30. listopadu 2010 11:06
Petr UllmannVelké finále: Robert versus Jarda
V posledním duelu kuchařské reality show Na nože! se utkali Jaroslav Havel a Robert Zatloukal. Měli uvařit pětichodové degustační menu
Jardu považovala většina soupeřů za favorita, kromě Davida, který tipoval sám sebe. Zato Robert byl takový enfant terrible celé soutěže. Diváky pohoršoval jeho slovník, přístup k Ivetě, která si odnesla cenu sympatií publika. Robert také nikdy nevyhrál zástěru imunity a býval Zdeňkem Pohlreichem občas peskován za málo invence a nudné jídlo. Milion korun a titul superšéf vyhrál nakonec právě Robert Zatloukal. Býval po ránu nabručený, někdy se mu nechtělo ani vstávat. Nehýřil úsměvy, zato jeho oslavný hokejistický dort „pro vítězné hochy z Nagana“ všechny rozesmál. Dělal chyby a uměl je přiznat. Když se mu něco nelíbilo, řekl to pěkně od plic do kamery. Robert se však pomalu, ale jistě zlepšoval. Chápal zadání úkolů, vařil s určitou lehkostí, a jak se zvyšovaly jeho šance, býval víc v pohodě. Když ale šlo o postup a bylo to na nože, hryzal si rty, což je u něj známkou nervozity a vnitřního napětí. Nebylo tomu jinak ani během bilančního hodnocení menu obou finalistů, kdy chtěl šéf slyšet, proč by měli vyhrát právě oni. Jarda to věděl, Robert byl skromnější. Oba se cítili jako na houpačce. Adrenalin, napětí, naděje, pochybnosti a únava z náročné směny v kuchyni nepřispívají ke klidu. Bylo to napínavé až do samého konce. Když se ozvalo: „Vítězem se stává Robert Zatloukal!“ bylo vidět jednu obrovskou radost a jedno velké zklamání. Vítěz Robert dostal v krátké době od života dva krásné dárky. Stal se otcem a vyhrál milion korun. Rodina je pro Roberta důležitá a vítězstvím sobě i kolegům dokázal, co v něm vězí. Porotu si získalo jeho menu. Skladba a kvalita podávaných jídel byla pro Evu Filipovou ukázkou zatím toho nejlepšího v celém pořadu. Roman Vaněk se dočkal důkazu, že „i česká kuchyně může být sexy“, a Zdeňka Pohlreicha „to prostě bavilo“. Porota si dokonce dala nášup prvního předkrmu!
Rozhovor se superšéfem Robertem Zatloukalem
Roberte, podle jakého klíče jste postavil svoje menu?
Přemýšlel jsem, co by se porotě mohlo líbit. Vím, že mají rádi českou kuchyni, starý domácký jídla v moderní úpravě. Dokonalost, ale ne přeplácanost. Proto jsem tam zařadil třeba polévku z černého kořene, což není úplně známá věc, je to zapomenutá zelenina, kdysi běžná. Mně chutná. Zariskoval jsem třeba s těmi vejci, to nemuselo dobře dopadnout. Stejně jako syrovátkové želé, když trhanec nandávali na horké talíře, to se naštěstí zachránilo. Stojím si za tím.
Když rekapitulujete celou soutěž, na co nikdy nezapomenete?
Než jsme pekli dorty, tak jsme si mysleli, že super byl dětský tábor, ale ty dorty, to byla fakt sranda.
A co se vám v průběhu soutěže nelíbilo?
Jak asi vyplynulo z vysílání, bylo období, kdy jsem nejen já, ale i ostatní kluci vnímali jako určitou nespravedlnost, že amatéři dostávají takový prostor, i když jim bude k ničemu, kdežto profesionální kuchaři by to dokázali využít.
Jak s výhrou milion korun naložíte?
Zatím si nechci otevřít restauraci, jsem spokojený tam, kde jsem. Rád budu pokračovat v tom, co dělám. Provozuju ale kulinářské kurzy, to je věc, kde by mně popularita mohla pomoct. Hlavně to ale s kluky pořádně oslavíme. Také bych něco rád investoval do bydlení.
Je hezké slyšet, že je někdo spokojený. Když jste se dostal až do finále, jak moc jste si přál vyhrát?
Přihlásil jsem se ze zvědavosti. Ke konci jsem se už fakt bavil tím, že jsem nikdy nezískal imunitu. Samozřejmě jsem chtěl vyhrát. Přinést domů milion, určitě se na mě zlobit nebudou!