Prima maminka

5. července 2017 06:00

Martina Čerňanská

10 kroků ke šťastnému životu, které zvládne úplně každý

Štěstí znamená především umět se těšit z nečekaných darů života. Je to záležitost, která zaměstnává filozofy po staletí. Týdeník L´Express přináší v této souvislosti desatero rad od francouzského psychiatra a psychoterapeuta Christopha Andrého, jak se tomu prchavému pocitu alespoň trochu přiblížit.

1.Osobní mantry

Najděte si osobní mantry, které vám dělají dobře a jichž se budete přidržovat, abyste se příliš neznepokojovali nebo abyste nebyli předem od něčeho odrazeni. Když je Christophe André například zahlcen úkoly, tak si opakuje: "Dělej, jak umíš nejlépe, a nezapomeň být šťastný." Nebo v případě problémů, které nemůžete vyřešit: "Lépe je kráčet dopředu a volně dýchat, než se stále něčím dokola zaobírat". Nebo: "Nikdy nic neodmítej, když jsi to ještě nezkusil."

2. Pěstujte si zvědavost

Nic tak jistě nezabíjí zvědavost jako smutek, znepokojení. Zapomeňte na obecný soud, že zvědavost je ošklivý nedostatek, a otevřete se tomu, co neznáte. Cestujte, čtěte a setkávejte se s lidmi. Kdo ví, zda tak neobjevíme jeden z klíčů ke štěstí.

3. Udržujte přátelství

Jestliže se ocitneme na okraji propasti, bude se nám ta propast zdát menší, jestliže nás bude provázet přítel. A i když jste sami, ale myslíte na své přátele, vaše cesta bude mnohem snadnější. Důležité je umět se obklopit přáteli, kteří nám pomohou překonat různé životní zkoušky, ale také s námi budou sdílet okamžiky štěstí.

4. Žasněte a kochejte se

Žasněte nad velkými přírodními krásami, nad mimořádnými uměleckými díly, ale i nad takovými všedními věcmi, jako je květina, bouře, moře, příroda či fungování lidského těla. To vede k většímu sebeuvědomění a to je podle Andrého rovněž jeden z klíčů ke štěstí.

Radujte se i z maličkostí, Foto: istock.com

5. Pozorujte své emoce

André nazývá emoce teploměry štěstí. Jestliže máme příjemné emoce, přibližujeme se více štěstí. Nepříjemnými emocemi se od něho vzdalujeme. I negativní emoce mají někdy svůj smysl, který nelze opomíjet, ale pozitivní emoce jsou bohatší, než by se na první pohled zdálo.

6. Buďte empatičtí

Empatie má těsný vztah ke štěstí. Otevíráme se tak okolnímu světu místo toho, abychom se stahovali do sebe, jak to bývá při utrpení. Empatie rovněž umožňuje sdílet radost druhého. Jestliže se někdo směje, je naděje, že se jeho radostí nakazíme. Navíc nás empatie zbavuje pokušení egoismu. Empatie je jedna ze schopností, jimiž nás obdařila příroda, abychom byli citlivější, a tudíž mohli být inteligentněji a ušlechtileji šťastni.

7. Jezte s plným uvědoměním

Podle Andrého je mnoho způsobů, jak při jídle pociťovat pohodu: je to prostá radost z jídla, když máme hlad, z degustace delikátní pochoutky či ze sdílení pokrmu s jinými lidmi.

8. Dýchejte

Náš dech nás provází při všech činnostech, zpomaluje se či zrychluje. Uvědomujte si svůj dech, když potkáváte krásu, jemnost, ušlechtilost. Tak lépe vychutnáte své emoce.

9. Přemýšlejte o pozitivních věcech

Když se v našem životě stane něco negativního, když neuspějeme, nečiní nám žádný problém o tom stále uvažovat a obracet problém ze všech stran, litovat, že jsme neučinili to či ono. V případě úspěchu však přecházíme rychle k další věci a nedáme si na čas, abychom rozvažovali o tom, co dobře fungovalo.

10. Meditujte

Meditace, jóga, všechny prostředky jsou dobré k tomu, abychom se chvíli mohli soustředit jen na sebe samé, přijmout se takoví, jací jsme, aniž bychom se odsuzovali. Plné uvědomění sebe sama posiluje pozitivní pocity z příjemných okamžiků dne.

Mohlo by vás také zajímat:

zdroj: čtk

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.