Šokoval vás patnáctiletý otec v Křižovatkách života? Co na to odbornice?

Manželé Blanka a David mají syna v začínající pubertě. Patnáctiletý Láďa by si mohl užívat léta dospívání, bohužel ale zjišťuje, že po nechráněném styku se svojí stejně starou spolužačkou čeká dítě. Jak se postaví celá rodina k překvapivému zjištění? Jak zvládne nedospělý Láďa svoji roli otce?

Láďa prožívá nové období ve svém životě. Po dokončení základní školy se přihlásil na gymnázium, úspěšně složil přijímací zkoušky a byl přijat. Čekala ho ale i jiná novinka, která zcela otřásla jeho dosavadním životem. Přítelkyně, která je ve stejném věku jako Láďa, otěhotněla a následně porodila jejich společného syna.

Zuzka bude nejspíše Láďovou první velkou láskou, kterou prožívá na prahu adolescence a dospělosti. Tato láska bývá obvykle spojena i s první sexuální zkušeností. A Láďovi výrazně ovlivnila dospívání. Je zcela zřejmé, že v tomto věku Láďa vidí vše idealisticky. Neuvědomuje si, co vše přináší rodičovství a starost o dítě.

Pokud vám utekl tento díl Křižovatek života, přehrajte si ho ZDE:

Hormonální změny

V pubertě začnou děti zcela jinak vnímat prožívání a své tělo. V této době dochází k nejdynamičtější komplexní proměně dítěte, která modifikuje všechny složky jeho osobnosti. Probíhá proměna hormonálních funkcí, a ta přináší kolísavost emočních nálad, větší labilitu a neadekvátní reakce na běžné podněty.

Také zde hraje roli nízká frustrační tolerance, vzdor, hledání sebe sama, přecitlivělost, nejistota a velká zranitelnost spojená s touhou být dospělý. Tak jako v našem příběhu – Láďa pokládá svoje otcovství za vstup do dospělosti.

O čem byly Křižovatky života? Mrkněte do galerie:

Ve většině případů dětské lásky, ať už jsou platonické, nebo i sexuálně naplněné, dlouho nevydrží. Spíše se v adolescentním věku jedná o experimentování, ale u Ládi to mělo i další následky. Jde o to, že adolescenti nebývají pro vážný vztah dostatečně zralí, rozvíjejí se a hledají vlastní identitu. Příchodem dítěte může být vývoj Zuzky a Ládi ohrožen. Nese to pro ně zatížení v oblasti jejich vlastní identity, protože se musejí vzdát její části ve prospěch partnera a dítěte. Také s sebou tato skutečnost nese velkou dávku zodpovědnosti, která pro tuto fázi jejich vývoje není zcela jasně daná.

Ověření otcovství

Starost o syna Zuzky a Ládi přebírají rodiče. A to nejen co se týká financí, ale i pokud jde o celkový vývoj dítěte. Příchod potomka je vždy pro celou rodinu velkou zátěží, proto se i rodiče Ládi rozhodli nechat synovo otcovství ověřit. Láďa vidí svoji první lásku idealisticky a nechápe, proč to rodiče odsuzují.

Pokud adolescent prožívá svoji první lásku, je nutné vše nedramatizovat a nevysmívat se mu. Měli bychom být spíše vnímaví a citliví a především poslouchat, co dítě říká. Snažit se mu pomoci a být k dispozici, ale přesto za ně vše neřešit. I přesto, že je to těžké, neurážet objekt zájmu dítěte, protože jde o jeho city a jeho život. Dítě (adolescent) potřebuje v rodičích získat zázemí, porozumění a oporu i v těch nejtěžších chvílích.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.