Myslíte si, že děti mají doma pomáhat? A co na to koučka Šárka Vávrová?

V minulém díle Křižovatek života jsme se setkali s rodinou Vavruškových, kterým jejich děti vypomáhají v rodinném obchodě. Jaká je správná míra dětské práce?

Manželé Vavruškovi se o své děti starají s láskou, a to i přesto, že je občas zaměstnají výpomocí v rodinném obchodě. Věra Vavrušková byla zvyklá doma rodičům pomáhat, nezná tedy jiný model chování a praktikuje ho i u svých dcer.

Pomoc v obchodě jí přijde naprosto normální. Zároveň tím ještě zajišťuje, že rodina tráví spoustu času pohromadě.

Unikl vám tento díl Křižovatek života? Přehrajte si ho ZDE:

Děti potřebují čas samy pro sebe

Vzhledem k tomu, že se dcery Barbora a Karolína nebrání výpomoci ve společném obchodě, neřeší jejich matka to, že by obě dcery měly mít také volný čas pouze sebe.

Dítě potřebuje mít ve svém životě nějakou chvíli samo na sebe, pro zábavu nebo koníčky. Dítěti je nutné nabídnout různé podněty a možnosti, jak rozvíjet vlastní potenciál, a to přirozenou cestou vlastního prožitku. Potomek si sám najde, co ho baví, a bude se z této činnosti těšit.

Manželé Vavruškovi i přes své úsilí nedosahují finančního úspěchu. Je pravděpodobné, že za to může jejich finanční naprogramování. Mozek ukládá své emoční programy již od prenatálního věku.

O čem byly Křižovatky? Koukněte se do galerie:

V případě, že Věra a Milan Vavruškovi pocházejí z rodin, kde byla finanční nouze, mají v mozku uloženy vzorce chudoby. Vše, co jsme v životě slyšeli, například o penězích (“Musíme šetřit. Nemáme dostatek peněz.“), si mozek ukládá a podle těchto vzorců poté žije.Křižovatky života sledujte na Primě v úterý a čtvrtek od 21.45.

Nejsilněji jsou uložené emoce a zážitky spojené s našimi rodiči a vychovateli. Občas rodiče nemusí nic říkat, ale mozek vnímá to, co vidíme. Pokud žijeme v nedostatku, tak do budoucnosti i podvědomě míříme k nedostatku. Manželé Vavruškovi často opakují, že na určité věci nemají dostatek financí. Tím si vytvářejí svůj budoucí osud, protože žijí v mentalitě nedostatku.

Vidíme svět černobíle

Sousedka Vavruškových si na jejich život vytvořila svůj vlastní názor. Chytla se významně hodnotící charakteristiky a touto optikou své sousedy vnímá. Lidé většinou vnímají svět černobíle v krajních hodnotách zlý x hodný, chudý x bohatý, chytrý x hloupý.

Co myslíte, měly by děti doma pomáhat?

Čím více se lidé snaží udělat na své okolí dojem a očekávají pozitivní odezvu, tím více se tato jejich aktivita jeví jako křečovitá. Ve světě se můžeme setkat s nepochopením, špatnou interpretací nebo neopodstatněným špatným názorem. Jde však především o přístup. Člověk by si měl uvědomit, že není tím, co si o něm myslí ostatní, ale tím, čím si je jist, že ve skutečnosti je. Je nutné znát vlastní hodnotu a důležitost.

Nenávist sousedky Vavruškových však nakonec i přes velké peripetie pomohla rodině uvědomit si, že potřebují pro svůj život změnu. Pochopili svoji krizi jako příležitost k růstu a této možnosti naplno využili.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.