6 detailních otázek na případ ročního Hynka s dětskou leukémií
Malý hynek s rodiči v nemocnici Zdroj: archiv Prima
Ve čtvrtek 2. června jste mohli vidět další díl cyklu Nemocnice Motol. V tomto dílu jste mohli vidět rok a půl starého Hynka, který bojoval o život. Chlapečka sužoval vzácný typ dětské leukémie. Položili jsme jeho ošetřující lékařce MUDr. Šrámkové několik detailních otázek.
DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY
Rok a půl starý Hynek měl náročný vstup do života. Malý klučina z Českých Budějovic byl převezen do Nemocnice Motol, protože prvotní odhady, že má batole špatnou srážlivost krve, se vyvrátily. Jeho zdravotní stav byl o dost horší.
Vzácný typ leukémie
Vyšetření nakonec ukázalo na akutní myeloidní leukémii. Akutní myeloidní leukémie je vzácnější typ leukémie, kterou v České republice ročně onemocní 8–10 dětí. Zvláštností je v případě malého Hynka to, že touto formou leukémie onemocní většinou děti starší.
Celou epizodu Nemocnice Motol můžete sledovat na Prima Play. Máme pro vás však několik doplňujících otázek na zdravotní stav Hynečka, ptali jsme se jeho ošetřující lékařky MUDr. Šrámkové.
1. Hynkovi byl rok a půl, když jste u něj diagnostikovali akutní myeloidní leukémii. Jaká je u takto nemocných dětí nich prognóza?
Prognóza tohoto onemocnění nezáleží na věku, ale spíše na biologickém podtypu akutní myeloidní leukémie.
2. Hynka jste 5 měsíců léčili intenzivní chemoterapií. Nakonec byla ale nezbytná transplantace kostní dřeně. Byla to poslední šance, jak mu pomoci?
Hyneček měl nepříznivý podtyp leukémie, kdy samotná chemoterapie obvykle nestačí na její zvládnutí, proto byla pro něj transplantace kostní dřeně největší šancí na trvalé uzdravení.
3. Hynkovou dárkyní se stala jeho starší, 4letá sestra Miriam. Jak velká je šance, že se najde dárce mezi sourozenci? Hledali jste i v registru dárců, nebo byla malá Miriam první volbou?
Statistická šance najít dárce mezi sourozenci pacienta je kolem 30 %, proto jsou vždy první, koho vyšetřujeme. Pokud je sourozenec shodný v transplantačních znacích (tzv. HLA), je to nejlepší varianta, jinak začínáme hledat nepříbuzného dárce v registrech.
Malý hynek s rodiči v nemocnici Zdroj: archiv Prima
Hynek trpěl akutní myeloidní leukémii Zdroj: archiv Prima
Hynek měl nepříznivý podtyp leukémie Zdroj: archiv Prima
Samotná chemoterapie nestačila, byla nutná transplantace kostní dřeně Zdroj: archiv Prima
Vhodný dárce se hledá vždy nejdříve u rodiny Zdroj: archiv Prima
Dárcem se stala jeho sestřička Miriam Zdroj: archiv Prima
MUDr. Šrámková s maminkou sourozenců Zdroj: archiv Prima
4. Sdělit rodičům diagnózu AML a poté je připravit na to, že k uzdravení je třeba využít krvetvorné buňky jejich druhého, zdravého dítěte, jsou určitě náročné situace. Jak to rodiče Hynka a Miriam nesli?
Sdělení takové diagnózy je pro rodiče vždycky šok, ale tím teprve začíná dlouhá léčba s trvalým strachem o život dítěte. Určitě je pro rodiče mimořádně těžké období, kdy jedno dítě dokončuje přípravu náročnou chemoterapií před transplantací kostní dřeně a druhé dítě odjíždí na sál k odběru kostní dřeně v celkové anestezii. Rodiče Hynka a Miriam to snášeli velmi statečně a s nadějí, že se vše podaří.
5. Jak jste situaci a roli při záchraně bratra vysvětlili Miriam? Jaký byl postup při transplantaci? Přijal malý pacient sestřiny krvetvorné buňky dobře?
Vysvětlení transplantace Miriam jsme nechali hlavně na rodičích, protože ti nejlépe vědí, jak se svým dítětem komunikovat. Miriam byla ještě malá, takže ani žádné komplikované vysvětlování nepotřebovala. Pro dárkyni to znamenalo několik vyšetření z krve před vlastním odběrem, abychom si ověřili, že je zcela zdravá a v den transplantace odběr kostní dřeně z pánevních kostní v narkóze s nutností podání transfúze krve. Transplantace proběhla s několika běžnými komplikacemi, ale naštěstí bez nějakého závažného problému, Hyneček přijal darovanou kostní dřeň bez problémů.
6. Jste s rodinou Hynka a Miriam ve spojení? Víte, jak se jim dnes daří?
Hynečka vídáme pravidelně na naší ambulanci, občas nás přijde s maminkou pozdravit na oddělení, daří se mu dobře, chodí do školky a na svůj pobyt v nemocnici si naštěstí již vůbec nevzpomíná.
„Hyneček měl nepříznivý podtyp leukémie, kdy samotná chemoterapie obvykle nestačí na její zvládnutí, největší šancí na trvalé uzdravení proto pro něj byla transplantace kostní dřeně.“
CELÝ PŘÍBĚH MALÉHO HYNKA A JEHO STATEČNÉ SESTŘIČKY SI MŮŽETE PŘEČÍST TADY:
DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY
Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:
Pacientka Linda Bošková a MUDr. Lucie Šrámková Zdroj: archiv Prima
Pacient Marek Putniorz a prof. Pavel Kršek Zdroj: archiv Prima
Natálie Hejlová a prof. Jan Štulík, Klinika spondylochirurgie Zdroj: archiv Prima
pacientka Petra Bohunická a prof. Robert Lischke Zdroj: archiv Prima
Pacientka Linda Bošková Zdroj: archiv Prima
MUDr. Lucie Šrámková během léčby Zdroj: archiv Prima
Operace, neurologie Zdroj: archiv Prima
Operuje prof. Pavel Kršek Zdroj: archiv Prima
V Nemocnici Motol uvidíte různé druhy operací, ale i příběhy pacientů Zdroj: archiv Prima
prof. Pavel Kršek budí svého pacienta Zdroj: archiv Prima
Natálie Hejlová během léčby těžké skoliózy Zdroj: archiv Prima
Operace Zdroj: archiv Prima