4. února 2025 07:39
Komerční sděleníZtráta blízkého je tou nejbolestivější zkušeností. Nadace EP Group podporuje jednotlivce v obtížné životní situaci
Odchodem blízkého člověka ztrácíme. Nadace EP Group podporuje jednotlivce v obtížné životní situaci. Zdroj: Getty Images
Nadace EP Group pomáhá jednotlivcům v tíživé životní situaci. Jako jedna z mála nadací v České republice přímo finančně podporuje rodiny s nezaopatřenými dětmi do 26 let, které přišly o podstatnou část příjmů kvůli úmrtí jednoho nebo obou rodičů. Dalším z hlavních cílů nadace je podpora seniorů v nouzi.
O Nadaci EP Group
Pomáhat efektivně a rychle a být vstřícní a laskaví, to je DNA nadace založené Danielem Křetínským. Aby se potřebné informace dostaly k těm, kteří je potřebují, a především aby se nebáli o pomoc požádat, k tomu nadaci pomáhají spolupracující organizace. Podrobnější informace naleznete na našich webových stránkách www.nadaceepg.cz nebo na sociálních sítích Facebook, Instagram, Linkedin.
Jitka Pražáková, výkonná ředitelka Nadace EP Group
Jitka Pražáková svou energií a odhodláním inspiruje a motivuje lidi kolem sebe, aby nezavírali oči před obtížnými životními zkouškami druhých. Solidarita a pomoc potřebným jsou pro ni nejen pracovní náplní, ale životním postojem.
Rozhovor
· Když se ohlédnete za uplynulým rokem v nadaci, jak byste jej zhodnotila?
Rok 2024 přinesl pro Nadaci EP Group řadu milníků, výzev a rovněž nabídl mnoho příležitostí k rozvoji a posilování naší role v podpoře pozůstalých rodin a osaměle žijících seniorů v jejich domácím prostředí.
Jedním z hlavních úspěchů byla cílená podpora pozůstalých rodin, které často zůstávají bez finančních prostředků po úmrtí jednoho z rodičů. V minulém roce jsme podpořili více než 150 pozůstalých rodin částkou téměř 100 mil. Kč. Každý den nám přinesl nový příběh pozůstalé rodiny a postupně jsme získali komplexní pohled, že v nelehké situaci se neocitá pouze rodič ze sezdaného nebo nesezdaného páru, ale třeba i teta, která se po úmrtí obou rodičů stará o osiřelé děti. Rovněž se na nás obracely rodiny nepříbuzenských pěstounů v případě úmrtí jednoho z nich, tak aby nemuseli péči o děti vzdát z důvodu chybějícího příjmu. Jako velký posun vnímám vypsaný samostatný grant pro rozvedené nebo odloučené rodiče nezaopatřených dětí v případě úmrtí jednoho z rodičů, který platil výživné. Na podzim minulého roku nás velmi překvapil i nárůst žadatelů z řad čerstvě zletilých dětí, které přišly o oba rodiče a bohužel s nimi systém neumí pracovat. Ocitají se tak bez zdrojů na pokrytí základních životních potřeb či dokončení studia. Pro tyto děti jsme prakticky obratem připravili pravidelný systém podpory tak, aby celou situaci zvládly.
· Kromě pozůstalých rodin se věnujete také osamělým seniorům. Jaké možnosti podpory nadace nabízí právě této často opomíjené skupině?
Od svého založení se v nadaci zaměřujeme na 3 základní priority podpory seniorů žijících doma, které naplňujeme skrze neziskové organizace, jež poskytují seniorům terénní sociální služby, dobrovolnické aktivity ke snížení jejich izolovanosti nebo zvyšování kvality poskytované péče. Jako důležitý krok vnímám otevření nového grantu Okamžitá pomoc pro seniora v nouzi, jenž přináší konkrétní mimořádnou pomoc pro seniory, kteří si nemohou z důvodu chybějících financí zakoupit například novou lednici, sporák nebo opravit nefunkční kotel.
· Věnujete se také advokační činnosti, co si pod tímto pojmem máme představit?
Vedle toho, že primárně finančně pomáháme seniorům v nouzi a pozůstalým rodinám, tak svoji roli vnímáme více komplexně. Díky znalosti jejich potřeb, jakým specifickým výzvám a problémům s leckdy zásadním dopadem na jejich život čelí, věnujeme se od počátku činnosti nadace hájení jejich práv a zájmů.
Jedním z hlavních problémů, na který nadace upozorňuje, je absence jasné definice a koncepce pozůstalostní péče. Momentálně neexistuje jednotná definice toho, kdo je považován za pozůstalého, jak dlouho by měla být pozůstalostní péče poskytována a kým, s jakým vzděláním či kompetencemi. Absence zákonné úpravy pozůstalostní péče, dále nejednotnost v definicích a postupech či různá úroveň kvality poskytované pozůstalostní péče může vést k nedostatečné podpoře pro ty, kteří ztratili své blízké.
Vedle toho věnuje nadace své úsilí problematice spojené s dlouhodobou péčí o seniory, a to v souvislosti s posílením komunitních služeb pro seniory a rozvojem komunitních pobytových služeb. Nedostatek kvalitních a dostupných služeb poskytovaných seniorům v prostředí domova může vést k jejich izolaci a nedostatečné péči. Nadace si klade za cíl prosazovat lepší přístup ke kvalitní péči tak, aby senioři mohli dožít plnohodnotný a důstojný život ve svém domácím prostředí. V nadaci věříme, že prostřednictvím spolupráce a dialogu lze dosáhnout pozitivních změn a zlepšení životních podmínek pro ty, kteří to nejvíce potřebují.
· Co považujete za uplynulé tři roky existence nadace za největší úspěch?
Každý vnímá úspěch jinak. Pro mě osobně to nebude například celková částka, kterou naše nadace vynaložila na podporu všech žadatelů. Za největší přínos považuji schopnost pomoci rychle. A protože se o nás ví, že pomáháme „rychle a efektivně“, tak pokud se člověk dostane do těžké životní situace, jako je ztráta blízkého nebo špatná finanční situace osamělého seniora, obrací se na nás jako na nadaci první volby. Toho si v nadaci velmi ceníme.
· Máte za sebou mnoho úspěšných projektů. Vybavíte si příběh, který vás skutečně zasáhnul?
Silných životních příběhů, které nás v nadaci zasáhly, je skutečně mnoho. Pokud mám vybrat jeden, pak to byla pomoc pro pozůstalého tatínka se synem. Rodina pana V. se dvěma dětmi (dcera 17 let a syn 12 let) žila vcelku běžným životem. Maminka se starala o chod domácnosti a aktivně plánovala společný čas, výlety i kulturní zážitky. Tatínek řešil soudní spory s tetou a neměl dostatek času a energie do výchovy dětí příliš zasahovat. Byl přísnějším, ale spravedlivým rodičem. Dcera měla méně přátel a jejím koníčkem byla četba hororových příběhů. Zatímco syn rád trávil čas s kamarády, dívka se uzavírala do sebe a trávila čas osaměle dlouhými procházkami. Poslední říjnový den roku 2022, kdy se slavil Halloween, se v noci pan V. probudil bolestí na hrudi. Jeho dcera jej napadla nožem, stejně jako maminku, která se snažila manžela bránit. Těžce zraněný otec zavolal policii, která dceru vzala do vazby, otec přišel o oko a jeho paní bohužel na následky útoku zemřela. Později z policejního vyšetřování vyplynulo, že dívka několik let plánovala sebevraždu a postupně do svého záměru zahrnula celou rodinu. Pan V. k nám přišel jako žadatel o nadační příspěvek v průběhu května 2023, který mu byl správní radou nadace schválen.
· Právě dnes spouštíte nový program. Komu je určen a jak mohou zájemci o nadační příspěvek požádat?
V souvislosti se Světovým dnem boje proti rakovině otevíráme náš pátý pilíř podpory, a to je Program pro nevyléčitelně nemocné. V rámci tohoto programu vyhlašujeme dne 4. 2. grantovou výzvu s názvem Jsme s vámi, která je zaměřena na pomoc nevyléčitelně nemocným rodičům v paliativní léčbě, kteří pečují o nezaopatřené děti do 26 let.
Onemocnění rodiče znamená pro rodinu velkou emocionální, psychickou a často i praktickou a finanční zátěž. Naším cílem a snahou je poskytovat finanční podporu tak, aby mohli nemocní rodiče strávit chvíle se svými blízkými bez finanční nejistoty.
Každý nemocný člověk má různé potřeby a to dle stavu, typu, stupně pokročilosti onemocnění, ale také jiný životní standard a styl. Abychom pomohli zamezit zadlužení rodin, kde díky nevyléčitelnému onemocnění rodiče dochází k výraznému snížení či úplné ztrátě příjmu, je nadace připravena poskytnout nadační příspěvek na zajištění či zakoupení konkrétní věci či služby, například na úhradu nákladů na bydlení po dobu své paliativní léčby, pokrytí výdajů na základní životní potřeby nebo na úhradu psychoterapeutické péče.
· Kdy může žadatel předložit žádost o nadační příspěvek? Poradí mu někdo, pokud neví, zda a jak požádat? Jak dlouho trvá vyřízení žádosti? Kolik financí je na grantovou výzvu Jsme s vámi alokováno?
Žádost o nadační příspěvek může podat rodič ze sezdaného i nesezdaného páru, ale i samoživitel, který pečuje o nezaopatřené děti do 26 let. Přijímáme je od 4. 2. do 31. 12. 2025. S vyplněním žádosti pomůže nadační tým, přičemž kontakt lze najít na stránkách nadace www.nadaceepg.cz v sekci Kontakt. Žádost o nadační příspěvek musí splňovat věcnou a formální správnost, tj. žadatel musí doložit všechny požadované podklady. Pokud je vše v pořádku, je žádost předložena správní radě nadace k posouzení. Žadatel je pak do 14 dnů informován o stanovisku schválení či zamítnutí žádosti. Na grantovou výzvu Jsme s vámi máme alokovanou částku 10 mil. Kč na 1 rok.
Jitka Pražáková a Markéta Edlmanová, výkonná asistentka, s příjemkyní podpory. Zdroj: Se souhlasem Nadace EP Group
· Jaké jsou vaše vize a plány pro další rozvoj nadace?
Nadále budeme pokračovat ve všech nadačních programech, ať už se jedná o pozůstalé, nemocné rodiče, seniory, ale i občanskou společnost v případě mimořádné události a rovněž v advokační činnosti.
V průběhu roku vyhodnotíme náš nový program pro nevyléčitelně nemocné rodiče. Tedy jak konkrétně jsme pomohli a jaká jsou další úskalí pro ty, kteří s nevyléčitelným onemocněním bojují. Cítím, že naše pomoc významně ovlivní životy nemocných rodičů, protože finanční podpora od státu je buď nedostatečná, nulová nebo přichází příliš pozdě, tedy až po úmrtí rodiče. I takové situace, bohužel často vidíme u pozůstalých rodin, které podporujeme.
· Jak se vám daří kombinovat emočně náročnou práci s osobním životem? Co děláte pro svou duševní hygienu?
Mám velké štěstí, že mohu dělat práci, která mi dává smysl a naplňuje mě. Navíc si intenzivně uvědomuji, že díky dostatku finančních prostředků, které máme v nadaci díky zakladateli k dispozici, skutečně významně zlepšujeme kvalitu života těch, kteří je potřebují. A co dělám sama pro sebe? Pro mě je relaxace práce rukama, takže se ráda vrtám v zahradě, nebo si čistím hlavu u žehlícího prkna, to je taková srdcovka už od základní školy. Ráda chodím na dlouhé treky, najdete mě ve fitness centru nebo na lekci jógy.