Seriály a filmy

23. března 2016 09:08

Iva Kropáčková

Velký pátek po letech jako svátek. Ekonomiku neohrozí, bezpečí na silnicích může

Po více než 60 letech je na Velký pátek oficiálně volno. Je to den pracovního klidu, stejně jako na Velikonoční pondělí. Loni na konci roku o tom rozhodli politici. Jeden státní svátek navíc prý ekonomiku příliš neovlivní. Ovlivnit ale může pozornost na silnicích, varují pojišťovny.

Pro křesťany je to jeden z nejdůležitějších dnů v roce, součást nejvýznamnějších církevních svátků. Připomíná biblické ukřižování Ježíše Krista. Jako den pracovního klidu ho uznává asi čtyřicet států včetně Velké Británie, Španělska, Německa, Slovenska či Kanady (v Rakousku mají nárok na den volna pouze evangelíci, starokatolíci a metodisté), letos se k nim po více než půl století přidala i Česká republika. Že má být Velký pátek dnem pracovního klidu, stvrdil ke konci loňského roku definitivně prezident Miloš Zeman, na více než 15 tisíc podpisů získala i petice, kterou lidé chtěli vrátit Velký pátek mezi státní svátky a jíž zaštítili například senátor Jaromír Štětina či duchovní Tomáš Halík. Předkladatelé návrhu v čele s KDU-ČSL také uváděli, že Velikonoce, podobně jako Vánoce, pokládají za významné svátky vzhledem ke kulturní tradici a zvykům i ateisté.

Jaká jsou pravidla pro zaměstnance?

Velký pátek byl u nás přitom slaven jako státní svátek do poloviny minulého století, než ho v roce 1951 zrušili komunisté. Teď má většina pracujících Čechů oficiálně volný den, stejně tak, jako školáci, kteří už od čtvrtka mají velikonoční prázdniny. Státní svátek je doba, která je už předem považována za odpracovanou. Zaměstnancům, kteří do práce automaticky nepůjdou, přísluší podle zákoníku práce „náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku“. Týká se to hlavně zaměstnanců, kteří pracují například za hodinovou mzdu. V případě „fixního“ platu by měla být mzda stejná. Ti, co i ve svátek musí do práce, by pak měli dostat náhradní volno, případně se mohou se zaměstnavatelem dohodnout na příplatku za práci ve svátek k běžné mzdě. V případě náhradního volna získává zaměstnanec za tento „volný“ den běžné platové ohodnocení.

Dopad na ekonomiku? Nijak výrazný

Určit dopad nového státního svátku na ekonomiku není úplně jednoduché, nicméně ministerstvo financí už dříve vyčíslilo ztrátu na zhruba 0,4 procenta ročního hrubého domácího produktu, jiné odhady jsou přívětivější. Ovšem ekonomové v tom zásadní problém nevidí, volný Velký pátek by podle řady analytiků neměl mít na českou ekonomiku extrémně negativní vliv, i vzhledem k tomu, že už dříve si právě kvůli prázdninám brala řada lidí volno z práce. Některé továrny sice omezí výrobu nebo se jim prodraží, jinde ale naopak lidé budou o volném dnu více utrácet.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy i levný úvěrový nástroj. Srovnání kreditních karet na Prima Rádci

Pozor na silnicích...

S Velkým pátkem tak bude ještě víc oficiálního volna oproti předchozím rokům. „Mnoho lidí prodloužený víkend využije k návštěvám příbuzných a známých. Na silnici se objeví vyšší počet svátečních řidičů. Je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Mezi nejčastější příčiny nehod o Velikonocích v roce 2015 patřilo nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem,“ říká Martin Farář z BESIPu. O víkendu se navíc dočkáme i změny času ze zimního na letní. Tento přechod s sebou každoročně přináší také nárůst rizika střetů vozidel se zvěří. Na přelomu března a dubna se jejich počet podle informací z pojišťovny Generali obvykle zvýší až o třetinu ve srovnání s jinými měsíci.

Nepůjčujte si ani nepracujte na zahradě

Velký pátek je v lidových pověrách spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady. Na Velký pátek by se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována, nesmí se hýbat se zemí (rýt, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.

Více i méně

Díky novému státnímu svátku máme o jeden den pracovního klidu navíc, tedy 13. Letos jich ale na všední dny nakonec vychází jen devět. Oba květnové státní svátky budou v neděli, na víkend připadá i většina vánočních dnů.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Použité zdroje: Wikipedie, Aktuálně.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.