Pijete vodu každý den, ale možná špatně. Pozor je třeba dát i na hektické pití
Myslíte si, že pití vody je to nejjednodušší, co pro sebe můžete udělat? Možná ano, ale i tahle zdánlivě obyčejná věc má svá pravidla. Zjistěte, jakých chyb se vyvarovat, abyste svému tělu opravdu pomohli.
1) Voda v lahvích s BPA? Raději ne!
Možná to ani nevíte, ale spousta plastových lahví obsahuje chemikálii zvanou BPA (bisfenol A). Ta se může uvolňovat do nápojů a jídla a vědci se obávají, že dlouhodobé vystavení může vést i k poruchám hormonální rovnováhy, vysokému krevnímu tlaku nebo zvýšenému riziku cukrovky 2. typu. Pokud chcete mít klidné svědomí, sáhněte po lahvích s označením BPA free nebo si pořiďte skleněnou či nerezovou variantu.
2) Věříte, že studená voda škodí? Mýtus!
Možná jste slyšeli, že studená voda stahuje cévy nebo zhoršuje trávení. Pravda ale je, že když je venku horko, studená voda vás skvěle osvěží a pomůže rychle doplnit tekutiny. Pokud bojujete s nachlazením, vsaďte spíš na teplou vodu – ta pomůže uvolnit hleny. Jinak se ale studené vody rozhodně bát nemusíte.
3) Osvěžení s ovocem? Jen když ho pořádně umyjete
Plátky citronu, okurka nebo jahody v karafě vypadají nádherně a voda je díky nim chutnější. Jenže pokud ovoce nebo zeleninu pořádně neumyjete, riskujete, že si spolu s vitamíny dopřejete i bakterie jako salmonelu nebo E. coli. Problém může být i v tom, pokud krájíte ovoce na stejné prkénko jako syrové maso. Vždy proto kůru důkladně omyjte a používejte čisté náčiní.
4) Alkohol? Vždy s vodou
Dáte si skleničku vína nebo koktejl? Nezapomeňte ji vyvážit sklenicí vody. Alkohol odvodňuje a bez vody vás druhý den může přivítat pořádná kocovina. Platí jednoduché pravidlo: jedna sklenka alkoholu = jedna sklenice vody. Tělo vám poděkuje!
5) Léky a vitamíny? Zapijte pořádně!
Vezmete si prášek a zapijete ho malým douškem? Chyba! Vždy ho spolkněte s celou sklenicí vody. Jednak tak chráníte jícen před podrážděním a zároveň tělo lépe vstřebá vitamíny rozpustné ve vodě.
6) Sladké limonády a umělá sladidla? Co nejméně
Ochucená voda z obchodu je lákavá, ale pravidelně byste ji pít neměli. Umělá sladidla a aromata podle výzkumů zvyšují riziko cukrovky i některých druhů rakoviny. Navíc vás můžou zbytečně nutit jíst víc. Chcete vodu ochutit? Dejte do ní pár lístků máty, kolečka citronu nebo plátky okurky. Ale znovu vše dobře omyjte.
7) Když jste unavení, možná jen potřebujete napít
Znáte ten pocit, kdy nemáte energii a nevíte proč? Často za tím stojí prostá dehydratace. Nemusíte sportovat nebo být nemocní – vodu ztrácíte i jen dýcháním nebo tím, že chodíte na toaletu. Zkuste se nejdřív napít, tělo vám napoví.
8) Nepijte hekticky
Ráno vypít litr vody na ex nebo večer těsně před spaním? Ani jedno není dobrý nápad. Ranní „šok“ tělu nepomůže a velká porce vody před spaním vás spíš donutí trávit noc na toaletě. Pijte raději průběžně a pomalu – ideálně tak, abyste nepřekročili 1 litr za hodinu.
9) Přírodní pramen? Jen s rozumem
Jste na výletě a láká vás čistá horská bystřina? Pozor – i ta může skrývat bakterie, zvířecí trus nebo toxické rostliny. Vždy raději použijte filtr nebo dezinfekční tablety.
10) Pijte dost – tělo se vám odvděčí
Voda je základ všeho. Pomáhá trávení, předchází zácpě, odplavuje toxiny, hydratuje pleť a chrání ledviny před kameny. Ženy by měly denně vypít aspoň 2,7 litru vody – což odpovídá zhruba 11,5 sklenicím. Myslete na to a mějte láhev vždy po ruce.
Zdroj: WemBD.com
Pitná voda a dodržování pitného režimu: