zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Péct pro milované osoby přináší spoustu výhod, tvrdí psychologové

Pečení je dokonalá antistresová technika. Pokud tedy nic nespálíte...
Autor: iStock Pečení je dokonalá antistresová technika. Pokud tedy nic nespálíte...
anna kopečková , Vydáno: 18.05.2017
Upéct si doma vlastní koláč nebo cukroví má hodně co do sebe. Je poměrně vzrušující, když z celkem obyčejných surovin dokážete s láskou vytvořit něco krásného, voňavého a hlavně dobrého. Psychologové ovšem na této naší oblíbené činnosti objevili i mnoho dalších benefitů.

reklama

Stejně tak, jako malování nebo hraní na nějaký hudební nástroj, je i pečení odrazem jisté kreativity, což je důležitým předpokladem pro umění zvládat stresující situace a stres obecně. Navíc se v mnoha knihách můžete dočíst o souvislosti mezi tvůrčími projevy a celkovým blahobytem. Kreativní činnost totiž mnoha lidem pomáhá ulevit si od stresu. Díky tomu se mohou nějakým způsobem realizovat, projevit se a nedusí v sobě přebytečnou energii, již mohou nelibě snášet a která může být zároveň příčinou stresu.

Méně úzkosti, více štěstí

Pečení můžeme srovnávat například i s pletením. Obě záliby totiž mají společnou především tuto činnost – trénování pozornosti. Procvičování naší pozornosti patří mezi starodávné techniky v boji proti úzkosti a naopak se díky tomu maximalizuje pocit štěstí. Když se nad tím zamyslíte, musíte uznat, že pečení opravdu vyžaduje naši plnou pozornost. Musíme vše zvážit, odměřit, připravit těsto a případně náplně, být ve střehu, abychom nic nespálili, nebo naopak moučník nedopekli.

A co je také nedílnou součástí přípravy moučníku? Soustředit se na jeho chuť a vůni. Každá správná hospodyňka přece chce, aby její moučníky a dezerty byly nejlepší na světě. Nicméně to, že se koncentrujeme na chuťové vlastnosti dortíků, koláčů a různých buchet, že žijeme přítomným okamžikem, může mít ve finále také protistresové účinky.

pečení Foto:                                                                                                                               Foto: iStock

 

Uklidnění v depresi

Kdo se potýká s depresí, nachází v pečení jisté uklidnění, protože to mysli zabrání zabývat se smutnými myšlenkami a současně vás to nutí plně se soustředit na kulinářský úkol. A navíc se pak můžete vaším dílkem pochlubit ostatním a potěšit je pár kousky lahodného koláče. Člověk v dnešní době plné virtuální reality potřebuje vidět, že vytvořil něco, na co si může sáhnout.

Příjemnější forma komunikace

Pečení pro rodinu a přátele může taky někdy být zajímavou formou komunikace, která je leckdy jednodušší než samotná slova. Ta nás totiž mohou někdy dostat do pořádně nepříjemné situace, ale když dáme někomu opravdu povedený a s láskou upečený moučník, rozhodně tím nemůžeme nic zkazit. Odborníci se shodují, že tento typ komunikace ocení všichni, kteří mají problémy s vyjádřením vlastních citů pomocí slov. Dortík symbolizuje, že druhého máte rádi, že mu tímto způsobem děkujete, nebo že jste vděční, že je to váš přítel.

Životní smysl i vzájemné propojení

Darovat druhému upečený moučník je určitou formou altruismu. Ten přispívá k celkové pohodě a spokojenosti. Máte totiž skvělý pocit z toho, že jste dali druhému část sebe. Věnovali jste mu hodně času tím, že jste dezert kompletně připravovali a navíc jste se těšili, až tím vašeho blízkého potěšíte. To všechno přispívá k vašemu životnímu naplnění, spatřujete v tom smysl života a propojení s ostatními lidmi.

Takže je to oficiálně potvrzeno – čím více budete péct pro sebe a ostatní, tím se budete cítit lépe. Odteď už tedy žádné výčitky z nějakých kalorií, o které se stejně všichni spravedlivě podělíte, a s chutí do práce.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Jsou krásné a jedlé!

Rychlý dezert na víkend: Voňavé a jednoduché jablečné růžičky

Už víte, co si upečete k nedělní kávě?

Oslaďte si víkend: Tři moučníky, kterým neodoláte

Tomuhle neodoláte!

Dopnete rifle? Dejte si trifle!

Zebra venku, zebra i uvnitř

Sladká zebra: S tímhle dortem budete za hvězdu

Cheesecake si můžete udělat přesně podle své chuti

Cheesecake: Dokonalý koláč do vedra


reklama

Související témata: pečení , deprese , dort , stres , koláč , muffiny , buchty , jak se zbavit stresu , moučníky

reklama

Přečtěte si také

reklama