Prima maminka

12. února 2018 07:30

Martina Čerňanská

Emoční inteligence: A jaké EQ máte vy?

IQ testy vám nikdy moc nešly? Mávněte nad tím rukou, protože o kvalitě našeho života rozhoduje více než dost také emoční inteligence. Oč se přesně jedná, jak s ní hospodařit na jedničku a jak ji rozvíjet k vlastnímu prospěchu v osobní i profesionální sféře života?

Absolutně nechápete, čím vaše (ne)milá kolegyně popletla tomu sexy sousedovi hlavu nebo, jak se Pavel mohl stát vedoucím oddělení? Na všem se podílí právě emoční inteligence. A co ji vlastně definuje?

Emoce. Máme je a prožíváme je všichni. Někdo o kousek víc, jiný na ně příliš nedbá. Jednou jsou to ty kladné signalizující radost, jindy se díky nim cítíme pod psa a říkáme si, že by na světě bylo lépe, kdyby prostě nebyly. A víte co, je dobře, že emoce a city jsou naší součástí, bez nich by ty dny byly nemastné, neslané, prostě nijaké.

Slovy se emoční inteligence hůře definuje, ale vesměs se jedná o schopnost vnímat a analyzovat své pocity a následně se podle nich rozhodovat. Lidé s vysokým EQ vědí, jak mají sebe, případně své okolí motivovat, dokáží se vcítit do druhých, což je předurčuje k tomu budovat bytelné mezilidské vztahy. A to jak ty na bázi přátelství, partnerství, nebo obchodu. Nemluvě o tom, že zvládají na jedničku komunikaci, bez které se člověk nedostane absolutně vůbec nikam.

EQ je neměnné?

Samozřejmě všichni pocházíme z jiných rodinných poměrů, prošli jsme si určitou výchovou, působil na nás vliv našich rodičů, blízkých, kamarádů, kolektivu ve škole či v práci. Leccos nám bylo dáno do vínku, leccos jsme také odkoukali. Ale skvělou zprávou je, že na zlepšení kvocientu emoční inteligence můžeme začít pracovat třeba hned. V praxi jde především o naše schopnosti, jak zvládneme popsat emoce, vstřebat je a nakládat s nimi.

7 poznávacích znamení, že jste opravdu emočně inteligentní:

1. Nebojíte se změn

Umíte se nejen přizpůsobit životním okolnostem, ale především se tím umíte přestat stresovat a trápit.

2. Zajímáte se

Není vám lhostejný váš drahý, rodina, přátelé ani kolegové v práci. Možná by někdo řekl, že máte srdce na dlani, což je fakt, ale vy jste navíc emočně uvědomělí, a tedy inteligentní.

3. Nejste dokonalí a víte to

Víte, v čem excelujete a přitom si umíte nalít čistého vína v tom, co není až tak úplně vaše parketa. Dopředu tak daleko lépe odhadnete, zda to či ono zvládnete.

4. Dokážete sebe i ostatní povzbudit

A když kritizujete tak vždy s jasným opodstatněním, stejně tak ale umíte chválit, protože slova uznání mají maximálně hojivé účinky.

5. Žijete si podle svého

Nedáte na ostatní, máte svoji vlastní cestičku ke štěstí a víte, co potřebujete pro to, abyste byli šťastní a spokojení.

6. Jste optimisté

Tělem i duší jste optimisté, což se opravdu jen tak nevidí.

7. Jste vděční

Dokážete být vděční za to, co máte.

Způsoby, jak EQ navýšit?

  • Zkuste být sami se sebou, neutíkejte před svými pocity, zkuste je rozklíčovat. Pojednou pochopíte to či ono.
  • Nadchněte se pro knihy o osobním rozvoji.
  • Jděte vstříc svým snům.
  • Dejte šanci lásce, zamilujte se. Sami do sebe, do partnera, vaší kočky, nebo třeba do práce, která vás živí.
  • Cestujte s nadšením. Díky tomu pochopíte mnohé životní souvislosti a zvlášť v chudších státech poznáte, že pocit štěstí není třeba podmiňovat vůbec ničemu.
  • Veďte si deník pocitů a zážitků. Naučíte se mnohem lépe pojmenovat své emoce.

Mohlo by vás dále zajímat:

autor: LZ

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.