Názor odborníka: Agresivita je často důsledkem vnitřní frustrace

Být rozvedenou matkou patnáctileté Karolíny z posledních Křižovatek života není žádný med. Tato dívka je agresivní, lže a se svojí matkou Andreou odmítá hovořit, situace je opravdu vypjatá. Proč se Karolína chová agresivně a snaží se sobě i své matce ničit život? Odpovídá odbornice Šárka Vávrová.

Pro Karolínu je traumatizující rozvod rodičů i přesto, že si přála, aby se její matka s otcem rozešla podstatně dříve. Ztratila v období dospívání otce a za jeho chování k matce k němu cítí velikou nenávist.

Tím, že se jedná o jednoho z jejích rodičů, může podvědomě nenávidět i část sebe sama. Navíc chování, kterým se podobá svému otci, na sobě odsuzuje a podvědomě se za něj trestá odmítáním sama sebe. Vnitřní frustraci demonstruje agresivitou.

Potomek se formuje

Karolína je ve věku, kdy je pod velkým tlakem hormonů, hledá si ve světě svoje místo a potřebuje fyzicky a mentálně dospět. K tomu patří všechny vzdory a stavy nejistoty. V tomto období potřebuje rodiče, kteří jí budou poskytovat pevnou základnu a hranice dostatečně benevolentní, ale i pevné.

Unikl vám v televizi tento příběh? Přehrajte si ho ZDE:

Dítě se vyhraňuje vůči rodičům, aby zjistilo, kdo vlastně je. Také útočí na okolí a sleduje jeho reakce. Je nutné ukázat dítěti pocity rodiče a jeho trápení. Zdravý vztah rodiče k sobě samému a dostatek odpovědnosti v rodinném, citovém a osobním životě jsou nezbytné kroky, aby se dítě naučilo svoji agresivitu chápat jako zdroj energie a ne ničivou sílu.

O čem byly Křižovatky života? Podívejte se do galerie:

Karolína žila v rodině, kde otec byl agresor a matka se mu nedokázala bránit. Zažívala dva modely chování a měla možnost si vybrat model vůdce a oběti. V období po rozvodu rodičů, které je pro každé dítě traumatizujícím okamžikem, a jejího přechodu do pubertálního věku, kdy dítě přehodnocuje téměř vše, se dostala do pozice, kdy si neví rady sama se sebou. Karolína se podvědomě zlobí na svoji matku, že otce nedokázala opustit dříve a nechala se agresivně napadat.

Protože její matka má nastavený vzorec oběti, který získala již v dětství, kdy jí napadal její otec, přebírá Karolína podvědomě vzorec vůdce, což je chování jejího otce. Čím více je Karolína v roli vůdce, tím více se Andrea cítí v roli oběti a prožívá větší pocity viny. Agresor a diktátor vyhledává partnerky v roli oběti tak, aby do sebe oba vzorce zapadaly.

Jak se zbavit role oběti?

Uvědomit si, že člověk není bezmocnou obětí a má právo volby. Každý člověk je svobodný tvor a může být sám strůjce svého osudu. Pokud není člověk spokojený sám se sebou, nemá se rád nebo se potřebuje trestat, těžko může najít partnera, který mu poskytne štěstí. Naopak potká spíš partnera, který bude zrcadlit jeho vnitřní svět.

Andrea v příběhu trpí komplexem méněcennosti a její sebevědomí je velice nízké. Aby mohla najít správný vztah ke své dceři, je nutné především změnit vlastní myšlení a zbavit se pocitů viny. Uvědomit si svoji jedinečnost a najít cestu sama k sobě, a to především tím, že se začne mít ráda.

Komplex méněcennosti se projevuje především pochybnostmi o sobě samém. Jeho charakteristické projevy jsou „tohle nedokážu“, „já tu situaci nezvládnu“, „nestojí za nic“, „nejsem dost dobrá“. Stejně tak reaguje dost často Andrea na svoji situaci.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.