Nemocnice Motol: Jak probíhá transplantace orgánů krok za krokem?

Lékaře z Nemocnice Motol čeká ve čtvrtek 9. června náročná operace. Transplantace plic mladé pacientky, která trpí cystickou fibrózou. Onemocnění je nevyléčitelné a pacienti brzy umírají. U Markéty nebyla jiná možnost než plíce transplantovat.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Dvaatřicetilá Markéta trpí od mládí cystickou fibrózou – nevyléčitelnou nemocí plic. Její vztah byl až natolik vážný, že lékaři čekali na vhodného dárce orgánů. Markéta byla následně převezena z Českých Budějovic do Motola, kde lékaři mohli transplantaci provést.

Náročná operace trvala osm hodin a chirurgové v čele s prof. Robertem Lischkem ze III. chirurgické kliniky odcházeli z operačního sálu v šest hodin ráno.

Jak taková transplantace plic vypadá v praxi? Co všechno se musí stihnout?

"Jeden tým odjíždí do nemocnice, kde je hospitalizován dárce a zde provede odběr plic a druhý tým současně začíná operovat příjemce. Prvním krokem je otevření hrudníku příčným řezem s přerušením hrudní kosti. Dále napojení na mimotělní oběh, který nahrazuje funkci srdce a plic během operace.

Odstranění nemocných plic a našití nových. Je potřeba spojit dýchací cesty a plíce se srdcem. Následuje odpojení od mimotělního oběhu a uzavření rány," prozrazuje prof. Robert Lischke.

Rehabilitace je i chůze do schodů

Po zákroku je pacientka převezena na ARO, kde je v umělém spánku napojena na řízenou plicní ventilaci. Její stav se rychle lepší, může tak být z ventilace odpojena a převezena na JIP. Tam začne přijímat také normální stravu a má radost z návštěvy manžela.

Pooperační průběh byl u Markéty optimální a orgán přijala velmi dobře.

Krátce poté ji už čeká rehabilitace. Začíná pomalou chůzí, později jízdou na rotopedu. Při procházce nemocnicí s profesorem Lischkem vystoupá už dokonce tři patra bez zadýchání. „Rehabilitace je nesmírně důležitá a chůze do schodů je velmi účinná rehabilitace. Pacienty samozřejmě nesmíme přetěžovat, ale Markéta to zvládla snadno,“chválí svou pacientku prof. Lischke.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 9. června ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.