Nemocnice Motol: Dívka přežila těžkou leukémii, jak vypadá teď?

Část těch nejlepších let prožila mladá Linda v Nemocnici Motol jako pacientka dětské onkologické kliniky. Ačkoliv se dnes už vyléčí 80 % takových případů, léčba Lindy byla plná překážek, to jste mohli vidět ve čtvrtečním cyklu Nemocnice Motol. Jak se Lindě žije teď?

Když se na Lindu Božkovou podíváte dnes, nikdo by jí nehádal, že ještě před pár lety prožívala ty nejtěžší chvíle svého krátkého života. Jako teenagerka prodělala těžkou formu akutní leukémie. S malými přestávkami strávila v motolské nemocnici téměř rok. Nejdříve podstoupila chemoterapii, která předcházela transplantaci kostní dřeně. Náročná transplantace s nejistými výsledky se nakonec povedla.

Chcete se podívat na celou léčbu Lindy?

To všechno Linda prožívala před kamerou během natáčení cyklu Nemocnice Motol. "Snažila jsme se nevnímat dohled kamer, svou práci jsem dělala jako kdykoliv jindy. Vždycky jsem přemýšlela o tom, abych děti a jejich rodiče nenechala vystavit natáčení, pokud by jim to bylo nepříjemné," vysvětluje její ošetřující lékařka MUDr. Šrámková, která na Klinice dětské hematologie a onkologie několik let úspěšně léčí děti z různých forem rakoviny.

Onkologie patří mezi jeden z medicínských oborů, který prochází výraznou evolucí. Zatímco v 60. letech se z rakoviny vyléčila pouze 3 % dětských pacientů. dnes je to rovných 80 %. Jak upozorňuje lékařka, i tak však existují formy rakoviny, které se lékařům nedaří léčit.

I léčba u Lindy Božkové byla doprovázená různými zdravotními komplikacemi a musela tak být několikrát přerušena. „Práce, kterou děláme, je plná silných a stresujících momentů. Kromě některých dramatických, život ohrožujících komplikací jsou však vždy nezapomenutelné okamžiky, když pacient po mnoha měsících končí svou léčbu a odchází domů,“ říká Lindina ošetřující lékařka MUDr. Lucie Šrámková z Kliniky dětské hematologie a onkologie. Její pacientka obrovskou zátěž zvládla a dnes se jí daří výborně.

Nemocnici Motol můžete sledovat každý čtvrtek ve 20.15 na Primě!

TŘI PRVNÍ DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.