Show Jana Krause: spisovatelka se slabostí pro stand-up comedy, taková normální Bokovic rodinka a z podkoního Nočním králem
V dalším dílu Show Jana Krause se představí spisovatelka Martina Formanová, herečky Kristýna a Jenovéfa Bokovy a kaskadér Vladimír Furdík. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 26. května ve 21:35 na Primě.
Dnešní první host není zdaleka jen přespolní, neboť spisovatelka Martina Formanová, která v Show Jana Krause mimo jiné představí svoji nejnovější knihu Nalakuj to narůžovo, přiletěla z Ameriky. Další z řady knížek, které vystudovaná scenáristka napsala, tentokrát reflektuje její život „po Milošovi“, resp. poté, co z tohoto světa před třemi lety odešel její manžel, oscarový režisér Miloš Forman. „Čím víc jsem psala, tím víc jsem se vracela i k těm zábavným a krásným věcem, které jsme společně zažili,“ popisuje a dodává, že to původně ani nebyl koncept, spíše potřeba vypsat se ze svého smutku. „Jak mi, tak naskakovaly různé historky, docházelo mi, že to byl vlastně báječný život a že bych měla být šťastná, že jsem s ním mohla prožít více než třiadvacet let.“
Podívejte se na rozhovor s Martinou Formanovou v Show Jana Krause
V rámci své terapie a překonávání smutku se ovšem Martina vrhla také na kurz stand-up comedy v New Yorku. „Já totiž miluju stand-up i jako divák a tohle jsem měla v plánu již před lety, jen jsem to pořád odsouvala,“ svěřuje s tím, že ji nakonec přesvědčila její sestra, aby to konečně zkusila. „V době, kdy jsem přemýšlela, jestli mám vůbec sílu jít se vysprchovat, to byl naprosto šílený nápad.“ Nicméně odjela do New Yorku a začala chodit do kurzu. „Mně to strašně pomohlo v tom, že jsem se začala dívat na věci kolem sebe tak, jestli by z toho nešlo vyrazit něco vtipného, což byl velký posun.“ Nyní již se svými čísly vystupuje po newyorských klubech. „Teď se otevřely kluby, a než jsem odjela sem, měla jsem vystoupení a bylo to úplně bezvadný,“ libuje si Martina, na jejíž vystoupení se chodí dívat její česko-američtí i američtí přátelé.
Nezapomene se zmínit ani o svých, nyní už dospělých synech, dvojčatech Andrewovi a Jamesovi Formanových, a prozradí, že jeden z nich dostal plné atletické stipendium na „electronic sports“ neboli hraní elektronických her. „Slyšela jsem, že se v současnosti s velkou oblibou rekrutují do různých profesí právě tito hráči, neboť dokážou myslet v rámci těch her a jsou pohotoví,“ doplňuje smířlivě, ačkoli ona sama prý této zábavě neholduje ani příliš nerozumí. Na závěr se dozvíme i to, jak se žije mezi bobry a divokou zvěří na ranči v Connecticutu, kam občas zavítají na návštěvu třeba medvědi.
Sestry Bokovy u Jana Krause
Dále se nám představí krásné sestry a herečky Kristýna a Jenovéfa Bokovy, jejichž rodinná historie s britskými kořeny je natolik zajímavá, že Jan Kraus neodolá, aby nám ji alespoň stručně nenastínil. Veřejně známý je totiž i jejich tatínek, aktivista John Bok, pocházející z rodiny československého válečného letce Bedřicha Boka a Angličanky Florence Mary Spence, která jako specializovaná mechanička opravovala letadla. „Naše prababička Beatrix prodala v Leedsu půlku pivovaru a loděnice a přišla v roce 1948 sem za svojí dcerou, naší babičkou Mary, kde jí všechno sebrali,“ vyprávějí sestry s tím, že nebýt toho, mohly být dnes bohaté. „Mohly jsme být zajištěné, ale také bychom třeba nevznikly,“ polemizuje Jenovéfa.
Připomeňte si Jenovéfu Bokovou v komedii Ženy v běhu:
„Já se vždycky uklidňuju tím, že všechno je tak, jak má být.“ Než si jejich tatínek John vzal jejich maminku, výtvarnici Jitku, a než ony dvě přišly na svět, narodili se Johnu Bokovi tři synové, každý s jinou ženou.
Sestry a herečky Kristýna a Jenovéfa Bokovy u Jana Krause Zdroj: Archiv FTV Prima / Show Jana Krause
„On byl takový rozsévač,“ komentuje to Jenovéfa a Kristýna dodává, že v tom je nevinně, neboť ho ty ženy pak nechtěly. „Nevydržely to s ním a vyhnali ho.“ Nicméně i maminka přivedla do manželství syna z předchozího vztahu, a tak mají celkem čtyři bratry. „S Kryštofem jsme vyrůstaly ve stejném bříšku, ale za bratry považujeme i ty, kteří vyrůstali v jiných bříšcích,“ smějí se holky Bokovy a pokračují v rozplétání složitých rodinných vztahů. Prvním manželem Kristýny byl herec Pavel Liška, se kterým má syna Šimona, jejím druhým manželem a otcem dalších dvou dětí je Lucas Katakalidis s řeckými kořeny.
Sledujte rozhovor s Kristýnou a Jenovéfou:
„Já budu pořád Boková, protože jsem jediným zachráncem našeho jména,“ vstupuje do toho Jenovéfa a prozrazuje, že svého přítele Martina přesvědčuje, aby přijal příjmení Bok, přičemž obě se shodují v tom, že je pro ně rodina velice důležitá. V rámci dotazu na své umělecké aktivity zavzpomínají také na představení, které Kristýna odehrála právě v divadle Archa se slavným japonským tanečníkem Minem Tanakou a na němž prý Jenovéfa dojetím plakala. A na závěr se dozvíme i to, proč si myslely, že je jejich babička anglická královna a jak jsou na tom s angličtinou.
Pobavte se s hudební komedií Bourák, kde Kristýna Boková exceluje vedle Ivana Trojana:
Hra o trůny a její Noční král
Jako poslední host usedne na červenou pohovku slovenský herec a kaskadér Vladimír Furdík, který se stal v roli Nočního krále hvězdou kultovního fantasy seriálu Hra o trůny. Jeho kariéra filmového kaskadéra prý začala již před pětatřiceti lety díky tomu, že uměl dobře jezdit na koni, a za tak dlouhou dobu už spolupracoval s opravdu velkým množstvím slavných herců, včetně Karla Rodena. „Dělal jsem doublera například Nicolasi Cageovi,“ vzpomíná s tím, že dnes již většinou dělá choreografii, a na videoukázce z přípravy filmu ukazuje, jak kupříkladu simuluje scénu pro nějakého herce. Ke své nejslavnější roli přišel náhodou, jako náhradník za herce.
Podívejte se na rozhovor s Nočním králem v Show Jana Krause:
„Už v páté sérii jsem si zahrál White Walkera a na základě toho mě oslovili režiséři, zda bych nechtěl vzít roli Night Kinga. Ale abych vám řekl pravdu, i když jsem pracoval na páté, šesté, sedmé i osmé sérii, vůbec jsem nevěděl, kdo je Night King,“ směje se a vypráví, že jen jeho masku trvalo vytvořit v průměru šest hodin. A když už jsme dnes u těch rodinných historií, vytáhne pan Furdík i tu svoji, kterou prý má zdokumentovanou pět set let zpátky. „Moje rodina z otcovy strany pochází z Čech, byli to evangeličtí kněží, kteří v době třicetileté války utekli, aby se schovali v Uhrách.“ Jaký svůj kaskadérský výkon považuje za nejnebezpečnější? A co se stane, když kaskadér zapomene, co má dělat?
To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause už dnes večer na Primě. Kraus je COOL. Od května můžete sledovat reprízy oblíbené show také každé úterý ve 21:45 na Prima COOL.