zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 návyků, které mají rodiče šťastných dětí. Zkuste je také!

5 návyků, které mají rodiče šťastných dětí. Zkuste je také!
Autor: iStock 5 návyků, které mají rodiče šťastných dětí. Zkuste je také!
Kamila Ulčová , Vydáno: 25.04.2021
Úspěšní rodiče jsou ti, kteří mají doma šťastné děti. Není to cesta bez omylů a zádrhelů, ale vyplatí se. Co tito rodiče dělají? Naučte se jejich zvyky.

reklama

Být rodičem je občas poněkud náročné, jak jistě potvrdí každý s touto zkušeností. Přejeme si pro děti to nejlepší, ale přání se někdy míjí s výsledkem a pak se můžeme cítit bezradně. Pokukujeme po sousedovi nebo kolegyni v práci, kteří s dětmi skvěle vycházejí a říkáme si, jak to asi dělají?

Základem tohoto koktejlu je láska, trpělivost, čas a dobře zavedené zvyky. Opravdu úspěšní rodiče mají často zavedenou zdravou rodinnou rutinu, která se dětem vrývá pod kůži a ponesou si ji celým životem. Nejde totiž jen o zážitky a výjimečné okamžiky, ale právě o ty úplně obyčejné všední dny, kdy se potkáváte s dětmi doma a prostě žijete. Jaké návyky mají úspěšní rodiče šťastných dětí?

1. Časné vstávání

Budete se divit, jaký rozdíl nastane, když budete mít ráno více času! Několik minut spánku navíc sice může znát lákavě a drahocenně, ale vyberou si oběť v podobě spěchající a rozladěné rodiny. Když naopak vstanete brzy a vzbudíte dříve i své děti, stane se pravý opak. Stihnete udělat palačinky, podívat se na pohádku, popovídat si o tom, co vás dnes čeká, nebo se dokonce do školy projít pěšky kolem vonící pekárny.

2. Odpovědnost a dělení

Maminka, která má pod palcem celou domácnost, a táta po práci na gauči je už méně vídaný obrázek, časy se mění. Rodiče, kteří práci dělí mezi všechny členy rodiny si sice občas poslechnou nějaké to brblání, ale ve skutečnosti rodinu podobné věci tmelí. Zároveň vznikne více času pro zábavu! Když se do úklidu vrhnete všichni, za chvíli už můžete hrát fotbal venku na hřišti. Zapojte proto členy do pracovních aktivit a ukažte jim, že správná rodina táhne za jeden provaz, i když jde o špinavé nádobí.

3. Držte se rutiny

Děti ve skutečnosti milují rutinu, i když se třesou na nové zážitky. Pravidelnost jim dává pocit jistoty a bezpečí a o to více si pak užijí, když se naruší něčím výjimečným. Nastavte pravidla domácnosti a držte se jich jako pevného lana. Samozřejmě, že se děti budou snažit tyto hranice překonat, ale chaos jim opravdu nepomůže. Pokud chcete děti dostat pravidelně do postele v 21.00, klidně začněte s přípravami už hodinu předem, ale čas dodržte.

4. Dobře jezte

Když bylo dítě ještě malé, hodně se kolem výživy nadělalo. Aby mělo živiny, málo soli, hodně vitamínů. Ale jak roste, už se to tolik neřeší. Ale mělo by se!

Nic nefunguje lépe než osobní příklad rodičů. Jak chcete donutit dítě zdravě snídat, když sami snídáte kávu a cigaretu? Zdravé, čerstvé a chutné jídlo bude pro vaše děti jako mámina náruč. Návyky, které si jako rodina vytvoříte, je budou provázet po celý život. Klidně si udělejte rodinnou radu ohledně jídelníčku, zapojte děti do vaření, nechte je projevit kreativitu v kuchyni. Naučte je, že sejít se občas u stolu plného báječného jídla je jednou z velkých radostí života.

5. Kvalitně strávený čas

Dalším důležitým návykem je společný čas. A nejen to, měl by mít i vysokou kvalitu! Děti i rodiče vykazují větší spokojenost a štěstí, když mají čas na to, aby si navzájem užívali své společnosti.
Proto občas děti odstavte od IT koutku, elektroniky a smatrphonů a zabývejte se společně zábavou v reálném světě. Umožníte jim ocenit svět kolem sebe a upevňovat mezilidské vztahy. Udělejte si z rodinné večeře prioritu, jeďte na výlet, jděte sportovat nebo na koncert oblíbené kapely. A hodně, hodně spolu mluvte! Zeptejte se svých dětí na nejlepší i nejhorší část jejich dne a snažte se poznat jejich životy mimo váš domov. Zajímejte se o jejich názory, životy, přání i sny, diskutujte a smějte se spolu co nejvíce!

15 jasných známek, že vychováváte své děti správně

15 jasných známek, že vychováváte své děti správně

Není nutné děti fyzicky trestat. Stačí nastavit jim určitá pravidla

5 nejčastějších chyb, které rodiče dělají při výchově dětí

Rodičovství: Způsob, jak vychováváte své děti, ovlivňuje vaše zdraví víc, než si myslíte

Rodičovství: Váš způsob výchovy ovlivňuje vaše zdraví víc, než si myslíte

reklama

Související témata: děti , výchova , štěstí

reklama

Přečtěte si také

reklama