Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Z deníku koučky: Jak vnímají nevěru ženy a  jak muži?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!
Vydáno: 08.01.2016
Mužům vadí více fyzická nevěra, ženám emocionální
Autor: Thinkstock Mužům vadí více fyzická nevěra, ženám emocionální
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co považujete za nevěru? Dva lidé, kteří byli nevěrní, mohou na stejnou otázku odpovědět jinou odpovědí. Každý z nich se totiž na tento fakt může dívat jiným způsobem. Odborníci často rozlišují fyzickou a duševní nevěru. Ženy a muže měříme často jiným měřítkem, a to už od starověkého Řecka. Mužům se nevěra tolerovala, ale ženy za to byly trestány. V americkém Texasu až do roku 1974 dokonce bylo legální, že manžel mohl zabít ženu i s jejím milencem, pokud byli přistiženi in flagranti, a v neposlední řadě v arabském světě jsou dodnes „údajné nevěrnice“ ukamenovány.

Mezi fyzickou nevěru můžeme zařadit různé typy fyzického kontaktu s jinou osobou, než je náš partner, jako například objímání, sexuální akt, pohlazení, polibek nebo mazlení. Mezi duševní nevěru řadíme různé stupně zamilovanosti od myšlenek až přes silnou touhu.

Milenci a nevěra

Nejčastější mýty o nevěře. Nevěřte jim!

 

Na co žárlí ženy a na co muži

Ženy a muži vnímají nevěru odlišným způsobem. Podle výzkumů je dokázáno, že ženy žárlí více na emocionální nevěru partnera, zatímco muži žárlí více na sexuální nevěru partnerky. Evoluční psychologie vysvětluje tento fakt tímto způsobem: Ženy vnímají emocionální nevěru jako rizikovější, protože nevěrný muž může investovat své zdroje do jiné ženy, případně jejích dětí (zdroje mohou být hmotné, ale může to být i nějaké úsilí, péče, pozornost nebo čas). Ženy také vědí, že zamilovanost muže může následně vést k fyzickému kontaktu s jinou ženou. Muž žárlí více na fyzickou nevěru, protože hrozí, že bude vychovávat cizí potomky místo svých vlastních. Navíc věří, že sexuální intimita nakonec vede k emocionální zamilovanosti.

Ženy jsou také citlivější na podněty ukazující partnerovu nevěru, což spojují s výskytem častých hádek, větší kritikou od partnera, menším množstvím společně stráveného času a vyhýbáním se komunikaci včetně komunikace o ženě, o kterou má muž zájem. Větší obavy o partnerovu věrnost mají také ženy, které se v minulosti dopustily nevěry. Muži jsou naopak zaměřeni na sexuální nevěru a podněty pro ně jsou změna stylu oblékání partnerky, podrážděnost a především odmítání sexuálního styku a snížení intimního života (především pocit, že nemohou partnerku vzrušit a její časté odmítání styku). Partneři, kteří byli v minulosti v nějakém svazku podvedeni, jsou citlivější na tyto podněty a více své partnerce nedůvěřují.

Ostražitost vůči sexuální nevěře se podle výzkumů také ukazuje u žen, které berou hormonální antikoncepci. V té jsou obsaženy estradioly a progestiny, což jsou deriváty testosteronu (mužského hormonu). Z toho důvodu mohou některé ženy reagovat spíše jako muži a žárlit na sexuální nevěru.

 

Jak to mají muži

Při nevěře se muži zaměřují především na krátkodobé vztahy a důvodem je většinou hledání sexuální novosti a pestrosti. Muž má zakódováno rozsévat své sperma. A tak biologicky nevnímá sexuální akt jako důvod k tomu, že chce od své partnerky odejít.

S nevěrou se ve své praxi setkávám často. V partnerské terapii řešíme manželské trojúhelníky a případnou nevěru v partnerství. Pamatuji si na manželský pár, kde muž byl můj klient a v průběhu každého setkání se stěhoval od manželky k milence a naopak. Vždy pro mne bylo překvapením, s kým právě bydlí. Jednou přišel na partnerskou terapii s manželkou a podruhé zase s milenkou. Tento proces trval dva roky. Vždy, když jsme spolu vyřešili jeho vztah, se následně vše změnilo, protože on byl přesvědčený, že té druhé ženě, kterou opustil, svou nepřítomností ubližuje, a tak se k ní vrátil. V období, kdy se rozhodl pro milenku a domluvili jsme se na ukončení terapie, ho nahradil jiný muž se stejným problémem. Následně jsem dva roky řešila úplně stejnou situaci. Tento druhý muž nakonec zůstal s manželkou.

Pro některé ženy je provozování sexu před zraky jejich muže něco nepředstavitelného, jiné to uvítají jako zpestření vztahu

Schválená nevěra: Znáte kandaulismus?

 

Jak to mají ženy

Ženská nevěra je dlouhodobější záležitost a je spojena s jinými podněty. Ženy podvádějí partnera proto, že se s ním cítí nešťastné a jsou nespokojené. Ženy navazují mimopartnerské vztahy většinou z důvodu citové vyprahlosti. Cítí se ve vztahu nedoceněné. Hledají svoji důležitost. Pokud přijde muž, který je vyslechne, zajímá se o ně, poslouchá je a nešetří lichotkami, jsou ochotné mu věnovat nejen svoje tělo, ale i srdce.

Podle statistik se ukazuje, že ženy jsou ve skrývání nevěry mnohem úspěšnější než muži. Odhady tvrdí, že každý pětadvacátý muž vychovává cizí dítě. Proč ženy lžou o otci dítěte? Ženy jsou totiž biologicky naprogramované na zachování rodiny. Chrání svoji rodinu, která je pro ně to nejdůležitější. Lež jim umožní držet pohromadě rodinu a příbuzné.

K nevěře jsou náchylnější lidé, kteří předpokládají, že by s nimi jejich přátelé souhlasili, případně se chovají stejně. U mužů se také projevují vzorce z primární rodiny, kde zažívali nevěru svých rodičů. V případě, že otec muže byl své partnerce nevěrný, tak syn dost často jeho chování kopíruje.

Většina lidí se setkala s nevěrou a to buď v podobě podváděného, nebo podvádějícího, ale každý vnímá nevěru jiným způsobem. Když si však položíme otázku, co považujeme za nevěru u sebe a co u svého partnera, zjistíme, že ve výsledku jsou patrné rozdíly. Než začneme uvažovat o nevěře partnera, měli bychom se zamyslet nad tím, jestli bychom považovali také za nevěru, kdybychom se chovali stejně. 

Přeji vám život bez pochyb a nevěrných partnerů.

 

Vaše Šárka

 

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek je zařazen v: nevěra
Reklama