6 zajímavostí, které asi nevíte o myčce nádobí

Myčka nádobí je oblíbeným spotřebičem, který usnadní spoustu práce, energie i vody a pomalu se stává nedílnou součástí moderní kuchyně. Víte, ale, jak vlastně tento důmyslný stroj vznikl, kolik vody vám ušetří nebo že se v ní dá i zavařovat?

Za vším hledej ženu

Myčku nádobí vynalezla Američanka Josephine Cochran koncem roku 1886, kdysi ji nechala patentovat. Do té doby bylo pokusů o sestavení myčky i patentů více, ale funkční myčku, která opravdu šetřila čas a práci, vynalezla právě tato žena. Nebavilo ji totiž mytí hordy nádobí po večírcích, které pořádala.

Po osmi letech jejího snažení o sestavení stroje se konečně zrodila myčka. Rozměrově se podobala skříni, talíře a šálky byly důmyslně uchyceny, aby odolaly silnému proudu vody. Pro tehdejší ženy v domácnosti však byla myčka příliš drahá a málokterá si ji mohla dovolit. Vynález tedy našel v počátcích uplatnění v místech, kde se stravovalo velké množství lidí, tedy v hotelech, nemocnicích nebo v armádě.

Ruční mytí se prodraží

V dnešní době je myčka již cenově dostupným spotřebičem a nechybí prakticky v žádné nově zařizované domácnosti. Jste-li však jejím odpůrcem, protože máte za to, že myčka spotřebuje více vody než mytí nádobí ručně, zbystřete. Opak je pravdou. Ruční mytí je přibližně o třetinu dražší než používání myčky. Většina myček má navíc speciální energeticky úsporný program, který je ještě méně nákladný. Ušetříte tak nejen čas strávený nad dřezem, ale také vodu a s energeticky úsporným programem také energii.

Na co se zaměřit při výběru

Velikost myčky nádobí se odvíjí od prostorových možností kuchyně, ale také od počtu členů v domácnosti. Dvoučlenné domácnosti zpravidla postačí užší rozměr (například myčka s šířkou 45 cm). Důležitým kritériem při výběru je energetická třída spotřebiče, spotřeba vody a hlučnost – především v případě, že máte kuchyň spojenou s další místností. K dostání jsou myčky volně stojící nebo vestavné zakomponované přímo do kuchyňské sestavy. Volně stojící spotřebič lze v místnosti umístit kamkoliv, kde je přístup k rozvodu odpadu a vody. Pokud myčka dovoluje odmontování její horní desky, lze ji zasunout také pod kuchyňskou linku. Prostorově nejvýhodnější řešení představuje vestavná myčka. Výhodou také je, že její čelní dvířka jsou pak ve stejném dekoru jako kuchyňské skříňky.

Chytré funkce

Moderní doba si žádá využití chytrých technologií, které najdete i u řady myček nádobí. „Moderní myčky využívají zabezpečující prvky, jako je například funkce Aquastop. Jedná se o pokrokový systém, který hlídá únik vody během mytí. Myčku tak lze nechat v provozu i bez dozoru. Pokud dojde k poruše, automaticky odčerpává vodu z myčky a zastaví její další napouštění,“ vysvětluje Pavel Herman, specialista značky Guzzanti. Další oblíbenou funkcí je odložení startu mycího programu, kdy předem nastavíte zapnutí na vámi zvolenou dobu. Tuto funkci ocení ti, kteří využívají pásma levnějšího tarifu za elektřinu. Do budoucna se určitě objeví myčky nové generace, které budou propojeny s telefony a umožní dálkové ovládání.

Pozor na teflon a levný plast

Vlhká houbička na nádobí představuje vhodné prostředí pro množení bakterií, pokud ji však pravidelně dáte do myčky, zničíte až 99 % těchto bakterií. Myčku ocení i maminky, jejichž děti mají spoustu plastových hraček, které pravidelně strkají do pusy. I ty bezpečně vydezinfikuje. Laciný plast nemusí však vydržet sílu tepla a může se poškodit. Pokud vložíte do myčky kovový tukový filtr od digestoře, odstraní z něj nánosy mastnoty.

Naopak do myčky nepatří teflonové pánve a hrnce. Poškození teflonu se nemusí projevit ihned. Prvním příznakem destrukce bude připalování pokrmů, které přejde k postupnému odlupování teflonu.

Myčka jako zavařovací hrnec

Zavařujete pravidelně domácí okurky nebo jinou zeleninu či ovoce? A věděli jste, že je lze zavařit právě v myčce na nádobí? Je to velice jednoduché, sklenice s ingrediencemi důkladně uzavřete, naskládejte do myčky přibližně pět centimetrů od sebe, aby se vzájemně nedotýkaly a stály rovně, a nastavte program s teplotou 70 – 80 °C. Po dokončení programu sklenice položte na utěrku víčkem dolů a nechte vychladnout.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.