Celebrity

25. října 2023 15:09

Eliška Reiglová

Ida Kelarová i Zdena Mašínová. Od Zemana vyznamenání odmítly, od Pavla ho přijmou

Bývalý prezident Miloš Zeman (79) v uplynulých letech narazil s udělováním státních vyznamenání poté, co jej některé slavné osobnosti z jeho rukou odmítly převzít. Letos poprvé je bude předávat prezident Petr Pavel (61) a přijmou ho od něj i ti, pro které to ještě před rokem bylo nemyslitelné.

I jedny z nejvýznamnějších českých osobností v minulosti odmítly převzít státní vyznamenání z rukou bývalého prezidenta Miloše Zemana. Zařadila se mezi ně i Hana Zagorová, jejíž manažer Jiří Dvořák po zpěvaččině smrti vysvětlil, že jí vadil, ale chtěla být apolitická a nepřítomnost svedla na obsazenost termínu.

Státní vyznamenání měl v roce 2016 obdržet také Luděk Munzar, ale v tichosti se ho vzdal. „Nechtěl jsem, aby se kolem toho dělal humbuk. O tomhle svátku se nemá kšeftovat, vydírat a podobně. Hlavně se kolem toho nesmí chovat neslušně. Je to o vzájemné úctě těch, kteří jsou vyznamenávání, a těch, kteří to vyznamenání dávají,“ uvedl rok poté v rozhovoru pro Český rozhlas.

Přijetí vyznamenání

Z rukou Miloše Zemana odmítl státní vyznamenání převzít také hudebník Vladimír Mišík, který se v letošním roce této pocty dočká, od nynějšího prezidenta Petra Pavla se ho rozhodl přijmout, jak informovaly Lidové noviny. Stejně se rozhodla také romská zpěvačka Ida Kelarová, která nominaci odmítla v loňském roce, protože od tehdejšího prezidenta vyznamenání nechtěla.

Další, kteří v minulosti vyznamenání odmítli a v letošním roce ho přijmou, jsou signatář Charty 77, politik a právník Petr Pithart a dcera protinacistického odbojáře Josefa Mašína - Zdenu Mašínovou mladší při předávání Řádu bílého lva v loňském roce zastoupila ministryně obrany Jana Černochová.

Petr Pavel navštívil závodiště v Chuchli:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.