Proměňte vztek v něco dobrého. Víme jak
Pokud jste naštvaná, je těžké kontrolovat své emoce a uvolnit hněv pozitivním způsobem. Mnoho lidí si myslí, že nejlepší způsob, jak ventilovat hněv, je něco rozbít nebo na někoho křičet.
Ruku na srdce, kolikrát denně se naštvete? Možná patříte ke klidným povahám, které vytočí jen máloco, ale možná jste povahy prudké, která startuje několikrát denně. Hněv není dobré skrývat, protože potlačováním této silné emoce vznikají zdravotní komplikace. Ale přece nemůžete pokaždé, když vás někdo naštve v práci, házet skleničkami, rozbíjet zrcadla či křičet na manžela.
Hněv ale není dobrá reakce, omezuje naše rozhodovací schopnosti, jsme snadno manipulovatelní, nedokážeme objektivně posoudit realitu. Mezi fyzické a tělesné důsledky patří různá zranění, zvýšená hladina adrenalinu, zvýšení krevního tlaku a srdečního tepu, což potažmo může vést k srdečním a srdečně-cévním onemocněním, infarktu myokardu a podobně. Mezi psychické dopady hněvu patří pocity selhání, deprese, neustálého napětí a podráždění, zuřivost. Vystupňovaný vztek může vést až k vykonání násilného činu, jako je vražda (nebo sebevražda).
Život je nespravedlivý a tvrdý, takže je velmi důležité naučit se ventilovat svůj hněv zdravým způsobem. Nemusí být vždy jen negativní, tedy pokud ho proměníte v pozitivní výsledek. Když si uvědomíte chyby, můžete se poučit. Je těžké něco změnit, jestliže nás to tolik netíží. Pokud se ovšem naštveme, jde to mnohem lépe.
Vztekem k lepšímu hubnutí
Výborně to funguje, pokud se snažíte zhubnout. Dokud se skutečně nerozhodnete, dokud se na sebe nenaštvete, tak nikdy nedosáhnete pořádných výsledků. Ale když se rozzlobíte a tento vztek proměníte v motivaci, podaří se vám to daleko snáze. Ale funguje to i obráceně. Když jste naštvaná, možná se necítíte na to jít do posilovny nebo cvičit doma, ale je to jeden z nejlepších (ne-li nejlepší) způsob, jak ventilovat svůj hněv a uklidnit nervy. Cvičení totiž uvolňuje endorfiny – chemické látky, které podporují pocit pohody a štěstí. Doporučujeme vyzkoušet běh, chůzi, plavání, kliky či jógu. Kromě toho, že se zbavíte hněvu a stresu, spálíte přebytečné kalorie a posílíte tělo.
Nebo vyzkoušejte něco jiného, co na hněv také funguje:
Upečte něco dobrého
Místo toho, abyste křičela na své děti, něco dobrého pro ně upečte. Míchání a hnětení těsta vám pomůže hněv uvolnit, vaření je totiž skvělý způsob, jak zapomenout na problémy, protože je nutné soustředit se na recept, aby výsledek chutnal skvěle. I když tu bábovku pečete už posté, stejně se musíte soustředit. Myslíte si, že nemůžete péct, když jste doma sama? Vezměte výsledek do práce a kolegové vám utrhají ruce.
Jestli vás už bábovka omrzela, zkuste třeba tenhle výborný koláč:
Podobné články
Uvařte si uklidňující čaj
Když se zlobíte, vyhněte se pití kávy nebo zeleného čaje. Oba nápoje povzbuzují organismus, takže se budete cítit ještě hůř. Uvařte si raději nějaký čaj s uklidňujícími účinky, tedy heřmánkový, mátový nebo meduňkový. Heřmánkový čaj se k uklidnění nervů a zlepšení spánku používá již tisíce let, také pomáhá uklidnit žaludek a zmírnit pocit úzkosti. Mátový čaj zase zmírňuje napětí ve svalech a meduňka vám zklidní nervy.
Zdřímněte si
Pokud máte pocit, že svůj vztek nezvládáte, vypijte si šálek heřmánkového čaje a jděte se natáhnout. Někdy je velmi důležité, aby si tělo i mysl odpočinuly. 15 až 20 minut spánku vám může dát zcela odlišný (doufejme, že příznivější) pohled na situaci. Je přece mnohem jednodušší najít řešení problému, když máte jasnou mysl.
Vypište se z toho
Sednout si k listu bílého papíru a napsat vše, co člověka trápí, může být skvělý způsob, jak si ulevit. Vyzkoušejte to. Pokud nenávidíte svého šéfa, ale nechcete opustit práci, nemůžete mu říct, co si o něm opravdu myslíte. Když své myšlenky svěříte papíru, částečně se vám uleví. Navíc tím, že své myšlenky zformulujete do napsaných slov, si celý problém ujasníte. Pojmenujete, kde přesně se problém nachází, takže bude snazší najít řešení.
Zasmějte se
Může to znít šíleně, ale smích je pozitivní a zdravý způsob, jak ventilovat svůj hněv. Pokud jste rozzlobená, podívejte se na nějaké kreslené vtipy, pusťte si video nebo zavolejte někoho, kdo vás zaručeně rozesměje. Smějte se a smějte se tak často, jak je to možné, stres a hněv rozplynou. A nestyďte se, je v pořádku zůstat pozitivní, když ostatní mají špatnou náladu.
Lucie Kořistová