Pod vlivem pedantského diktátora nelze trvale žít, soudí odbornice

Rodinu Marešových představil minulý díl Křižovatek života. Eva a Jindřich se přestěhovali z Prahy a bydlí v malé vesničce, kde s nimi žijí i jejich dvě dcery Kateřina a Klára. Vše by mohlo být idylické, pokud by Jindřich svým chováním neničil vztahy se sousedy a nešikanoval celou vesnici.

Jindřich a Eva si koupili společně dům. Když jej však kupovali, původní majitel jim zamlčel jeho zásadní vady. Ty Jindřich objevil až po nastěhování a následném odhadu soudního znalce. Celou záležitost předal soudu a na předchozím majiteli vymáhá náhradu škody.

Jeho zlost a vztek na danou situaci, kdy domek potřebuje nutné investice, ho dovedl až do předčasného důchodu. Svůj vztek si vybíjí šikanováním obyvatel vesnice, v níž s rodinou žije. Svým chování tyranizuje nejen své okolí, ale také znepříjemňuje život svým dvěma dcerám. Jeho perfekcionismus je pro všechny ostatní peklem.

Dalším problémem Jindřicha je, že o svém okolí nemluví pozitivně. Hledá na všem jen negativa. Hledání chyb na ostatních lidech se pro něj stalo náplní života. Důležitosti, které se mu dostávalo v předchozím zaměstnání na dopravním inspektorátu, pozbyl a tuto ztrátu si nyní kompenzuje kritikou spoluobčanů.

Trauma z dětství jako důvod

Svých chováním se snaží napravit vlastní sebeobraz a také si kompenzuje svůj pocit méněcennosti.

Za negativním přístupem může být i potlačené trauma z dětství. Kdo je kritický k ostatním, bývá většinou nekritický sám k sobě. Často u něj pak převažuje pocit, že je jeho kritika objektivní. Považuje se sice za elitu, podvědomě je však mnohdy nejistý.

Svým přístupem přichází Jindřich o všechny přátele a známé a nakonec i o rodinu. Absence přátel by měla být pro Jindřicha zpráva, že v jeho chování není něco v pořádku. Pokud by se začal soustředit na to, v čem je dobrý, co zvládá bez srovnávání a soutěžení, mohl by se seberealizovat a tím si zvýšit sebevědomí, postupně se naučit chválit lidi kolem sebe a v neposlední řadě si připustit, že je i on v něčem nedokonalý a má svá slabá místa.

O čem byly Křižovatky života? Podívejte se do galerie:

Jindřich také jeví známky diktátorského chování. Snaží se řídit chod celé rodiny a se svojí ženou zachází jak s loutkou, která nemá právo na svobodné rozhodnutí. Diktátor se odvolává na morálku a zásady správného vývoje svých dětí. Vždy má pravdu a v zásadě se neomlouvá (nemá důvod, pravda byla přece na jeho straně).

Diktátora se nebojí pouze manželka, ale i děti. Ve svém monologu nepřipouští jakoukoliv diskuzi a jeho slova jsou dogmatem. Za jeho chováním se však skrývá velká nejistota a pochybnost o sobě samém. Život s diktátorem je permanentní stres a strach z toho, co se mu opět nebude líbit.

Nebezpečí do budoucna

Jindřichovy dcery jeho chování ničí. Starší Kateřina se odstěhuje a mladší Klára je za jeho chování trestána šikanou ostatních dětí ve škole. Šikana na ni má devastační vliv. Začínají se u ní projevovat psychosomatické problémy spojené s bolestí v oblasti břicha. Posměch spolužáků a strach z toho, co zažije další den, může Klárku přivést na myšlenku, že je něčím odlišná. Deficit jejího sebevědomí může postupně vést až k řadě úzkostných poruch.

Pokud by nadále Klárka vyrůstala pod vlivem otce, který je s ní stále nespokojený, může to vést k pocitům viny a snahám chovat se podle nároků otce. V dospělosti bude ideální partnerkou pro diktátora a manipulativní osobnost. Může se stát povolnou loutkou, plnící úkoly bez vlastní vůle.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.