Nemocnice Motol: Na výměnu srdeční chlopně už nepotřebujete operaci!

Čtvrteční večer (ve 20.15) bude ve znamení druhého dílu cyklu Nemocnice Motol. Poznáte příběh 81letého muže, jenž se stará o manželku, ale zároveň potřebuje novou srdeční chlopeň. Operace v jeho věku je více než nebezpečná. Jak si s tím lékaři z Nemocnice Motol poradí?

Co vše je v dnešní medicíně možné, komu lékaři za použití nejnovějších metod dokážou pomoci? To uvidíte ve čtvrtek 10. března v novém cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě. Další dva příběhy diváky tentokrát zavedou na Kliniku spondylochirurgie a Kardiologickou kliniku.

Jak vyměnit srdeční chlopeň pacientovi, pro kterého je operace příliš nebezpečná?

Zda můžete na operaci, nebo ne, za vás rozhodnou lékaři, kteří si musí být jistí, že pro vás je ve vašem fyzickém stavu a věku operace vhodná. Na kardiologické klinice Motola mají lékaří případ 81letého muže, pro kterého je operace zkrátka příliš nebezpečná. Moderní medicína však nabízí alternativy, nad kterými se tají dech.

Středoškolský učitel Josef Prokeš potřeboval novou srdeční chlopeň, ale operace by v jeho věku byla náročná, před lety prodělal již operaci bypassu. Pan Prokeš se navíc sám stará o nemocnou manželku, a tak bylo třeba nejdříve zajistit péči o ni u sousedů, aby sám mohl jít na zákrok.

Katetrizace

Lékaři se nakonec dohodli na tzv. katetrizaci, unikátní metodě, kdy je nová umělá chlopeň vložena do kovové síťky a obojí je srolováno do katetru, který je přes pacientovo tříslo a cévy zaveden do srdce. Tam se síťka uvolní a nová chlopeň nahradí tu původní. „Pan Prokeš, kterému jsme implantovali chlopeň do aortální pozice, je dodnes v pořádku,“ říká prof. Josef Veselka z Kardiologické kliniky, který zákrok provedl. Vzhledem k věku a možným komplikacím byl pacientovi ještě voperován kardiostimulátor.

Operace skoliózy mladé dívenky

Natálka Hejlová přišla do Fakultní nemocnice Motol s výraznou skoliózou páteře, kterou bylo nutné řešit operačně. Komplikovaná léčba vyžadovala nejdříve operaci v předním přístupu. Potom následovala druhá, rozsáhlejší operace v zadním přístupu. Nesnadnou operaci provedl prof. Jan Štulík z Kliniky spondylochirurgie, který je s Natálkou dodnes v kontaktu.

„Naše pacienty kontrolujeme v dlouhodobém horizontu. Natálce se daří velmi dobře, a dokonce po rozsáhlé operaci páteře jezdí na lyžích,“ říká. Natálka po operaci páteře absolvovala také náročnou rehabilitaci a dostala speciální korzet, na který si musela zvyknout a učila se v něm pohybovat.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl nového cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 10. března ve 20.15 na Primě.

Nestihli jste první díl Nemocnice Motol?

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.