Show Jana Krause: Umělec, který má opravdu rád Brno, designérka s barvami uvnitř a jazykovědec s prokousnutým zadkem

V dalším díle Show Jana Krause se představí herec a zpěvák Vojtěch Dyk, módní návrhářka Liběna Rochová a lingvista Martin Neudörf. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 8. ledna ve 21.35 na Primě.

V prvním díle Show Jana Krause roku 2020 usedne na sedačku herec a zpěvák Vojtěch Dyk, jemuž nedávno vyšlo album D.Y.K. Poté se představí módní návrhářka a profesorka UMPRUM Liběna Rochová. I ten, kdo současnou českou módu nesleduje, si její jméno pravděpodobně vybaví. Tato žena je totiž jedinou módní návrhářkou, jejíž renomé přesáhlo svůj obor, a stala se jednou z klíčových osobností současné české kultury. Jako poslední usedne na červenou pohovku Martin Neudörfl, lingvista, zachránce téměř zapomenutého jazyka. Už jen čtyři rodilí mluvčí používají řeč ostrova Sark v Lamanšském průlivu. Starému normanskému jazyku tak hrozí zánik. Zachránit se ho rozhodl právě mladý český lingvista.

Podívejte se na upoutávku Show Jana Krause:

Podívejte se na rozhovor s Vojtou Dykem

„Inspirací k tomuto albu byly hudba operní, hudba černá, soul, funk, gospel, prostě všechno, co poslouchám. A pak se vám také do tvorby zapojí srdce, a to už na nějaké rozřazování není čas. To zkrátka jenom je,“ představuje Dyk novou desku D.Y.K., natočenou s americkými hudebníky, textařkou Kennedy a jazzmanem Ondřejem Pivcem. Nahrávka se líbí nejen fanouškům, kteří se již nemohou dočkat jejího plánovaného koncertního provedení, tak i hudebním odborníkům. Ti ji zařadili do nominací na cenu Apollo. „Někdy se toho děje víc, jindy zase méně. Já se teď nacházím v období, kdy se toho děje bohudík dost, ale mám rád i časy, kdy o mně není moc slyšet a kdy si mohu ve větším klidu užívat rodinného života,“ říká o svém současném vytížení aktuální držitel Ceny Thálie za titulní roli v muzikálu Legenda jménem Holmes, uváděném v Hudebním divadle Karlín.

Podívejte se na rozhovor s Liběnou Rochovou

„Chci dělat věci, za kterými si stojím. Našla jsem si parketu, která mi naprosto vyhovuje. Z podstaty věci bojkotuji průmyslovou výrobu oděvů, přijde mi neetická a nesprávná. Vadilo mi to už v roce 1995, kdy masová výroba oděvů byla teprve na počátku,“ kriticky hodnotí dnešní módní průmysl Rochová. Kromě vlastní návrhářské práce, z níž je v současnosti nejvýraznější charitativní činnost pro postižené nemocí motýlích křídel, v jejímž rámci Rochová spojila kreativní síly s malířem Musou a herečkou Jitkou Čvančarovou, se designérka věnuje pedagogické činnosti na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. „Mladým návrhářům radím, sežeňte peníze a jeďte do Londýna,“ odpovídá Rochová na otázku, co je pro její studenty úplně nejlepší.

Jaký je život s nemocí motýlích křídel?

Podívejte se na rozhovor s Martinem Neudörflem

Sarkézsky hovoří tak dobře, že teď obyvatele ostrova sám učí jazyk jejich předků. „Když jsem poprvé přijel na ostrov, měl jsem tam ještě sedm rodilých mluvčích, a za ty dva roky už jsme klesli na čtyři, takže situace je opravdu vážná,“ říká Neudörfl. O jazyk ostrova Sark se zajímal už jako student francouzské filologie. Naučil se ho za čtyři roky studiem písemných pramenů a starých audiozáznamů z archivů na ostrově. „Nikdo předtím nepřišel na to, že v místním archivu jsou uloženy desítky hodin zvukového materiálu. Je to bohatý zvukový fond, ve kterém jsou obsaženy výpovědi přibližně čtyř desítek mluvčích napříč dvacátým stoletím,“ přibližuje své úsilí Neudörfl.

To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer ve 21.35 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.