Myslíte si, že děti mají doma pomáhat? A co na to koučka Šárka Vávrová?
V minulém díle Křižovatek života jsme se setkali s rodinou Vavruškových, kterým jejich děti vypomáhají v rodinném obchodě. Jaká je správná míra dětské práce?
Manželé Vavruškovi se o své děti starají s láskou, a to i přesto, že je občas zaměstnají výpomocí v rodinném obchodě. Věra Vavrušková byla zvyklá doma rodičům pomáhat, nezná tedy jiný model chování a praktikuje ho i u svých dcer.
Pomoc v obchodě jí přijde naprosto normální. Zároveň tím ještě zajišťuje, že rodina tráví spoustu času pohromadě.
Unikl vám tento díl Křižovatek života? Přehrajte si ho ZDE:
Děti potřebují čas samy pro sebe
Vzhledem k tomu, že se dcery Barbora a Karolína nebrání výpomoci ve společném obchodě, neřeší jejich matka to, že by obě dcery měly mít také volný čas pouze sebe.
Dítě potřebuje mít ve svém životě nějakou chvíli samo na sebe, pro zábavu nebo koníčky. Dítěti je nutné nabídnout různé podněty a možnosti, jak rozvíjet vlastní potenciál, a to přirozenou cestou vlastního prožitku. Potomek si sám najde, co ho baví, a bude se z této činnosti těšit.
Manželé Vavruškovi i přes své úsilí nedosahují finančního úspěchu. Je pravděpodobné, že za to může jejich finanční naprogramování. Mozek ukládá své emoční programy již od prenatálního věku.
O čem byly Křižovatky? Koukněte se do galerie:
Sousedka nařkla Vavruškovy, že nutí své děti do práce
Finanční situace rodiny není dobrá
Obchod Vavruškových neprosperuje
Starší dcera Karolína ukazuje lékaři, jaké má svaly na rukou z toho, jak u rodičů nosí krabice
Doktor matce zdůrazňuje, že dcera nesmí nic těžkého nosit
Děvčata jsou zvyklá v obchodě rodičů pomáhat
Otec je z celé situace zoufalý
Sousedka nařkla Vavruškovy, že nutí své děti do práce
Finanční situace rodiny není dobrá
Obchod Vavruškových neprosperuje
Starší dcera Karolína ukazuje lékaři, jaké má svaly na rukou z toho, jak u rodičů nosí krabice
Doktor matce zdůrazňuje, že dcera nesmí nic těžkého nosit
Děvčata jsou zvyklá v obchodě rodičů pomáhat
Otec je z celé situace zoufalý
V případě, že Věra a Milan Vavruškovi pocházejí z rodin, kde byla finanční nouze, mají v mozku uloženy vzorce chudoby. Vše, co jsme v životě slyšeli, například o penězích (“Musíme šetřit. Nemáme dostatek peněz.“), si mozek ukládá a podle těchto vzorců poté žije.Křižovatky života sledujte na Primě v úterý a čtvrtek od 21.45.
Nejsilněji jsou uložené emoce a zážitky spojené s našimi rodiči a vychovateli. Občas rodiče nemusí nic říkat, ale mozek vnímá to, co vidíme. Pokud žijeme v nedostatku, tak do budoucnosti i podvědomě míříme k nedostatku. Manželé Vavruškovi často opakují, že na určité věci nemají dostatek financí. Tím si vytvářejí svůj budoucí osud, protože žijí v mentalitě nedostatku.
Vidíme svět černobíle
Sousedka Vavruškových si na jejich život vytvořila svůj vlastní názor. Chytla se významně hodnotící charakteristiky a touto optikou své sousedy vnímá. Lidé většinou vnímají svět černobíle v krajních hodnotách zlý x hodný, chudý x bohatý, chytrý x hloupý.
Co myslíte, měly by děti doma pomáhat?
Čím více se lidé snaží udělat na své okolí dojem a očekávají pozitivní odezvu, tím více se tato jejich aktivita jeví jako křečovitá. Ve světě se můžeme setkat s nepochopením, špatnou interpretací nebo neopodstatněným špatným názorem. Jde však především o přístup. Člověk by si měl uvědomit, že není tím, co si o něm myslí ostatní, ale tím, čím si je jist, že ve skutečnosti je. Je nutné znát vlastní hodnotu a důležitost.
Nenávist sousedky Vavruškových však nakonec i přes velké peripetie pomohla rodině uvědomit si, že potřebují pro svůj život změnu. Pochopili svoji krizi jako příležitost k růstu a této možnosti naplno využili.
Šárka Vávrová