zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Facky, ale i žárlivost a zákazy. Co všechno je domácí násilí?

Ženu ani květinou...
Autor: thinkstock.com Ženu ani květinou...
motlovk , Vydáno: 10.12.2013
Mnoho lidí před domácím násilím zavírá oči a nechce o něm mluvit. Často také ani nevědí, co všechno si pod tímhle souslovím představit.

reklama

„S Romanem si skvěle rozumíme. Vždycky se o mě hodně staral a zajímal. Život s ním je v pohodě. I když je pravda, že se občas cítím trochu provinile, když mi říká, ať si neberu tak velký výstřih nebo že mám moc upnuté kalhoty, že s červeně namalovanými nehty vypadám moc... vyzývavě. Pak se mnou nemluví, tak radši všechno udělám tak, jak chce. Nechci, aby mi pořád něco vyčítal. Jinak je ale moc pozorný, dokonce mě doprovází do práce a z práce a i na cvičení, prostě kamkoliv jdu,“ popisuje Andrea své manželství.

Jenže má takhle fungovat správný vztah? Je správné, že se mění podle Romana, přizpůsobuje se mu a udělá všechno tak, jak si přeje, i když to sama nechce? Je Roman tak pozorný, nebo ji chce jen mít pod kontrolou?

Nevěra je lákavá

Nevěra: Proč nás tak láká a jak ji překonat?

Psychické týrání se těžko dokazuje

Když se řekne domácí násilí, mnohdy si představíme jen jeho fyzickou formu, tedy facky, kopance, rány pěstí, škrcení či jiné útoky. Jenže „za hranou“ je toho mnohem víc a plno žen si tak zpočátku ani nemusí uvědomovat, že je jejich manžel týrá.

„Někdy se ukáže, že fyzickému násilí dlouhou dobu předcházelo psychické týrání,“ říká Zdena Prokopová z občanského sdružení Rosa (www.rosa-os.cz), které pomáhá týraným a osamělým ženám.

K psychickému násilí patří třeba právě Romanova touha po kontrole své manželky, ale také nadávky, obviňování, ponižování, vyhrožování, vydírání sebevraždou, odpírání spánku nebo jídla či izolování a zamezování návštěv rodiny a přátel nebo i bránění v chození do práce. Mimo to domácí násilí zahrnuje také ekonomickou kontrolu, tedy zamezování přístupu k penězům. Jednou z nejhorších forem týrání je sexuální zneužívání.

Sebevědomá a šťastná žena

5 tipů, jak napumpovat své sebevědomí

Pořád dokola

„Takový život probíhá cyklicky. Nejprve roste napětí, které vyvrcholí agresí, tedy například fyzickým napadením. Následují omluvy, sliby, že už se to nebude opakovat. Po nějaké době ale znovu začne napětí gradovat. Klientky se často ptají, proč ta klidová fáze nemůže být delší... A také, jak z toho ven. Říkáme jim, že jedině tak, že z kruhu vyskočí,“ dodává Prokopová.

Pokud jste se s některou z forem násilí setkala, nedoufejte, že se muž změní. K tomu dochází jen málokdy. Objednejte se co nejdřív na některé ze specializovaných pracovišť, například do jmenované Rosy, a nechte si poradit, jak můžete situaci řešit.

-ana-

reklama

Související témata: domácí násilí , přehnaná žárlivost , žárlivec , násilník , fyzické týrání , psychické týrání

reklama

Přečtěte si také

reklama