Seriály a filmy

15. dubna 2016 01:21

Iva Kropáčková

Svatba levněji: 20+2 tipy, jak mít úžasnou veselku a přitom ušetřit

Plánujete se vzít, ale nechcete nebo nemůžete zaplatit za svatbu horentní sumy? Poradíme vám, jak a na čem se dá více či méně ušetřit. Počítejte ale někde s velkými kompromisy...

Svatba jen se svědky, úzkou rodinou, tradiční, na pláži, chatě, zámku, pod vodou či ve vlaku. Co pár, to jiný scénář svatebního dne i předsvatebních příprav. Dnešní snoubenci si můžou vymyslet v podstatě cokoliv. Jedno je ale jisté. Každá veselka něco stojí. Rozmezí konečných účtů ale může být opravdu velké. Někdo zaplatí tisíce (nebo méně), někdo statisíce (nebo více). Ale vždy může být konečná suma nižší. A i když máte to štěstí, že vám vše nebo alespoň část zaplatí rodiče, možná vám přijdou naše tipy také vhod. To, že svatba bude stát málo nebo méně, než je běžné, neznamená, že nebude hezká a nebudete mít na co vzpomínat. Naopak. I z mála se dá udělat dost. Lepší, než se třeba zadlužit. „Obecně si myslím, že půjčovat si na věci zážitkového typu, jako je dovolená, svatba, oslava a podobně, není rozumné. Jakkoliv ten zážitek zůstane na celý život, tak může zároveň „zhořknout“ v momentě, kdy člověk náklad z toho zážitku splácí jeden, dva, tři roky,“ říká například bankovní expert Patrik Nacher. Podle něj je lepší na tento typ výdajů skutečně našetřit a případně svatbu raději řešit trochu úsporněji.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků a spoustu dalších výhod. Srovnání kreditních karet online

Stanovte si rozpočet a priority

V podstatě jde jen o podepsání několika formulářů. To „všechno kolem“ už může mít v dnešní době různou podobu. Stanovit si částku, kterou chcete za svatbu dát, je to první, co byste měli udělat. A raději už několik měsíců dopředu. Podle toho se pak budete rozhodovat a vybírat, co můžete oželet a bez čeho si nedovedete svatbu představit.

Těžší to mají páry, u nichž v rodině se hodně dbá na tradice, protože v mnoha ohledech právě tradiční svatby s klasickým dortem a velkou hostinou pro celou blízkou i vzdálenou rodinu bývají finančně náročnější. Nicméně i tady se dá ušetřit. Díky uspořeným částkám si můžete dopřát hezkou svatební cestu nebo částečně pokrýt výdaje na vlastní bydlení.

Následující nápady jsou většinou tipy od šťastně sezdaných párů, kterým se osvědčily. Třeba se některý z nich bude hodit i vám... :-)

Váš postoj: Tradice tolik nemusíme, jsme nenároční...

1. Hodně se dá ušetřit pojetím svatby – pokud jste nenároční a nevadí vám postarat se o většinu příprav, i když byste na své svabě rádi viděli snad všechny známé a příbuzné, zarezervujte si třeba kemp s chatkami u rybníka, kde se můžete i vzít. Nutné je ale zázemí s kuchyní a jídelnou. Jak netradiční svatbu zařídit na úřadu, se dozvíte v následujícím článku:

2. Zásoby jídla a pití nakupte, sami i uvařte (například guláš), na večer naplánujte třeba opékání prasete, nebo jen špekáčků. S hostinou můžou pomoci i šikovné maminky či tety, které napečou (třeba jako svatební dar). Ušetříte zhruba 30 tisíc korun.

Pojetede na svatební cestu do zahraničí? Nezpomeňte se pojistit. Cestovní pojištění on-line od 9 korun na den

3. Oznámení a pozvánky rozešlete mailem, můžete si je v grafickém programu udělat sami. Dnes už to nikoho nepřekvapí. Ušetříte zhruba 3 tisíce korun.

4. Ženich si může obléct padnoucí oblek, který už visí ve skříni, ženili se už muži v letních kalhotách a svěží košili. Nevěsta může požádat o ušití šatů švadlenu, ideálně kamarádku či příbuznou (buď za levno nebo jako svatební dar). Šaty lze samozřejmě půjčit či koupit takové, které žena může nosit i při jiných příležitostech. Zcela nenáročná nevěsta možná najde hezké uvolněné šaty ve skříni také. Ušetříte průměrně 10–20 tisíc korun.

5. Svatební kytici objednejte ze sezonních květin v obchodě, který je navíc po cestě některých ze svatebních hostů. Ti ji jistě rádi vyzvednou. Máte-li možnost a nebojíte se „odvázat“ ještě víc, natrhejte si třeba kopretiny nebo jiné právě rostoucí květiny sama nebo to může být důležitý úkol malých hostů – družiček – proč ne? Ušetříte cca 2 tisíce korun. Jak si takovou kytici uvázat, se můžete podívat i tady:

6. Svatební účes? Vsaďte na přirozenost, nechte vlasy klidně rozpuštěné. Nechte se nalíčit od šikovné kamarádky, pokud jste zvyklá líčit se sama, neutrácejte za vizážistku... Ušetříte cca 5 tisíc korun.

7. Prstýnky můžou být stříbrné nebo z chirugické oceli. Případně posbírejte doma zlaté šperky, které nenosíte a nechte si snubní prstýnky vyrobit z nich. Pokud víte, že někdo z vás prstýnky nenosí a nosit nebude ani snubní, kupte nějaký obyčejný jen pro efekt na obřad nebo si půjčte... Ušetříte cca 5–15 tisíc korun.

8. Možná máte v okruhu známých šikovného fotografa, byť amatérského, který rád zdokumentuje váš den. Vy si pak fotky můžete sami vybrat a nechat vyvolat. Ušetříte až 10 tisíc korun. Pokud ale o nikom šikovném nevíte a chcete mít hezké fotky, raději nespoléhejte jen na strýčka s foťákem a profesionála oslovte. Právě svatební fotografie jsou totiž jedna z mála věcí, které chce mít většina snoubenců opravdu perfektní.

9. Hudbu a zábavu zajistíte klidně sami spolu se svatebčany, přivezte hudební nástroje, přehrávač, sportovní vybavení nebo si na DJ může zahrát kamarád... Ušetříte cca 12 tisíc.

10. Vynechte výslužku, případně hostům rozdejte to, co zbylo.

Váš postoj: Chceme romantiku i tradice

11. Například obřad na zámku sám o sobě vás vyjde i na desítky tisíc korun. Na zámek patří princ a princezna v překrásných šatech a skvělém účesu, honosná kytice. Takovému páru to sluší i v kostele. Vy ušetříte velkou částku hlavně tak, že na hostinu pozvete minimum lidí, v podstatě jen nejbližší rodinu.

12. Můžete také oželet luxusní výzdobu restaurace, svatební koordinátoři doporučují nechat na stolech místo výzdoby třeba mísy s ovocem, které udělají parádu, ale zároveň se zkonzumují.

13. Vezměte se odpoledne, kdy bude většina hostů po obědě a udělejte jen večerní grilovačku v kempu nebo na zahradě. Ušetříte 10–20 tisíc.

14. Počítáte s tím, že byste měli hostům platit ubytování? Můžete, ale nemusíte. Podle etikety není automatické, že snoubenci hradí hostům i přespání v místě svatby. Hosté dostanou najíst i napít, je zajištěn například přesun na obřad, je-li třeba, ale ubytování by si klidně mohli platit sami. Vy můžete pouze například nabídnout, že jim ubytování zarezervujete. Nicméně, pokud nechcete, aby za ubytování platili a vy si nemůžete dovolit platit tisíce korun navíc za hotel či penzion, ubytujte přespolní hosty doma nebo se zkuste domluvit se známými v místě svatby či blízkém okolí. Nebo ubytování zaplaťte jen blízkým příbuzným... "Měli jsme skoro všechny svatebčany z daleka a kdybychom měli platit ubytování, zruinovalo by nás to. S každým jsme mluvili, omluvili se jim, že na to, abychom platili ubytování nemáme a poprosili jsme je, jestli by si ho mohli zaplatit sami. Nikdo s tím neměl problém a spíš se divili, že jsme vůbec uvažovali o tom, že bychom to měli platit," popisuje své zkušenosti z plánováním svatebních výdajů Veronika.

15. Hostům nehraďte tvrdý alkohol.

16. Dort může být menší a/nebo ho nechte upéct od maminky či kamarádky. Stejně tak cukroví. Ušetříte cca 7 tisíc.

17. Naplánujte si svatbu mimo velká města, kde jsou služby levnější.

18. Levnější jsou oslavy, které naplánujete na jiný termín, než je sobotní večer.

19. Ušetříte i tehdy, vezmete-li se mimo „hlavní sezonu“, tedy na jaře či na podzim. Zajímavou a levnější svatbu můžete prožít i v zimě na sněhu. Ušetříte desítky tisíc korun.

20. A snad nejpraktičtější rada na závěr. Zvlášť pokud za žádných okolností nechcete slevit ze svých představ o svatbě, chcete mít klasickou svatbu pro rodinu i přátele, s hostinou, dortem i kapelou, přejte si místo svatebních darů peníze (dnes už naprosto běžné). Tyto finanční příspěvky vám z velké části (možná úplně) pokryjí svatební výdaje.

2 úsporné svatby ve vaší režii...

Věřte, že pro většinu svatebních hostů (i pro vás) bude nejdůležitější atmosféra celé události – a tu nejkrásnější zábavu zvládnete udělat i bez velkých výdajů. Jsou svatby za statisíce, kde se hosté nudí nebo se necítí dobře. A naopak jsou i svatby za mininum, na které všichni z přítomných dlouho v dobrém vzpomínají. Přečtěte si zkušenosti našich dvou čtenářek, které se s námi podělily o zážitky ze svého svatebního dne „za pár korun“.

1. Měla jsem šaty "ze skříně", i když jsem si je vlastně vzít nemusela, a bylo to hezké a praktické. Navíc mi honosné róby nesluší. Kamarádka mi make-up udělat zvládla a vydržel dokonale, skoro jsem ho pak nedostala z obličeje. Hodně jsem si toho zvládla udělat sama s maminkou nebo s malou pomocí kamarádek. Bylo to super a moc jsem si to užila. Jen tancovat jsem chtěla víc, ale to je asi spíše moje chyba. :-) Je ale pravda, že profesionálního fotografa bych nevyměnila za nic na světě. :-) – Klára

2. Měla jsem šaty "ze skříně", manžel oblek od kamaráda, místo kytky syna, který řval jako na lesy. Sněžilo, pršelo, zima jak blázen, restaurace, kde jsme měli mít oslavu, vzala větší svatbu, takže oslava byla doma. Kamarádka upekla dort, babička curkoví. Byl to šílený blázinec, ale kdybych se vdávala znova, neměnila bych. Aspoň máme na co vzpomínat. – Katka

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek
Štítky peníze jak ušetřit svatba

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.