Celebrity

26. října 2023 10:41

Eliška Reiglová

Písničkář Karel Plíhal trpí vážnou nemocí. Způsobila mu ztrátu citu v prstech

Ačkoliv nemá hudební vzdělání, stal se Karel Plíhal (65) v českých končinách velmi populárním písničkářem. V letech 2016 až 2018 ale musel na čas přestat koncertovat, a ač se na pódia vrátil, bylo to bez kytary v ruce. Zasáhla ho totiž vážná nemoc, která způsobila, že téměř nemá cit v prstech.

Dystonie je popisována jako nemoc, která pacientům způsobuje, že trpí mimovolnými svalovými křečemi nebo stahy. Může postihnout téměř jakoukoliv část těla a lékaři ji mnohdy spojují se stresem. U písničkáře Karla Plíhala zasáhla prsty, v nichž přišel o cit.

„Nemoc, kterou mám, tedy fokální dystonie, souvisí s mozkem. Má ji spousta hudebníků hlavně z klasické hudby, klavíristů, houslistů, dokonce ji mívají i dechaři. Jestli jsem to správně pochopil, mozek se začne bránit tomu zažitému drilu a dělá si, co chce,“ řekl Plíhal kulturnímu magazínu Uni.

Přestože se Karel Plíhal ke koncertování vrátil, na kytaru už nehraje. S tímto nástrojem ho doprovází kytarista Petr Fiala, přičemž on sám začal hrát na mandolu. Ta se od kytary sice v mnohém odlišuje, ale písničkáři dovoluje i přes ztrátu citu v prstech zahrát to, co potřebuje a chce. Vyžaduje to ale trénink.

„Moje prsty samozřejmě úplně v pořádku nejsou, před koncertem musím dva tři dny cvičit už od rána, abych je rozpohyboval, ale pak zahraji celkem slušně. Nikdy nebudu excelentní supermandolinista, ale to, co potřebujeme, takové to hraní s feelingem, zvládnu,“ svěřil hudebník.

Hudebník Václav Neckář promluvil o prodělané mrtvici:

Sdílejte článek
Štítky nemoc prsty kytara dystonie cit Karel Plíhal

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.