Prima maminka

15. března 2018 06:00

Anna Kopečková

Březen je měsíc knihy! Víte, co se děje s mozkem, když čtete?

„Březen, za kamna vlezem” a „Březen- měsíc knihy” se skvěle doplňují! Prostě vlezte za kamna do teplíčka a vezměte si s sebou nějakou dobrou knížku! Nic lepšího si v jarních plískanicích nemůžete naordinovat. Navíc vám bude vaše hlava opravdu vděčná!

Víte, co se s vámi děje, když si užíváte intenzivní čtenářské chvilky?

Stimulujete mozek

Zkuste si představit, jak cvičíte pilates a jak dobře se pak cítíte! To samé děláte i s mozkem, když čtete. Je to stejné, jako s fyzickým cvičením; čím víc se hýbete, v tím lepší formě jste. Váš mozek zkrátka také potřebuje trénink, stejně jako tělo, a pak rozhodně nezačne rezivět. Rozvíjíte jeho kapacitu, jste mentálně čilejší a pružnější!

Zaháníte nemoci

Opravdu! Zkuste si tipnout, kdo bude mít větší šanci proti Alzheimerově chorobě, demenci, depresím a stresovým poruchám. Ten, kdo pravidelně čte, nebo ten, kdo nečte? Pravidelná mentální stimulace rozhodně pomáhá vašemu duševnímu zdraví!

Zvyšujete kapacitu paměti

Začínáte zapomínat? Tak nezapomeňte číst. Ne ovšem dámské magazíny a fashionstories, ale třeba Dostojevského. Prostě opravdovou a náročnější literaturu. Jde o to, dostat se do stavu tzv. hlubokého čtení, kdy se váš mozek snaží porozumět textu, analyzovat souvislosti a zpracovávat je. Pro váš mozek je to hotový workout, který se vyplatí. Zlepší se vám paměť i intelekt!

Relaxujete!

Když se začtete do dobré knížky a přenesete se na jiná místa ve vaší fantazii, určitě to považujete za relax. Uniknete ze všedních problémů a můžete si zasnít a uvolnit se. Pokud hledáte způsob, jak zmírnit napětí, čtěte! Skvěle to funguje i před spaním, kdy vám kniha zklidní mysl a vyčistí hlavu. Usnete brzy jako princezna.

Budete mít zážitky

Kvůli zážitkům přeci nemusíte dávat výpověď v práci, vybrat konta a postavit si katamarán, abyste obepluli svět. Od toho tady máme literaturu! Můžete být Janou Eyerovou, cestovat se Stinglem, pátrat s Poirotem, potápět se s Vernem nebo se trápit s Annou Kareninou. Od toho jsou knížky, pamatujete? Velká dobrodružství, vaše hlava a vy v hlavní roli.

Zvýšíte si IQ a EQ

Neboli inteligenci a emoční inteligenci. Oboje se při čtení skvěle rozvíjí. Pokud máte stereotypní dny, které zvládáte i se zavřenýma očima a přivázanou pravačkou, potřebujete nutně nové stimuly, abyste nezakrněla. V knihách je najdete! A mimo jiné i značné penzum informací! Můžete si přeci číst o všem možném. Dozvíte se něco o taoismu, kvantové mechanice, motivaci, historii, hudbě nebo jak se vařila nastavovaná kaše. Přečtěte si zkrátka něco mimo svoji komfortní zónu a uvidíte, jak si rozšíříte obzory.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.