladý Tom pochází z chudých poměrů a k bohatým úspěšným lidem vzhlížel vždy s úctou a respektem. Obdivuje jejich nablýskané jachty a životy plné bezuzdných radovánek. Touží být jedním z nich. Šance se mu naskytne ve chvíli, kdy ho bohatý průmyslník Herbert Greenleaf omylem pokládá za přítele svého syna a požádá ho, aby se vypravil do Itálie, kde si synek protáhl prázdniny jaksi na neurčito, a přivezl ho domů.

Po pečlivé přípravě odjede Tom na jih Itálie, kde si Dickie a jeho snoubenka Marge (Gwyneth Paltrow) užívají sladké nicnedělání americké smetánky. Podaří se mu k páru připojit, ale v okamžiku, kdy se s ním přelétavý přítel chce rozloučit, dojde k potyčce, která skončí Dickieho smrtí. Schopný Tom se rozhodne vydávat za mladého Greenleafa a konečně si vydobýt také své místo na slunci. Začíná nervy drásající jízda chameleonského vraha z donucení, jež se neobejde bez dalších pár obětí. Je až s podivem, z čeho všeho se talentovanému panu Ripleymu podaří vyváznout…

Možná jste o filmu Talentovaný pan Ripley netušili, že...

  • Za scénář i režii snímku je zodpovědný talentovaný Brit Anthony Minghella. Pokud je vám jeho jméno povědomé, veřte, že má rovněž na svědomí oscarový snímek Anglický pacient či Návrat do Cold Mountain.
  • Film má svoji knižní předlohu. Pokud chcete zažít mrazivé napětí, které obestírá tajemného pana Ripleyho, i na stránkách knihy, ponořte se do stejnojmenného mistrovského románu Patricie Highsmith z roku 1956.
  • K úspěšnému hlavnímu hrdinovi se Patricia Highsmith vrátila ve svých knihách ještě několikrát. Román Ripleyova hra adaptoval například Wim Wenders ve filmu Americký přítel (1977) s Dennisem Hopperem v hlavní roli.

První filmovou adaptaci románu Talentovaný pan Ripley realizovali Francouzi, konkrétně režisér René Clément. Thriller se jmenoval V plném slunci a veřejnosti byl představen v roce 1960. Hlavní roli pana Ripleyho si zahrál Alain Delon.

(Drama, thriller, krimi)

USA, 1999

Režie: Anthony Minghella

Předloha: Patricia Highsmith (kniha)

Scénář: Anthony Minghella

Hrají: Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Cate Blanchett, Philip Seymour Hoffman, Jack Davenport, James Rebhorn, Sergio Rubini, Philip Baker Hall, Celia Weston, Stefania Rocca, Ivano Marescotti, Gretchen Egolf, Brian Tarantina, Gianfranco Barra, Renato Scarpa, Deirdre Lovejoy, Beppe Fiorello a další.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.