Prima maminka

15. prosince 2017 07:30

Anna Kopečková

Bramborové chipsy: Tohle o nich asi ještě nevíte

Chipsy zná každý z nás a většina z nás má i svou oblíbenou příchuť. Ale málokdo ví o kuriozitách a rekordech spojených právě s touto křupavou pochoutkou.

Trocha historie

Věděli jste, že Inkové měřili čas pomocí vaření brambor? Dokonce používali jejich tenké plátky k léčení neduhů. Opravdová bramborová revoluce však nastala v 19. století, kdy se začaly vyrábět bramborové chipsy.Ty vznikly jako truc nerudnému zákazníkovi v americké restauraci. Nechal totiž několikrát vrátit pečené brambory do kuchyně s tím, že jsou příliš tlusté. Kuchař jménem Crum, se proto rozhodl, že brambory nakrájí na nesmírně tenké plátky, osmaží je na oleji a posolí. K jeho překvapení byl zákazník ohromen. Restaurace poté pokrm zařadila do stálého menu a pochoutka dostala název Saratoga Chips.

První chipsy byly prodávané pouze v restauracích. Průkopnicí na poli bramborových lupínků byla Laura Scudders. Ta, coby majitelka fabriky, přišla s nápadem lupínky balit do celofánových pytlíků. Tím se pochoutka dostala i na pulty prodejen. Jejich sláva začala do zbytku světa pronikat na počátku 20. století. Vliv měla stále rostoucí nabídka příchutí, ale i tvarů. Během druhé světové války byla výroba lupínků zakázaná, protože byly považovány za „zbytečnou“ potravinu. Což mělo úplně opačný efekt - po válce se staly ještě oblíbenějšími.

Největší, nejšustivější, nejdražší…

Největší pytlík chipsů na světě byste nejspíš neunesli, váží totiž stejně, jako malé auto. Jak dlouho by asi trvala jeho konzumace průměrným jedlíkem? Rekordman z Maďarska, který spořádal 77 gramový pytlík bramborových lupínků za pouhých 7,96 sekund, by si s ním možná poradil poměrně rychle.

Americká společnost vyrábějící chipsy přišla na trh s ekologickým obalem, který se v přírodě zcela rozloží. Bohužel se s nadšením spotřebitelů nesetkal. Materiál byl příliš šustivý. Konzumenty to natolik iritovalo, že lupínky v tomto obalu téměř úplně přestali kupovat a společnost byla nucena vrátit se k původní obalové metodě. Škoda.

Nejdražší chipsy prodává švédský pivovar, který vyrobil jejich speciální limitovanou edici. Koupit je můžete za 499 švédských korun, což je zhruba 1400 českých korun. Za tyto peníze ovšem nečekejte žádnou extra velkou porci. Dostanete luxusní krabičku, ve které se skrývá pět exkluzivních bramborových lupínků.

Na chuť se naopak zaměřili v Číně, zemi plné překvapení a kuriozit. V regálu lze najít chipsy s příchutí kiwi, borůvek, cappuccina a spousty dalších.

Pomyslnou zlatou medaili za nejdivnější příchuť by ale nejspíš vyhrály Lay´s s příchutí Cajunská veverka z Velké Británie. Kromě exotických příchutí existují i ovšem i chipsy bez jakékoliv příchutě, tedy i bez soli.

Tak trochu jiné využití

Přestože jsou chipsy symbolem gastronomie a spojují se hlavně s večerní pohodou u filmu, nemusí tomu tak být pokaždé. Například Jackie Joyner-Kersee, bývalá americká sportovkyně, několikanásobná mistryně světa i olympijská vítězka v sedmiboji a skoku do dálky, v dětství trénovala s pytlíky od chipsů naplněnými pískem. Ty si uvázala ke kotníkům a skákala s nimi na dvorku do dálky. Zřejmě tato metoda fungovala, protože je považována za jednu z nejlepších sportovkyň v historii ženské atletiky.

3x tip na bramborové křupání:

FarmLander - zeleninové chipsy z řepy a celeru s příchudí cheddar

19,90 Kč (35 g), sklizeno.cz

Chipsy Lay´s v různých příchutích

24,90 Kč (70 g) a 39,90 Kč (140 g)

Marks & Spencer Bramborové lupínky s příchutí balzamikového octa a mořskou solí

49,90 Kč (150 g), rohlik.cz

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie Vánoce Silvestr Maďarsko brambůrky Čína občerstvení chipsy Druhá světová válka bramborové lupínky brambor Jackie Joynerová-Kerseeová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.