S perfekcionistou je soužití složité, tvrdí odbornice
Perfekcionista chce mít vše v dokonalém pořádku a běda, když není po jeho! Přesně toto chování nadnesl poslední díl Křižovatek života, kde se z milujícího manžela a otce stal despota tyranizující nejen svoji rodinu, ale veškeré okolí. Jak toto chování vysvětluje odbornice?
V podtextu chování člověka, který musí mít vše pod kontrolou, je skrytá nezpracovaná úzkost. Pořádek těmto lidem poskytuje pocit bezpečí.
Stejně tak se u nich může vyskytnout tzv. psychologický „stín“. V jeho rámci naopak podvědomě touží být nezodpovědní, nemít k ničemu respekt. Tím ale posilují své nevědomé obavy a výsledek je chování opačné, tedy perfekcionismus.
Ničivé nutkání
Většinou vzniká v dětství, kdy je na dítě vyvíjen nepřiměřený tlak. Rodiče nutí dítě být čisté, uklízet perfektně pokoj, nosit ze školy pouze výborné známky, vždy se chovat slušně a nevybočovat z řady. Perfekcionismus je naučené chování, které dítě získává z výchovy nebo tento model chování přejme od rodiče, který je pedant.
Unikl vám tento díl Křižovatek života? Tady si ho přehrajte:
Tito lidé si v životě nosí vzorec, který říká: „Pokud budeš perfektní, budou tě mít všichni rádi a bude se ti dařit. Dokonalost je základ úspěchu.“
Pokud je snaha o dokonalost patologická, nastává problém. Perfekcionista má nutkání mít vše pod kontrolou, čímž ničí své vztahy s okolím.
Člověk s perfekcionistickým přístupem k životu by si měl položit několik otázek: „Kde se vzal můj pocit, že musím mít vše pod kontrolu? Jak se ke mně chovali v dětství rodiče? Musel jsem si zasloužit lásku rodičů? Co je první, čeho se ve svém chování dokážu vzdát?!“ Zbavit se tohoto náhledu na svět však nelze ze dne na den.
Šárka Vávrová