Seriál Přístav je o hledání sama sebe, říká Martin Dejdar
Opálený statný námořník, který připlul do nehostinné krajiny. Tak na první pohled může působit divácky atraktivní téma nových začátků cizince, jenž se rozhodne začít nový život na vlastní pěst. O čem bude seriál Přístav podle Martina Dejdara, který je hlavní hvězdou seriálu?
Přístav leckomu evokuje moře, exotiku a dobrodružství. Možná také místo, kam se každý rád po dlouhé cestě vrací. Místo, kde je klid a zázemí, po kterém jedinec vždycky jednou za čas zatouží.
Takové místo hledá i Marek Skála, hlavní postava seriálu Přístav. K tomu, aby našel svůj nový přístav, však nepotřebuje moře, ale stačí mu obyčejná Sázava a odvaha změnit svůj život. Ta Markovi rozhodně nechybí, jako pevně zakořeněný padesátník se rozhodl změnit život o dobrých 180 stupňů. Vlastnímu životu ukáže záda, opustí Prahu, svůj byt a manželku. Martin Dejdar jeho odvážné konání, k jakému se odhodlá málokdo z nás, popisuje s pochopením:
"Marek řeší, co bude dělat sám se s sebou. Tak uteče z města a od manželky a hledá to v kraji, kde prožíval dětství a mládí, kde se také seznámil se svým kamarádem Romanem, s kterým si pronajmou hospodu, jež je léta zavřená. Tak hledá smysl ani ne tak života, ale spíš pochopení toho, co se v jeho životě děje."
Parťákem do nového života se tak Markovi stane Roman Mareš (Filip Blažek), muž, který už má několik začátků za sebou. Marek se rozhodne podpořit svého kamaráda z dětství a obnovit v jedné z chatových osad hospodu u řeky.
Podívejte se na rozhovor:
Jsou padesátníci na odpis?
Pro Martina Dejdara jako čerstvého padesátníka je zajímavé i jedno téma, které novým seriálem prostupuje celou dobu. To je souboj generací. Markovi Skálovi je padesát let, první polovinu zasvětil profesionálnímu hokeji a životu úspěšného muže. Po ukončení hokejové kariéry, během níž se seznámil i se svou manželkou, se stal učitelem tělocviku "uvězněným" v Praze.
Když se zeptáte Martina Dejdara, proč Marek Skála vlastně musí v padesáti letech hledat nový smysl života, má jednoznačnou odpověď: "Padesátníci jsou mladou generací považováni za druh k vyhlazení, k vymření a odstavení. Zatímco oni se po pravdě cítí na vrcholu svých sil, myslím si, že je to takový generační boj dneška. Skutečně, lidi v tomhle věku, v kterém jsem já, mají spoustu sil a spoustu zkušeností a mohou být hodně prospěšní, ale ti mladíci si myslí, že jsou na odstřel."
Marek Skála si tak chce, možná naposledy, dokázat, že je úspěšný člověk na správném místě. Jelikož si během prvních padesáti let vybudoval život podle pravidel společnosti, momentálně touží po tom začít žít podle pravidel vlastních.
Figurky z osady příběh okoření
Přístav však není jen o hledání svého já, ale také o poznávání a zažívání všeho nového. Začít nový život v osadě plné starousedlíků nebude lehká záležitost. Podle Martina Dejdara jsou to však motivy, které příběhu dodávají barvitost: "Postavy a figurky, jež jsou kolem Marka a Romana v osadě, dodávají seriálu neuvěřitelnou škálu charakterů, myslím si, že je to neuvěřitelně zábavné."