Seriály a filmy

16. července 2014 22:00

Petra Kloidová

Temná historie Jesenicka. Čarodějnické procesy zabily stovky lidí

Hoří dům ženy, která křičí, že čarodějnice se vrátila, blízcí však tvrdí, že čarodějnice je mrtvá. Při požáru je zavražděn i muž odsouzený za vraždu manželky. Než zjistíte, jak případy souvisely, přečtěte si o čarodějnických procesech v tuzemsku - konkrétně na Jesenicku. Zabily stovky lidí.

Záznamy zmizely

„Čarodějnické šílenství“, které za třicetileté války odstartovalo na Jesenicku je tak trochu ve stínu pozdějších procesů na Šumpersku a Velkolosinsku, které o stovky let později připomněl film Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice. Jenže i Jesenicko, které v té době patřilo pod Niské knížectví, si zažilo své peklo. A tamní procesy, s přestávkami, trvaly desítky let. Oběti pocházely z oblasti Jesenicka, Zlatohorska, Nisy i Hlucholaz a dnes už nelze zachytit osudy všech obětí. Mnoho materiálů totiž podlehlo zkáze.

První obvinění

První vlnu procesů odstartovalo roku 1622 obvinění Barbory Schmiedové z Jeseníku - tu její muž, obecní pastýř, na smrtelné posteli nařkl, že ho otrávila a jako čarodějnice škodila jeho dobytku. Barboru zatkla inkvizice - a s ní později i dalších pět žen, které „vyjmenovala“ na mučidlech. Včetně manželky radního Uršuly Hegerové. Výslechy probíhaly krutě a v první fázi procesů bylo podle dochovaných záznamů vyšetřováno 35 lidí.

Hromadné popravy

Další vlna se rozjela po roce 1636 a týkala se především oblastí Nisy a Zlatých Hor, kdy mezi podněcovatele práce inkvizitorů patřil i tehdejší biskupský prokurátor dr. Martin Lorenz z Nisy. Počet obviněných a umučených osob z tohoto období je neznámý, podle některých odhadů se však mohlo jednat i o dvě stě lidí. To nejhorší však mělo teprve přijít. V roce 1651 obvinili chlapce ze Širokého Brodu, že se zúčastnil sabatu s čarodějnicí a rozjel se další smrtonosný řetěz - a s ním i řada hromadných poprav. V Opavě dokonce z čarodějnictví obvinili 104-letou ženu, která však nakonec údajně ze spáru inkvizice vyvázla. Právě ve třetí sérii procesů na Jesenicku, byť zatím jen jako přísedící, působil Jindřich František Boblig, který se později, v podstatně významnější funkci, nechvalně proslavil ve zmíněných procesech na Šumpersku a Velkolosinsku.

Počet obětí je neznámý

Přesná čísla o počtech obětí už historici pravděpodobně nezjistí. Nejnižší odhady počítají s více jak dvěma stovkami obětí, pravděpodobně však zemřelo mnohem víc lidí. Poslední tři známé rozsudky z Jeseníku byly vyneseny v letech 1683-4, co se Slezska týče, tak ve Stínavě nad Odrou proběhl proces ještě za víc jak padesát roků. Pokusy o rozpoutání čarodějnických procesů jsou v okolí Nisy dokonce evidovány ještě v 70. letech 18. století, tehdy však už byly smeteny ze stolu jako udavačství.

Místo činu: Rej čarodějnic uvidíte ve čtvrtek ve 20:15 na Prima Love.

zdroj: http://www.jesenik.org/zajimavosti-pamatky/k3300-pomnik/8298-pomnik-carodejnickych-procesu.html

(-nov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 6. 2023

Berani, můžete očekávat, že váš den bude trochu rozkolísaný. Kdybyste byli olympijským sportovcem, dnes byste stáli na startovní čáře a přemýšleli, zda jste dostatečně trénovali, abyste podali špičkový výkon. Máte natrénováno? Zvládnete to? Na pořadu dne budou jistě otázky týkající se vašich materiálních zdrojů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.